סל ניוז

פורום הכדורסל המוביל של ישראל
עכשיו ה' אוקטובר 10, 2024 5:28 am

כל הזמנים הם UTC + 2 שעות [ שעון קיץ ]

פרסם נושא חדש הגב לנושא  [ 84 הודעות ]  עבור לעמוד הקודם  1, 2, 3, 4
מחבר הודעה
הודעהפורסם: ג' יולי 03, 2012 11:28 am 
Senior

בלוג: הצג בלוג (0)
אני חושב שאין באמת ויכוח על כך שלפקידי האוצר יש השפעה החורגת ממעמדם הרשמי כפקידים ממונים.
ההשפעה שלהם היא לדעתי פחות ברמת קבלת החלטות ויותר ברמת יישום החלטות שהתקבלו. פרשת (אי) ההקצאות למערך הכבאות היא דוגמא לא רעה, נתקבלה החלטה לתקצב את הארגון אבל האוצר התנה את זה ביישום רפורמה שלא נכללה בהחלטה על התקצוב. נושא תיקצוב התפלת המים (שטורפד בידי פקידי האוצר שטענו שיש אלטרנטיבות מוצלחות יותר מאלו שהוצעו) הוא דוגמא נוספת.

להערכתי פה באה לידי ביטוי הרפיסות השלטונית, ברור שכאשר הממשלה עומדת על כך שהיא זו שמקבלת החלטות ומשרד האוצר ממלא אותן, הדברים מתבצעים אחרת.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' יולי 03, 2012 11:31 am 
Hall of Famer

יותר מזה - יש קביעות מצד מבקר המדינה (היוצא, כמעט, ב"ה), וחמור מכך, של ביהמ"ש העליון, שלפיהן שר לא צריך להתערב בשיקול הדעת של הגורמים המקצועיים במשרד (אז מה הוא כן אמור לעשות, חוץ מהתיצבות בבר-מצוות של ילדי חברי המרכז?).

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' יולי 03, 2012 11:54 am 
Sophomore

ziv כתב:
קובי, מה שיורם גבאי מתאר (וכתלמידו לשעבר קטונתי מלהגיד שאני מסכים איתו) הוא לא בדיוק מה שאתה טענת. התמונה שאתה ציירת היא כאילו שיש חבורה של ניאו-ליברליים במשרד האוצר שמסכלים כל מדיניות עם גוון סוציאליסטי (או כמקובל כיום "סוציאל-דמוקרטי") שמגיעה ממשרדי הממשלה ואת הקנוניה הפרידמנית הזאת צריך לפרק. מה שיורם גבאי מכוון אליו זה שבמקום שהפקידים "הניאו-ליברליים האלה" ישבו באגף התקציבים באוצר, הם צריכים לשבת באגפי התקציבים במשרדים, אותם אנשים עם אותה אג'נדה ועם אותן טכניקות. זה לא אומר שהמדיניות שיובילו המשרדים תהיה אחרת מזו שכיום אגף התקציבים מנסה לקדם, זה רק אומר שהניהול התקציבי יהיה בידיים של כל משרד ויהיה יותר מותאם לעבודה השוטפת של המשרד.
אגב, זה גם בדיוק מה שפרופ' גל-נור אומר (ולהבנתי גם פרופ' ספיבק, ותרשה לי לא להתלות באילנות גבוהים כמו הפרופסורים גוטווין ויפתחאל). ברור שבשלב השני, ההשפעה הפוליטית על התקציב תהיה רבה יותר - ובשלב השלישי חוסר אחריות תקציבית במשרדים מסוימים יגולגל לפתחה של הממשלה מכיוון שגרעון במשרד אחד ("לא אחראי") יהיה צריך להיות מכוסה על ידי משרד אחר, או על ידי עתודות ממשלתיות. זה עדין לא אומר שזה רעיון רע, ממש לא. אבל זו ביקורת מסוג קצת שונה מזו שאתה הצגת.

1. התמונה שאני מצייר, והבאתי מספר אסמכתאות ודוגמאות לכך, היא בדיוק כפי שאתה מתאר רק תוריד את ה"כאילו". עומד מאחורי זה בכל מילה.
2. יורם גבאי ופרופ' גל-נור מתארים את אותה תמונה, כמובן שמנקודת ראות שונה. אני נבדל מהם במסקנות. זה עדין לא סותר שזו לא המציאות.
3. שמתי לב שלא בטלת את פרופ' קדר, זה אומר שהוא אילן להתלות בו או שסתם שכחת? האם הסיבה לביטולם היא שהם לא כלכלנים? ומה עם דו"ח מבקר המדינה?
4. מבלי להתעמק יותר מדי, הרעיון כפי שאתה מתאר, נשמע לי בעייתי, אבל וודאי שהוא שיפור של המצב הקיים.
5. ובסופו של דבר, מה השורה התחתונה שלך? אין מדיניות מאוד ברורה ב30 שנה האחרונות? אם משרד האוצר רוצה הוא לא מחסל יוזמה/ חוק? אם אני אנסח מחדש ואומר במקום "רפיסות שלטונית" פוליטיקאים חסרי עמוד שדרה ואידיאולוגיה המתיישרים כולם סביב פרדיגמה אחת שסופה להגדיל את הפערים בחברה, אז תסכים איתי?

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' יולי 03, 2012 8:21 pm 
Junior

תומר, הסוגיה של ישום החלטות ממשלה היא סוגיה בעייתית אבל לא רק מהכיוון שאתה מתאר. יש הרבה מאוד החלטות ממשלה שהאוצר הוא זה שמקדם, שמתקבלות ובסוף לא מבוצעות. כמה פעמים הממשלה כבר החליטה לערוך שינוי מבני בחברת החשמל או להפריט את נמלי ישראל מבלי שזה באמת התרחש? האם גם את זה האוצר סיכל?

קובי, פרופ' גל-נור למשל הוא לא כלכלן. העמדה האידיאולוגית המאוד ברורה של האנשים שהזכרתי, ולצורך אני מוכן להוסיף לשם גם את פרופ' קדר וגם את פרופ' יוסי יונה (ואפילו את פרופ' יוסי זעירא אם צריך להוסיף לכאן כלכלן) אם תרצה - פחות רלבנטית מבחינתי מאשר הבחינה שהם אנשים שלא מילאו מעולם שום תפקיד ביצועי (ביצועי, להבדיל מתפקידי מחקר ויעוץ בתוך מערכת ביצועית). לטעמי זה לא מקרי שאנשי אקדמיה שמגיעים מאותה סביבה אידיאולוגית אבל כן מילאו תפקידים ביצועיים מביעים עמדה הרבה יותר מרוככת. אגב, זה עובד לשני הכיוונים - גם ד"ר אבי שמחון לדוגמא (ובדומה פרופ' עומר מואב) הביע עמדות הרבה יותר קיצוניות לפני שמונה להיות היועץ של שר האוצר.

השורה התחתונה שלי היא פחות או יותר מה שראי אמר לך - מי אמר שהפוליטיקאים חסרי עמוד שדרה? במקרים רבים יש להם עמוד שדרה, רק שהוא אחר לגמרי מזה שאתה היית רוצה.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' יולי 03, 2012 8:28 pm 
Hall of Famer

נציב שירות המדינה זה לא תפקיד ביצועי?

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' יולי 03, 2012 8:33 pm 
Junior

אתה מתכוון לגל-נור? בודאי שכן. ולכן אמרתי שאני מעדיף להתייחס למה שאנשים כמו גל-נור, ספיבק וגבאי אומרים.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' יולי 03, 2012 8:44 pm 
Hall of Famer

אוקיי, סליחה, לא הבנתי אותך.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ד' יולי 04, 2012 10:16 am 
Sophomore

זיו,

1. תושבתך לתומר- למזלנו, עמדת האוצר היא עדיין לא המילה האחרונה, ואנחנו חיים במדינה דמוקרטית (שגם על המודל הזה יש לי הסתייגויות, אבל זה נושא לת'רד אחר) שבה יש מקום לדעות ושיקולים נוספים, כמו למשל עמדת העובדים.
2. אני מאוד יכול להתחבר לתפיסה שלך לגבי אנשי מעשה. יש משהו שמשתנה בך כשאתה צריך לשאת באחריות, כמו ששרון הטיב לנסח: "מה שרואים מכאן לא רואים משם". ואם זה היה גוף אחר, אולי הייתי משתכנע, אבל בגוף כמו משרד האוצר (שלא באשמתו) שולטת לדעתי, החשיבה הקבוצתית באופן חזק. לכן, סביר שאנשים מבחוץ שנכנסים למערכת עם דעה מגובשת, מקבלים על עצמם את הקו הכללי.
הבנתי שאתה עובד במשרד האוצר, אז כמובן שאין לי כוונה להעליב. זה לא אומר כלום על איכות האנשים, במקרים רבים זה מצביע דווקא על אנשים מאוד חכמים המרכזים בידם כמות מרשימה של ידע. פשוט ה"מדע" שאתה עוסק בו, יש בו מרכיבים כאלה שמעודדים את זה. ושוב, זה לא אישי.
3. הייתי מסכים גם עם השורה התחתונה שלך (ושל ראי), אם הוואקום השלטוני לא היה מתרחש בתחומים אחרים (עולם המשפט, בטחון). פשוט לא סביר בעיני שבתחום הכלכלי השלטון עושה כראות עיניו ומהטל בכולם, ובתחומים אחרים, הוא זנח את סמכותו ואחריותו ונתן לגופים אחרים למלא את החלל.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ד' יולי 04, 2012 8:15 pm 
Junior

רק כדי להבהיר - אני לא עובד באוצר, אבל זה לא באמת משנה. העניין פה הוא לא אישי והרי כבר ציינתי שגם לי אישית וגם ברוב משרדי הממשלה יש ביקורת על האוצר שיותר קרובה לסוג הביקורת שיורם גבאי הביע.

מבחינתי, השאלה על מה בדיוק מדובר כשמדברים על "בעית המשילות" (לאו דווקא אתה) עדין בעינה. זה ביטוי שאפשר לצבוע אותו בכל כך הרבה צבעים ולגמרי לא ברור לי למה הכוונה.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הצג הודעות החל מה:  מיין לפי  
פרסם נושא חדש הגב לנושא  [ 84 הודעות ]  עבור לעמוד הקודם  1, 2, 3, 4

כל הזמנים הם UTC + 2 שעות [ שעון קיץ ]

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 7 אורחים

אתה לא יכול לכתוב נושאים חדשים בפורום זה
אתה לא יכול להגיב לנושאים קיימים בפורום זה
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך בפורום זה
אתה לא יכול למחוק את הודעותיך בפורום זה
אתה לא יכול לצרף קבצים בפורום זה