סל ניוז

פורום הכדורסל המוביל של ישראל
עכשיו ד' אוקטובר 09, 2024 5:26 am

כל הזמנים הם UTC + 2 שעות [ שעון קיץ ]

פרסם נושא חדש הגב לנושא  [ 448 הודעות ]  עבור לעמוד הקודם  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18  הבא
מחבר הודעה
 נושא ההודעה: Re: ועדת פלסנר
הודעהפורסם: ב' יולי 09, 2012 4:24 pm 
Hall of Famer

בלוג: הצג בלוג (0)
ומיכאל, עוד משהו, במחילה - בהמשך למה שכתבתי לך הבוקר - אם תמשיך לחלק בין "שומר תורה" לבין "הולך לצבא" לא תגיע רחוק בפורום הזה, ולא בכל דיון דומה. הייתי אומר גם כל מיני דברים על דיני שמיים וכו', אבל זה לא הקטע שלי בחיים.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' יולי 09, 2012 4:35 pm 
Junior

אורן כתב:
מיכאל, 700 ש"ח זו המילגה שהוא מקבל ישירות מהמדינה (נניח) אבל רוב שהכסף שמועבר אליו בדרכים אחרות, כולל הכסף שמשמש את הישיבה לצורך תשלום חשבון החשמל על הפלואורוסנטים בבית המדרש, מגיע מהמדינה.

אגב, ממה נפשך? אם כל מה שהוא מקבל מהמדינה אלה 700 ש"ח, משמע שיש לו הכנסות אחרות - משמע שהוא כן מקדיש חלק מזמנו לעיסוקים שלא קשורים להוויות אביי ורבא -ייכבד נא ויקדיש מעט זמן גם להוויות הפזצט"א והרס"ר.

רובא דרובא של נשות החרדים (לאלו שאינם עובדים כמובן) מכניסות את עיקר המשכורת החודשית.

הפסקת התקצוב לישיבות תגביר במידה מסוימת את העוני החרדי, אבל לא ברמה של קריסה. ולכן היא תיצור 2 דברים, תגביר את הלכידות הפנימית החרדית, ותשתיק באופן סופי את חלק מהדוברים החילונים.

נדב, קראתי את רוב כתבי ישעיהו ליבוביץ בענין רב. וכמובן אני חולק על דעתו. אבל אתה שוכח שמבחינתו הדלי"ם הם עובדי העבודה זרה, ואילו החרדים (וודאי הקיצוניים), כלפם לא הופנו טענותיו.

אני לא יודע אם זה יפתיע אותך אבל אין לי שום בעיה עם הפרדת הדת מהמדינה, אם מבחינה תקציבית, כבר כתבתי שהפסקת התקצוב לא תיצור שינוי כה דרסטי. ואם מבחינה עקרונית, לו יהי. בטוחני שבענינים אלו של תיעוב וסלידה מרעיונות דתיים המשתלבים עם לאומיות וכיו"ב, אני הרבה יותר קרוב לדעותיו של ישעיהו ליבוביץ מאשר רוב אזרחי המדינה (הדלי"ם כמובן וגם החילוניים). יצור הכלאיים שנקרא מדינה יהודית וחילונית הוא אידיוטי וחסר תוחלת, ואין דבר מטופש בעיני מרב חרדי בחופה חילונית.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' יולי 09, 2012 4:38 pm 
Hall of Famer

מיכאל, לא דיברתי על ההכנסה הכוללת של המשפחה. אתה מצהיר כאן, מוסר מודעה רבא לאורייתא, שסך כל ההכנסות האישיות שיש לאברך ממוצע עומד על 700 ש"ח?

(וזה, שוב, בהתעלם מעלות התפעול הבכלל לא מבוטלת של המוסדות עצמם)

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' יולי 09, 2012 4:39 pm 
Hall of Famer

גינות מיכאל כתב:
stpsg כתב:
אותי קצת מעצבן (סתם, מאוד מעצבן) פרץ הפרגמטיזם שפתאום תקף את השמאל ואלוף בן במאמר מערכת מחריד בראשו. "החרדים לא יתגייסו", "השירות הלאומי הוא לא רציני והם רק יצבעו שם אבנים" - ומה עם צדק? ממתי שוויון בנטל זה רק הפן הפרקטי ולא נשמת אפה של מדינה דמוקרטית? זה כמו לומר שהערבים לא יחגרו חגורות בטיחות אף פעם, אז למה בכלל להחשיב את זה לעבירה כשהם נתפסים. לא מבין גם את הגישה של משרד האוצר שאומר "תנו להם לעבוד" - בשם איזה חוק זה יכול לעבור בדיוק? הרי בג"ץ בחיים לא יקבע שהחרדי פטור משירות בעוד שהחילוני חייב לשרת אם שניהם הגיעו לגיל 18 ואין הסדר פטור כלשהו שנקבע בחוק. לא מבין איך משהו כל כך בסיסי כמו חלוקה הוגנת של הנטל (ויכול להיות שצריך לשנות את הנטל ולהפוך לצבא מקצועי, אבל זה המצב כרגע) נתקל בכזה בוז של השמאל, ועוד עם טיעונים גרועים כמו "אם הם ישרתו, אתה תשרת פחות?" וכו'.

זה רק מחזק את מה שטענתי, שימו לב לשתיקה הרועמת של רוב אנשי השמאל, למול התלהמות אנשי הימין, מלבד זאת בעיני כותבי הארץ וחבריהם, כל הדביקיות (במלעיל) בסגנון "צה"ל של כולנו" ושאר הסיסמאות ברוח הנ"ל, דוחות, ומרתיעות, לדעתי התחושה של חלק מהשמאל היא שלקחו מהם את המחאה והפכו אותה מאנטי הממסדיות לקייטנה הלאומית. (מבלי להיכנס לדאגה לשלומם של הערבים מפני חשש הגיוס וליברמן הטורף).

אז הנה, אני שמאלני ופציפיסט, צה"ל וסמלי המדינה אינם ממש כוס התה שלי (ואם כבר דברנו על ליבוביץ', אזי אני חושב שהיתה תמימות דעים מעניינת בינו לבין הרב ש"ך בכמה עניינים פוליטיים), ובכל זאת אני מתבטא בעניין. ולמה? כי הנקודה שלי היא ההתבדלות המעוגנת בחקיקה ובתקצובים של הציבור החרדי שמבטאת אי-שוויון בסיסי ואנטי-דמוקרטי, בנוסף חתונת הבלהות של "דת ומדינה".

עצם העובדה שיש קבוצה יהודית גדולה, שבאמת ובתמים מאמינה שהיא שונה בחובותיה ובזכויותיה משאר הציבור, ועם זאת דורשת משאר הציבור למממן את זכויות ולשאת בחובותיה-זה אבסורד פארודי ממש.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' יולי 09, 2012 4:43 pm 
Hall of Famer

רק הערת אגב - לייבוביץ עצמו היה חבר פעיל מאוד, בעל תפקיד פיקודי, בהגנה (מסתובבות שמועות על כך שהוא ניחן ביכולות צליפה יוצאות מן הכלל), וזה לא איזה פרט בביוגרפיה שלו שהוא התכחש לו או ניחם עליו בהמשך חייו. גם נכדיו, שרובם מחזיקים בדעותיו, שירתו שירות קרבי ומשמעותי מאוד בצה"ל.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' יולי 09, 2012 4:45 pm 
Hall of Famer

גינות מיכאל כתב:
נדב, קראתי את רוב כתבי ישעיהו ליבוביץ בענין רב. וכמובן אני חולק על דעתו. אבל אתה שוכח שמבחינתו הדלי"ם הם עובדי העבודה זרה, ואילו החרדים (וודאי הקיצוניים), כלפם לא הופנו טענותיו.

אני לא יודע אם זה יפתיע אותך אבל אין לי שום בעיה עם הפרדת הדת מהמדינה, אם מבחינה תקציבית, כבר כתבתי שהפסקת התקצוב לא תיצור שינוי כה דרסטי. ואם מבחינה עקרונית, לו יהי. בטוחני שבענינים אלו של תיעוב וסלידה מרעיונות דתיים המשתלבים עם לאומיות וכיו"ב, אני הרבה יותר קרוב לדעותיו של ישעיהו ליבוביץ מאשר רוב אזרחי המדינה (הדלי"ם כמובן וגם החילוניים). יצור הכלאיים שנקרא מדינה יהודית וחילונית הוא אידיוטי וחסר תוחלת, ואין דבר מטופש בעיני מרב חרדי בחופה חילונית.

1. מה היא "דעתו"? היו לו המון דעות בהמון נושאים.

2. תראה לי מקור אחד שבו ישעיהו ליבוביץ' כותב על דתל"שים שהם עובדי עבודה זרה.

3. "ואילו החרדים (וודאי הקיצוניים), כלפם לא הופנו טענותיו"-מאד שטחי ולא מדויק. ליבוביץ' חשב, ואני הקטן מחרה-מחזיק, שאין שום שייכות בין המנגנון של מדינה שהוא חילוני במהותו לבין הדת עצמה. במובן הזה, הוא הסכים עם החרדים הקיצוניים שלא לוקחים שקל מקופת הציבור הכללי ולא מנסים להתערב בחקיקה. לעומת זאת, לך תקרא שוב מה שהוא כתב על מוסדות כגון "מפלגות דתיות" (שגדולי הציבור שלך הקימו) ועל תקצובים למוסדות דת. בהצלחה.

4. מה מטופש ברב חרדי בחתונה חילונית? ההלכה מכירה דבר כזה "חתונה חילונית"? ההלכה מכירה "קידושין כדת משה וישראל". אם זוג חילוני רוצה, לטובת המסורת, בקידושין כדת משה וישראל, למה למנוע ממנו? כמובן שאפשר לבקש צניעות במהלך החופה וכו', אבל ממילא הרב אמור רק להגיע, לקדש, לברך וללכת. דווקא זו הבעיה?

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' יולי 09, 2012 4:51 pm 
Sophomore

לגבי 2 אני מניח שהכוונה היא לדתיים לאומיים.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' יולי 09, 2012 5:01 pm 
Hall of Famer

אז סליחה על אי ההבנה, אבל פה גינות כבר נופל למוקש אחר. מה הוא "דתי לאומי"? ליבוביץ' אמנם חבש לראשו כיפה שחורה ("אין כל חיוב הלכתי לעשות זאת, אך זו אופנה מקובלת בקרב יהודים שומרי תורה ומצוות ואינני מעוניין להציג את עצמי כפורש מציבור זה"), אבל בכל שאר ההיבטים היה "ד"ל" ברמ"ח איבריו: הוא היה ציוני מוצהר עד יומו האחרון, שירת כאמור בהגנה ולחם כמפקד במלחמת העצמאות, התפלל בקהילה של "ד"לים", שלח את בניו ללמוד בישיבות תיכוניות ואת בנותיו ללמוד באקדמיה וכו'.

ליבוביץ' קרא "עבודה זרה" לפן מסוים של הציונות הדתית, מבית מדרשו של הרב צבי יהודה קוק: הרעיון שלפיו יש לאדמה קדושה מצד עצמה. הרעיון הזה, בתוספת ההגות המשיחית שעטפה את "מרכז הרב" והרעיון-הקודם בהרבה לרב קוק-כאילו ליהודי יש איזו קדושה מצד עצמו בלי שהוא מקיים מצוות, היוו בעיניו עבודה זרה. כך שההכללה של גינות, כרגיל יש לומר, לא מדויקת בלשון המעטה.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' יולי 09, 2012 5:17 pm 
Junior

אורן כתב:
ומיכאל, עוד משהו, במחילה - בהמשך למה שכתבתי לך הבוקר - אם תמשיך לחלק בין "שומר תורה" לבין "הולך לצבא" לא תגיע רחוק בפורום הזה, ולא בכל דיון דומה. הייתי אומר גם כל מיני דברים על דיני שמיים וכו', אבל זה לא הקטע שלי בחיים.

איך אתה רואה זאת אחרי נאום כה מייגע מצדי על הצורה הנכונה של החרדים ולפיה רק קבוצה מסוימת תלמד תורה וכל השאר יעסקו לפרנסתם וגם ישרתו בצה"ל.

אגב, אני מסכים עם נורטון בעוד ענין, ישנה ירידה מסוימת ברמת הלימוד הישיבות דבר הנובע מאי הסינון, כלומר, נכון שישנן ישיבות ברמה לימודית גבוהה יותר מאחרות, אך בניגוד למצב בעבר ולפיו מי שבחר בלימוד התורה עשה זאת מבחירה מוחלטת ומידיעה שזו הדרך הראויה והנכונה בעיניו ורק הטובים לכך הלכו לעשות זאת, הרי שכיום במצב בו כל בחור נשלח אוטומטית לישיבות, הן הופכות לבינוניות משהו ורמתן יורדת, כך שגם מחינה תורנית טהורה ישנו אינטרס לכך שרק קבוצה מסוימת תלמד תורה.

אורן, מצהיר בהחלט וביטחון: המילגה החודשית של אברך בפוניבז' מסתכמת בכ 1350 ש"ח שרק חלקה ממומנת ע"י המדינה (בסביבות ה700 ש"ח פלוס מינוס, לפי הצד שפקידי האוצר קמים בבוקר), והשאר ע"י פילנתרופים. (לכן בכוללים עשירים (במובן של פניה לפילנתרופים) יותר מפוניבז אברכים מקבלים קצת יותר.

נדב, אם כתבתי בטעות דתלשי"ם (בנושא עבודה זרה בעיני ליבוביץ) אישתקיל מילולי, התכוונתי כמובן לדלי"ם כגון אלו הרואים בצה"ל קדושה מסוימת,) קראתי זאת מספיק פעמים בכתביו.

המפלגות החרדיות בניגוד לדתיות (החזון איש התווה את הדרך הזו והרב שך רק יישם אותה) לא הצטרפו למדינה מתוך תפיסה אידיאולוגית אלא מתוך פרקטיות וריאליות ולפיו: אם מציעים לך, קח. (אתה יודע, גם עיתון הארץ נשען כלכלית על ישראל היום). ולכן ביום פקודה ינתקו הללו את הקשר בשמחה, בשנים האחרונות המדינה מנסה לכפות תבנית לימודים כלשהיא על הישיבות הקטנות, דבר שלא צלח בכהוא זה, משום שכל ישיבה חרדית תתנתק מיידית מתקציבה אם אך תיאלץ לקבל תכתיב עקרוני הנוגע לתוכן לימודיה, כך יהיה כמובן בכל תחום שבו תתגלע סתירה אידיאולוגית ותקציבית.

(אגב לפני ניצחון הליכוד ב77 התקצוב לישיבות היה מועט מאוד ןעמד על כ10 עד 20% מתקציבם, בשעתו כשמנחם בגין הציע לתקצב את הישיבות ב100%% הרב שך (כחכם הרואה את הנולד) סירב לכך בתוקף מוחלט גם מעיקרון אידיאולגי שלא לשתף תורה ומדינה, אבל הוא גם הביע את חששו מפני העובדה שיבוא יום והחילונים יתפכחו מכך, מה שיעמיד את הישיבות באיום קיומי לכן הוא "הסכים" רק להגדלת התקציב אבל שישאר תקצוב חלקי ותו לא). ולהזכירך, את מלחמות מיהו יהודי הוביל האדמו"ר המשיח מלובביץ' אשר ראה באדמות סיני קודש קדשים ובהתנחלויות פסגת רצון הבורא.

החקיקה הדתית באופן עקרוני היא אינטרס עליון של הדלי"ם ולא של החרדים, הדל"ים רואים במדינה מקום לקדושה ולשכינה ולכן אם ברחובותיה יאכלו חמץ מדובר בחילול הקודש, החרדים רואים ערך רק באדם הפרטי ואמונתו, אין שום נפקותא בין אדם המעשן סיגריה בשבת לבין חנות חמץ שתיפתח בדיזנגוף, ואין הבדל בין יהודי שיתחתן עם גויה באופן רשמי או אזרחי , (שוב, לא במובן האידיאולוגי אלא במובן המעשי) ולכן אם לא מדובר במקום המגורים שלהם אין להם בעיה גדולה עם כך.
חטא חטאו חלק מהפוליטיקאים החרדים שעירבו את התפיסות הדל"יות אל תוך חקיקתם, חוק החמץ (ודומיו) חסר תכלית הוא בעינינו. (זו גם תשובתי על חתונה חילונית בעיני, השתמשתי בה כמשל לאיוולת של הניסיון לכפות שמירת מצוות על מי שאינו מאמין בכך, כמו שטען ליבוביץ על חילונים ההולכים לכותל שמבחינתו דיסקוטק קדוש יותר מהכותל, כך בעיני גם חילוני שאוכל מצה כפולקלור ולא מתוך אמונה ותפיסה דתית).
אין דבר מאוס יותר מחכי"ם הצורחים את הקטע הלקוח מדיון תלמודי עקרוני וירטואלי ועמוק: "הבא להורגך השכם להורגו" כניסיון להצדיק התלהמות והקצנה. (כדוגמא בעלמא).

ובענין ההכללה, חושבני שאתה הוא החוטא בכך, למונח דתי לאומי ישנן 2 משמעויות, האחת במובן הפשוט של דת ולאום, ועירבוב ביניהם, לכך התנגד נחרצות ליבוביץ, שותפים לדעתו העקרונית מרבית החרדים. אולי זה יראה לכם לא אמיתי לאור הסטיגמה שנוצרה בשנים האחרונות ע"י החכי"ם החרדים כאילו ברצונם לכפות את התורה על החילונים, לא כך הוא הדבר ולא זו האידאולוגיה החרדית העקרונית).
השניה היא במובן של רמת הדתיות, רצון הבורא ולימוד התורה כערך עליון וכיו"ב, לכך אני לא קורא דתי לאומי אלא דתי חילוני, זו תמצית חייו של ליבוביץ. (אבל כאמור הכל שאלה של סמנטיקה בעלמא).

נערך לאחרונה על ידי גינות מיכאל בתאריך ב' יולי 09, 2012 5:24 pm, נערך פעם אחת בסך הכל.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' יולי 09, 2012 5:20 pm 
Hall of Famer

גינות מיכאל כתב:
אבימאל כתב:
על כן הייתי אומר כמו שאמר ז'בוטינסקי "יא ברכן" לשבור את אורח החיים הזה.להתנער ממנו.לתת ל"חברת הלומדים" לגווע בלי "פוצי ומוצי" ו"דינמיקה".

אם אפשר לפרט באופן טכני ומדויק איך תעשה זאת. ולא, עבור אברך ממוצע, פחות 700 ש"ח (תקצוב המדינה) הם לא ההבדל בין היותו שומר תורה להליכתו לצה"ל, ממש לא. אז בתקווה שיש לך פיתרונות יצירתיים יותר, אנא פרט אותם.

הדבר מדבר בעדו.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' יולי 09, 2012 5:23 pm 
Hall of Famer

אכן, המלגה היא רק באיזור ה 1000 ש"ח. הטבות הילדים הן נושא אחר לגמרי.

או שלא.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' יולי 09, 2012 5:29 pm 
Junior

אורן כתב:
גינות מיכאל כתב:
אבימאל כתב:
על כן הייתי אומר כמו שאמר ז'בוטינסקי "יא ברכן" לשבור את אורח החיים הזה.להתנער ממנו.לתת ל"חברת הלומדים" לגווע בלי "פוצי ומוצי" ו"דינמיקה".

אם אפשר לפרט באופן טכני ומדויק איך תעשה זאת. ולא, עבור אברך ממוצע, פחות 700 ש"ח (תקצוב המדינה) הם לא ההבדל בין היותו שומר תורה להליכתו לצה"ל, ממש לא. אז בתקווה שיש לך פיתרונות יצירתיים יותר, אנא פרט אותם.

הדבר מדבר בעדו.

נובמת, ברור שכוונתי רק אם זו הברירה היחידה כפי שמנסה לעשות הוועדה בסגנון זבנג וגמרנו, אתה תופס אותי בלשוני?.

נורטון כתב:
אכן, המלגה היא רק באיזור ה 1000 ש"ח. הטבות הילדים הן נושא אחר לגמרי.

או שלא.

נורטון, אחזור שוב, כל עוד ילדים של מחבלים מתאבדים מקבלים מביטוח הלאומי כסף, (ותסמכו על בג"ץ שהדבר יימשך) אין דאגה אמיתית מהענין.

נ.ב. ב2003 עת קוצצו קיצבאות הילדים בקרוב ל50% (או ב70% בהשוואה לחוק הלפרט האומלל), הדיבור הרווח היה שהדבר יוביל למיעוט הילודה החרדית, כמובן שהדבר לא העלה ולא הוריד במאום.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' יולי 09, 2012 5:32 pm 
Hall of Famer

זו רק המלגה ממשרד הדתות (שמגיגול פשוט, נראה שהיא גבוה יותר מהסכום שננקב בו כאן). יש גם בהטחת הכנסה, כמדומני, בגובה דומה - וכאמור, זה רק מה שהאברך מקבל ישירות מהמדינה. יש בד"כ, כל מיני תמיכות שמועברות בעקיפין אבל מגיעות גם הן מהמדינה. תוסיפו לזה את תקצוב המוסדות עצמם, ותגיעו לסכום שגריעתו בהחלט תציב את עולם הישיבות בפני בעיה.

ומיכאל, למיטב ידיעתי הילודה החרדית בהחלט כן בירידה (והחילונית בעלייה). אבל אתה מוזמן להביא נתונים סותרים.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' יולי 09, 2012 5:34 pm 
Hall of Famer

אני, אגב, לא דיברתי על קצבאות הילדים, ולא בכדי.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' יולי 09, 2012 5:35 pm 
Senior

אני עדיין לא מבין.

קחו לדוגמה איש דתי שאני מאמין שיש כמותו, הוא מאמין שהעולם הזה הוא רק פרוזדור אבל לא מבלה זמנו בישיבה אלא הולך לצבא (אולי אפילו קרבי ירחם המקום) כולל מילואים, וגם עובד למחייתו. יש לו טלוויזיה בבית אבל רואה רק ערוץ הכנסת וערוץ הספורט, לא לובש שחורים אלא בגדי חולין לגמרי וגם הכיפה שלראשו אינה בגודל של סיר בישול ממוצע אלא סתם ככה, סרוגה שכזו או לא סרוגה אבל לא גדולה.

חרדי? לא חרדי? מה?

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' יולי 09, 2012 5:36 pm 
Hall of Famer

http://www.btl.gov.il/About/newspapers/ ... ladim.aspx

ירידה מ7.5 ל6.5 נראית לי דוקא משמעותית.

ועוד משהו- הציבור החרדי אולי לא מציג יותר מדי הכנסות , אבל ההוצאות שלו אדירות.די בכך שכל זוג שמתחתן קונה דירה.מיד.כדי להבין שיש הרבה מאוד כסף שמתגלגל שם.
יש במה לפגוע.
חוץ מזה שהערכתי לבחורי הישיבות אותה הבעתי כבר מזמן פה ושם היא שמדובר בטיפוסים מפונקים ופחדנים, תן להם לסגור 28 יום בכלא 6 והם הולכים על 4 לאן שרק תרצה.

נערך לאחרונה על ידי אבימאל בתאריך ב' יולי 09, 2012 5:39 pm, נערך פעם אחת בסך הכל.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' יולי 09, 2012 5:38 pm 
Hall of Famer

תומר, לא כ"כ הבנתי את השאלה.

אתה מדבר מהבחינה הסוציולוגית?

אבן הבוחן המקובלת היא החינוך שאליו הוא שולח את ילדיו. אבל יש בהגדרה הזו מן המעגליות.

יש, פה ושם, יוצאי דופן (בעיקר ד"לים ששולחים לחינוך חרדי. אם כי מדומני שבדור הזה, ישתבח שמו, פחות ופחות).

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' יולי 09, 2012 5:47 pm 
Hall of Famer

גינות מיכאל כתב:
נדב, אם כתבתי בטעות דתלשי"ם (בנושא עבודה זרה בעיני ליבוביץ) אישתקיל מילולי, התכוונתי כמובן לדלי"ם כגון אלו הרואים בצה"ל קדושה מסוימת,) קראתי זאת מספיק פעמים בכתביו.

המפלגות החרדיות בניגוד לדתיות (החזון איש התווה את הדרך הזו והרב שך רק יישם אותה) לא הצטרפו למדינה מתוך תפיסה אידיאולוגית אלא מתוך פרקטיות וריאליות ולפיו: אם מציעים לך, קח. (אתה יודע, גם עיתון הארץ נשען כלכלית על ישראל היום). ולכן ביום פקודה ינתקו הללו את הקשר בשמחה, בשנים האחרונות המדינה מנסה לכפות תבנית לימודים כלשהיא על הישיבות הקטנות, דבר שלא צלח בכהוא זה, משום שכל ישיבה חרדית תתנתק מיידית מתקציבה אם אך תיאלץ לקבל תכתיב עקרוני הנוגע לתוכן לימודיה, כך יהיה כמובן בכל תחום שבו תתגלע סתירה אידיאולוגית ותקציבית.

(אגב לפני ניצחון הליכוד ב77 התקצוב לישיבות היה מועט מאוד ןעמד על כ10 עד 20% מתקציבם, בשעתו כשמנחם בגין הציע לתקצב את הישיבות ב100%% הרב שך (כחכם הרואה את הנולד) סירב לכך בתוקף מוחלט גם מעיקרון אידיאולגי שלא לשתף תורה ומדינה, אבל הוא גם הביע את חששו מפני העובדה שיבוא יום והחילונים יתפכחו מכך, מה שיעמיד את הישיבות באיום קיומי לכן הוא "הסכים" רק להגדלת התקציב אבל שישאר תקצוב חלקי ותו לא). ולהזכירך, את מלחמות מיהו יהודי הוביל האדמו"ר המשיח מלובביץ' אשר ראה באדמות סיני קודש קדשים ובהתנחלויות פסגת רצון הבורא.

החקיקה הדתית באופן עקרוני היא אינטרס עליון של הדלי"ם ולא של החרדים, הדל"ים רואים במדינה מקום לקדושה ולשכינה ולכן אם ברחובותיה יאכלו חמץ מדובר בחילול הקודש, החרדים רואים ערך רק באדם הפרטי ואמונתו, אין שום נפקותא בין אדם המעשן סיגריה בשבת לבין חנות חמץ שתיפתח בדיזנגוף, ואין הבדל בין יהודי שיתחתן עם גויה באופן רשמי או אזרחי , (שוב, לא במובן האידיאולוגי אלא במובן המעשי) ולכן אם לא מדובר במקום המגורים שלהם אין להם בעיה גדולה עם כך.
חטא חטאו חלק מהפוליטיקאים החרדים שעירבו את התפיסות הדל"יות אל תוך חקיקתם, חוק החמץ (ודומיו) חסר תכלית הוא בעינינו. (זו גם תשובתי על חתונה חילונית בעיני, השתמשתי בה כמשל לאיוולת של הניסיון לכפות שמירת מצוות על מי שאינו מאמין בכך, כמו שטען ליבוביץ על חילונים ההולכים לכותל שמבחינתו דיסקוטק קדוש יותר מהכותל, כך בעיני גם חילוני שאוכל מצה כפולקלור ולא מתוך אמונה ותפיסה דתית).
אין דבר מאוס יותר מחכי"ם הצורחים את הקטע הלקוח מדיון תלמודי עקרוני וירטואלי ועמוק: "הבא להורגך השכם להורגו" כניסיון להצדיק התלהמות והקצנה. (כדוגמא בעלמא).

ובענין ההכללה, חושבני שאתה הוא החוטא בכך, למונח דתי לאומי ישנן 2 משמעויות, האחת במובן הפשוט של דת ולאום, ועירבוב ביניהם, לכך התנגד נחרצות ליבוביץ, שותפים לדעתו העקרונית מרבית החרדים. אולי זה יראה לכם לא אמיתי לאור הסטיגמה שנוצרה בשנים האחרונות ע"י החכי"ם החרדים כאילו ברצונם לכפות את התורה על החילונים, לא כך הוא הדבר ולא זו האידאולוגיה החרדית העקרונית).
השניה היא במובן של רמת הדתיות, רצון הבורא ולימוד התורה כערך עליון וכיו"ב, לכך אני לא קורא דתי לאומי אלא דתי חילוני, זו תמצית חייו של ליבוביץ. (אבל כאמור הכל שאלה של סמנטיקה בעלמא).

1. כתבת ד"לים והטעות בקריאה היתה שלי, וכבר הספקתי לתקן ולהגיב לעניין כמה הודעות למעלה.

2. זה נכון שבגין, הסנטימנטלי וחסר המושג הבסיסי בכלכלה, ביצע כמה מהלכים תמוהים ביותר מול החרדים. יש קטע יפה בביוגרפיה שלו (מבחינת סיפור, לא מבחינת המהות) שמתאר איך הוא החליט על ההפסקה של טיסות אל-על בשבת, כאשר לתדהמת החרדים לא נוהל איתם שום מו"מ בעניין. בגין, כמובן, היה גם זה שביטל באופן גורף את ההקצבה הצנועה והסמלית של תלמידי חכמים שלא יתגייסו (מה שהתחיל ב400 אצל בן גוריון וצמח מעט ל800 כמדומני כעבור כמה שנים), ויצר חלק גדול מכאב הראש שועדת פלסנר עוסקת בו היום.

3. "חטא חטאו הח"כים החרדים"? הלא כבר הסכמנו שכל מעשיהם-מעשי שולחיהם. היעלה על הדעת שהם מעורבים בחקיקה כופת-דת בלא אישור שולחיהם?!

4. סלח לי, אבל הפסקה הזו: "ובענין ההכללה, חושבני שאתה הוא החוטא בכך, למונח דתי לאומי ישנן 2 משמעויות, האחת במובן הפשוט של דת ולאום, ועירבוב ביניהם, לכך התנגד נחרצות ליבוביץ, שותפים לדעתו העקרונית מרבית החרדים. אולי זה יראה לכם לא אמיתי לאור הסטיגמה שנוצרה בשנים האחרונות ע"י החכי"ם החרדים כאילו ברצונם לכפות את התורה על החילונים, לא כך הוא הדבר ולא זו האידאולוגיה החרדית העקרונית).
השניה היא במובן של רמת הדתיות, רצון הבורא ולימוד התורה כערך עליון וכיו"ב, לכך אני לא קורא דתי לאומי אלא דתי חילוני, זו תמצית חייו של ליבוביץ. (אבל כאמור הכל שאלה של סמנטיקה בעלמא)." היא חתיכת קשקוש מקושקש.

ליבוביץ' מחד היה יהודי דתי שומר קלה כחמורה, ומנגד ציוני מובהק שהשתתף בכל המוסדות הציוניים הרלוונטיים בהשתתפות עמוקה, לא בסגנון החרדי של "תפוס מה שתוכל" אלא מתוך השתתפות מלאה כחלק מהשקפתו הציונית. הוא לא ניסה למצוא לעצמו פתרונות כלאיים כמו "סגן השר", אלא היה חלק מהציבור ממש, גם אם היה מודע לחלוטין שרוב שותפיו להשקפה הציונית הם "בועלי נידות, אוכלי טריפות ומחללי שבת בפרהסיה". ליבוביץ' כתב הרבה מאד על אחת הבעיות העקריות מבחינתו של ההלכה בת זמננו, והיא שאינה יודעת להתמודד היטב עם המציאות החדשה יחסית בעולם, עם יהודי שרובו המכריע אינו שומר תורה ומצוות ואינו נשמע למצוות ההלכה. הוא התנגד לרעיון של "קדושת עם ישראל" במובן רחב הרבה יותר מההשקפה הקוקיסטית גרידא, אלא הסתייג מעצם הרעיון כאילו באדמת ארץ ישראל יש קדושה אינהרנטית כלשהי ויתרה מכך-כאילו שבאדם כלשהו ישנה קדושה מעצם היותו בן לעם היהודי. במובן הזה, ליבוביץ' לא חלק דווקא על ה"ד"לים", הוא חלק גם על הרבה מאד-אם לא על רוב-היהודים שמתייחסים לעצמם כמאמינים בקב"ה. העובדה הפשוטה היא שליבוביץ' בחר לחיות כל חייו ולחנך את ילדיו בקהילה "ד"לית", וכמובן שהיו לו חברים ועמיתים קרובים שהיו יהודים חילוניים למהדרין, ואותם כיבד מאד.

לגבי העניין של "דתי חילוני", פשוט לא הבנתי מה אתה אומר, ומה שאני חושב שהבנתי-עושה לטיעונים שלך שירות איום ונורא, אז עדיף שתסביר במילותיך.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' יולי 09, 2012 6:08 pm 
Junior

..

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' יולי 09, 2012 6:11 pm 
Hall of Famer

בג"צ ביטל, והממשלה (הנוכחית) הכניסה שוב מהדלת האחורית. בערך רבע מהאברכים מקבלים אותה.

בקיצור, התמיכה הישירה שמקבל אברך, בממוצע, מעט יותר מכפולה מהסכום שנקבת בו (שגם גריעתו, אגב, מתקציב משפחתי של כמה אש"ח בודדים, אינה דבר של מה בכך).

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' יולי 09, 2012 6:24 pm 
Junior

אולי אתה צודק אבל אני לא שמעתי שהממשלה הכניסה זאת, וזאת משום שאיני זכאי לך כי אשתי עובדת, כמו רוב חבריי שאינם זכאים לכך, ומאותה סיבה לכן לא מדובר בענין כה מהותי. בקיצור, אל נא תגרד כספים כשהם אינם קיימים ברובם.

נדב, לא באתי לשייך עצמי חלילה לליבוביץ (ומגוחך בעיני שאדם אתאיסט יעשה זאת) אלא לטעון שחלק מסוים מאוד מהשקפותיו מקובלות מאוד על החרדים.
בענין החכי"ם החרדים, ברור שחלק מפעולותיהם הם על דעת עצמם ותוך קריצה לעיתונות הממסדית, הם אינם מבצעי תכנית הרבנים במובן של מהנדס ובנאי, אלא מקבלים התוויות כלליות ומבצעים אותן, וחקיקה דתית אינה אחת מהן.
אם כי לאחרונה ישנם רבנים חרדים שגם טעו בענין זה לדעתי ואכן כדבריך, חלה סטיה אידיאולוגית ובלבול מסוים בשנים האחרונות, כשחכי"ם חרדים (בעיקר מש"ס,) התערבו בחקיקה דתית, דבר מצער מאוד מאוד. אבל הסיבה לכך היא בעיני בגלל שהם (כאמור, בעיקר החכי"ם מש"ס) מייצגים גם את המסורתיים חוגגי המימונה המעונינים בכל נפשם בחוקים אלו, אבל עליהם אין לך זכות תלונה כי הם משרתים בצה"ל ונושאים בכל נטל אפשרי. שוב, מדובר לדעתי בטעות ובדרך שמקורה מהעולם החוץ חרדי.
בכל מקרה אני כותב כאן את דעתי האישית ושל רוב חבריי. דעה המייצגת את התפיסה החרדית השורשית. ולא את דעות החכי"ם.
.

נערך לאחרונה על ידי גינות מיכאל בתאריך ב' יולי 09, 2012 6:30 pm, נערך פעם אחת בסך הכל.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' יולי 09, 2012 6:29 pm 
Hall of Famer

מעניין מה היה ללייבוביץ' לומר על רפואת האליל שהרבנית קנייבסקי, ז"ל, הרבתה לעסוק בה.

מיכאל, אשמח מאוד לראות אסמכתאות לכך שגודלי הדור התנגדו לחקיקה הדתית. או להשתלטות החרדית על מערכת שירותי הדת הממוסדת.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' יולי 09, 2012 6:37 pm 
Sophomore

גינות מיכאל כתב:
stpsg כתב:
אותי קצת מעצבן (סתם, מאוד מעצבן) פרץ הפרגמטיזם שפתאום תקף את השמאל ואלוף בן במאמר מערכת מחריד בראשו. "החרדים לא יתגייסו", "השירות הלאומי הוא לא רציני והם רק יצבעו שם אבנים" - ומה עם צדק? ממתי שוויון בנטל זה רק הפן הפרקטי ולא נשמת אפה של מדינה דמוקרטית? זה כמו לומר שהערבים לא יחגרו חגורות בטיחות אף פעם, אז למה בכלל להחשיב את זה לעבירה כשהם נתפסים. לא מבין גם את הגישה של משרד האוצר שאומר "תנו להם לעבוד" - בשם איזה חוק זה יכול לעבור בדיוק? הרי בג"ץ בחיים לא יקבע שהחרדי פטור משירות בעוד שהחילוני חייב לשרת אם שניהם הגיעו לגיל 18 ואין הסדר פטור כלשהו שנקבע בחוק. לא מבין איך משהו כל כך בסיסי כמו חלוקה הוגנת של הנטל (ויכול להיות שצריך לשנות את הנטל ולהפוך לצבא מקצועי, אבל זה המצב כרגע) נתקל בכזה בוז של השמאל, ועוד עם טיעונים גרועים כמו "אם הם ישרתו, אתה תשרת פחות?" וכו'.

זה רק מחזק את מה שטענתי, שימו לב לשתיקה הרועמת של רוב אנשי השמאל, למול התלהמות אנשי הימין, מלבד זאת בעיני כותבי הארץ וחבריהם, כל הדביקיות (במלעיל) בסגנון "צה"ל של כולנו" ושאר הסיסמאות ברוח הנ"ל, דוחות, ומרתיעות, לדעתי התחושה של חלק מהשמאל היא שלקחו מהם את המחאה והפכו אותה מאנטי הממסדיות לקייטנה הלאומית. (מבלי להיכנס לדאגה לשלומם של הערבים מפני חשש הגיוס וליברמן הטורף).

השתיקה הרועמת של אנשי השמאל היא אינטרסנטית ומונעת מהמחשבה ש"גונבים להם את ההצגה" של המחאה החברתית. הבדיחה הזאת עצובה במיוחד, והם משייכים את המאבק הזה לימין בגלל שעיקר העיסוק הוא בסוגיית הגיוס לצבא. בעיני הסוגיה היא הרבה יותר רחבה מהצבא בלבד (נושא הכלכלה חשוב לא פחות), והבעיה המרכזית היא לא זה שאני מתגייס והוא לא, אלא שאין במדינה הדמוקרטית שלנו צדק ושוויון. גם אחרי שיעבור או לא יעבור חוק פלסנר, לא יהיה צדק. לפחות קצת יתקרבו לזה.

הבעיה, מיכאל, היא לא בציבור החרדי. רוב האנשים שילכו ברחוב וימצאו 20 אלף שקל וילכו למשטרה להחזיר אותם, והמשטרה תגיד להם "שלכם", יקחו את הכסף. כך בדיוק הציבור החרדי, שמקבל מה שהממשלות שלנו נותנות לו כבר לא מעט שנים. הבעיה היא שעוד מעט לא נוכל יותר, בין אם נרצה ובין אם לא. עוד 10-15-20 שנה החרדים יהיו רוב, אבל עדיין יהיו פה 50% חילונים שמשלמים מיסים של מדינה שלמה? מה יקרה אז? למה אז, כשבאמת לא יהיה מה לאכול, פתאום נראה את החרדי בשוק העבודה ורחמנא ליצלן, בצבא?

אני חייב להסכים עם נדב ולהוסיף עוד נקודה. אותו סטודנט קשה יום, שמשרת במילואים ועובד בשתי עבודות, עושה את זה גם בשביל המדינה, אם הוא רוצה או לא. התרומה של אותו מהנדס/רופא/ וואט אבר למדינה היא במיסים שהוא ישלם עד גיל 70(לכל הפחות) או במילואים שיעשה ובבית החולים שהוא יקים. מה היא תרומתו של אותו חרדי? תהיה חשובה ככל שתהיה מבחינה רוחנית (לא שאני מאמין בזה, אבל מילא), היא לא שמה אוכל על השולחן (שלי לפחות) ולא מונעת ממחבלים לפגוע בנו.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' יולי 09, 2012 6:38 pm 
Hall of Famer

גינות מיכאל כתב:
נדב, לא באתי לשייך עצמי חלילה לליבוביץ (ומגוחך בעיני שאדם אתאיסט יעשה זאת) אלא לטעון שחלק מסוים מאוד מהשקפותיו מקובלות מאוד על החרדים.
בענין החכי"ם החרדים, ברור שחלק מפעולותיהם הם על דעת עצמם ותוך קריצה לעיתונות הממסדית, הם אינם מבצעי תכנית הרבנים במובן של מהנדס ובנאי, אלא מקבלים התוויות כלליות ומבצעים אותן, וחקיקה דתית אינה אחת מהן.
אם כי לאחרונה ישנם רבנים חרדים שגם טעו בענין זה לדעתי ואכן כדבריך, חלה סטיה אידיאולוגית ובלבול מסוים בשנים האחרונות, כשחכי"ם חרדים (בעיקר מש"ס,) התערבו בחקיקה דתית, דבר מצער מאוד מאוד. אבל הסיבה לכך היא בעיני בגלל שהם (כאמור, בעיקר החכי"ם מש"ס) מייצגים גם את המסורתיים חוגגי המימונה המעונינים בכל נפשם בחוקים אלו, אבל עליהם אין לך זכות תלונה כי הם משרתים בצה"ל ונושאים בכל נטל אפשרי. שוב, מדובר לדעתי בטעות ובדרך שמקורה מהעולם החוץ חרדי.
בכל מקרה אני כותב כאן את דעתי האישית ושל רוב חבריי. דעה המייצגת את התפיסה החרדית השורשית. ולא את דעות החכי"ם.
.

לא חשבתי שאתה מנסה לשייך את עצמך לליבוביץ' ("חלילה", עאלק. אני תמיד אומר שהלוואי על כל חרדי מהשורה מידת ההקפדה של ליבוביץ' בקיום מצוות, שלא לומר מידת בקיאותו במקורות היהודיים ובכלל), אבל היות שכבר דיברנו על ליבוביץ' והתיימרת לטעון שאתה מכיר את טיעוניו ודעותיו בנושאים שונים-הרי שהראיתי לך איפה אתה טועה את הטעויות הגסות ביותר.

למה מגוחך בעיניך שאדם אתאיסט ישייך עצמו לחלק מדעותיו של ליבוביץ'? לליבוביץ', כאמור, היו דעות רבות בנושאים שונים, שניתן להזדהות איתן בין אם אתה שומר מצוות ובין אם לא. מה הקשר, למשל, בין דעתו על הכיבוש לבין האמונה שלו באל? מה הקשר בין דעתו על דמוקרטיה לאמונה שלו באל? ליבוביץ' היה רחוק מלייחס את הדעה שלו ל"דעת האל", רחוק מאד מזה-הוא יצא בחריפות נגד אנשים המתיימרים לייצג את רצונו של הקדוש ברוך הוא.

אה, ואני מת על זה כשמחליקות פתאום אמרות סמי-גזעניות כגון "בגלל שהם (כאמור, בעיקר החכי"ם מש"ס) מייצגים גם את המסורתיים חוגגי המימונה המעונינים בכל נפשם בחוקים אלו".

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' יולי 09, 2012 6:40 pm 
Hall of Famer

ציטוט:
השתיקה הרועמת של אנשי השמאל היא אינטרסנטית ומונעת מהמחשבה ש"גונבים להם את ההצגה" של המחאה החברתית.

אני חושב שאם יש שתיקה היא נובעת בין היתר גם מחוסר האהדה שיש לאתוס השירות בצה"ל אצל חלק מן האנשים בשמאל.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הצג הודעות החל מה:  מיין לפי  
פרסם נושא חדש הגב לנושא  [ 448 הודעות ]  עבור לעמוד הקודם  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18  הבא

כל הזמנים הם UTC + 2 שעות [ שעון קיץ ]

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Google [Bot] ו 3 אורחים

אתה לא יכול לכתוב נושאים חדשים בפורום זה
אתה לא יכול להגיב לנושאים קיימים בפורום זה
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך בפורום זה
אתה לא יכול למחוק את הודעותיך בפורום זה
אתה לא יכול לצרף קבצים בפורום זה

חפש:
עבור ל: