סל ניוז

פורום הכדורסל המוביל של ישראל
עכשיו א' אוקטובר 06, 2024 1:33 pm

כל הזמנים הם UTC + 2 שעות [ שעון קיץ ]

פרסם נושא חדש הגב לנושא  [ 24 הודעות ] 
מחבר הודעה
הודעהפורסם: ש' פברואר 11, 2012 12:35 am 
מנהל פורום

בלוג: הצג בלוג (0)
דן שמיר נקרא מאמן לפטופ, בגלל נבירתו הקפדנית בסטטיסטיקות. אבל כיום האם הטכנולוגייה יכולה לסייע לשחקנים ומאמנים גם לא בקשר לדפי הסטטיסטיקה?

יש לי כמה רעיונות:
1. החלפת הלוח המחיק באייפד. אמנם זה יותר יקר, וגם רצוי לא לתת כזה לארזשטיין שיזרוק את זה על ברך של מישהו. אבל באמת זה יכול לחסוך את המחיקות העילגות, את הצורך להסתובב עם טוש, אפשר להכניס אנימציות. עולם חדש של אפשרויות.

2. לשחקני כדורגל יש לפעמים סופר צעדים שניתן באמצעותו לראות כמה צעדים השחקן עשה על המגרש. אז בכדורסל ההבדלים יהיו פחות משמעותיים אבל יש מצב שגם כאן נראה סטיות סטטיסטיות בעיקר של שחקנים שרצים בחסימות כל הזמן (באזילה ולהבדיל ריי אלן או ריפ המילטון).

3. קצת בעיבוד תמונה. אפשר בעזרת מצלמה מיוחדת לצלם ברגעי זריקה את טווח הראייה של השחקן הקולע. ניתן לנתח למשל בעזרת הצילומים איזה אחוז מהשטח ראייה של השחקן מוסתר ע"י המגן. יכול לפתוח מגוון חדש של ניתוחים על תפקוד ההגנה.

4. במקום מודד הצעדים אפשר אולי להכניס בנעליים סוג של מד מהירות שניתן בעזרתו לנתח אולי את הכוח המתפרץ, נתונים על מהירות הצעד הראשון של שחקן וכו'.

רעיונות מישהו?

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ש' פברואר 11, 2012 12:51 am 
Hall of Famer

בלוג: הצג בלוג (6)
האייפד במקום הלוח המחיק בעיני לא רעיון טוב. הלוח והטוש מהיר יותר וקל יותר לתפעול בסיטואציה של פסק זמן, עם לחץ של זמן ושל הסיטואציה במשחק.

ומלבד זאת אני סבור שיש להחריב את קרתגו ולבטל את חץ הפוזשן.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ש' פברואר 11, 2012 2:26 am 
Sophomore

Shiver כתב:
יש לי כמה רעיונות:
1. החלפת הלוח המחיק באייפד. אמנם זה יותר יקר, וגם רצוי לא לתת כזה לארזשטיין שיזרוק את זה על ברך של מישהו. אבל באמת זה יכול לחסוך את המחיקות העילגות, את הצורך להסתובב עם טוש, אפשר להכניס אנימציות. עולם חדש של אפשרויות.

2. לשחקני כדורגל יש לפעמים סופר צעדים שניתן באמצעותו לראות כמה צעדים השחקן עשה על המגרש. אז בכדורסל ההבדלים יהיו פחות משמעותיים אבל יש מצב שגם כאן נראה סטיות סטטיסטיות בעיקר של שחקנים שרצים בחסימות כל הזמן (באזילה ולהבדיל ריי אלן או ריפ המילטון).

3. קצת בעיבוד תמונה. אפשר בעזרת מצלמה מיוחדת לצלם ברגעי זריקה את טווח הראייה של השחקן הקולע. ניתן לנתח למשל בעזרת הצילומים איזה אחוז מהשטח ראייה של השחקן מוסתר ע"י המגן. יכול לפתוח מגוון חדש של ניתוחים על תפקוד ההגנה.

4. במקום מודד הצעדים אפשר אולי להכניס בנעליים סוג של מד מהירות שניתן בעזרתו לנתח אולי את הכוח המתפרץ, נתונים על מהירות הצעד הראשון של שחקן וכו'.

רעיונות מישהו?

1. האייפד הוא רעיון רע משתי סיבות:
א. הוא קטן מדי.
ב. זה מסורבל מאוד.

2+4. מד מרחק פחות רלוונטי בכדורסל אבל שילוב של מד מרחק ומהירות ביחד יעיד בבירור על מי מתאמץ ומי פחות.

3. לא ממש ריאלי משום שצריך להתקין מצלמה על שחקן כדי שנדע מה בדיוק הוא רואה. יותר מהמחסור בריאליות, זה לא ממש רלוונטי.

באופן אישי אני מאוד בעד שימוש בסטטיסטיקות, מלמד המון על השחקנים בקבוצה.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ש' פברואר 11, 2012 9:34 am 
מנהל פורום

לא רק שסעיף 3 כן ריאלי, אני גם מאמין שהטכנולוגיה הזו תהיה ישימה בכמה שנים הקרובות, אם כי לא יודע אם בעולם הכדורסל. יש כמה פיתוחים די מרתקים בתחום הזה.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ש' פברואר 11, 2012 11:45 am 
מנהל פורום

בלוג: הצג בלוג (14)
האייפד יכול להיות שימושי אם אפשר לנצל אותו להקרנת תרגילים מוכנים מראש (אולי עם מניפולציה). מצד שני, אני מהמר שדבר כזה ייאסר חוקתית.

משהו קצת יותר טריביאלי - יש משהו שמונע היום מהספסל לשבת עם סמארטפון ולראות בשידור חי את פסקי הזמן אצל היריבה (בהנחה שהיא מטומטמת מספיק להסכים שישדרו אותם)?

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ש' פברואר 11, 2012 12:47 pm 
Sophomore

מענטשלעכקײט?

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ש' פברואר 11, 2012 1:16 pm 
מנהל פורום

לא יודע אם ממש איי-פד, אבל אני מוכן להתערב שיש כבר קבוצות NBA או קולג'י שעושות שימוש בלוח עם מסך מגע כדי לשרטט תרגילים.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ש' פברואר 11, 2012 1:17 pm 
מנהל פורום

לא רואה סיבה שהאייפד יאסר חוקתית לפחות אם הוא רק ישומש כלוח מחיק ולא כאמצעי ריגול כזה או אחר.

לגבי השימוש בסמארטפונים - אני די בטוח שקבוצות מקצועיות מבצעות ריגול תעשייתי כזה באופן קבוע בזמן משחקים. באמת נראה לכם שאין מישהו (למשל במכבי) שיושב סמוך לספסל היריבה ומסמס באופן קבוע מידע לעוזרי מאמן? בשביל מה יש כל כך הרבה אנשים שם ליד הספסל של מכבי אם לא לזה.

עוד משהו שחשבתי עליו:
משום מה, כנראה מנסיבות היסטוריות, שעון ה24 קופץ בקפיצות של שנייה בלבד (לפחות התצוגה הויזואלית שלו לקהל, כנראה שהטריגר של הצופר הוא מדויק יותר), בעוד ששעון המשחק יכול לרוץ גם בעשירית שניה ואף במילי שניה. אז לשם הגדלת הדיוק, לדעתי כדאי שגם שעון ה-24 לפחות ירוץ גם בעשירית שנייה.

עניין המצלמה וניתוח זווית הראייה: לא צריך שכל שחקן יסתובב עליו עם מצלמה. ניתן באמצעות מצלמות שמפוזרות סביב המגרש לבצע ניתוח כזה. הן תופסות זווית הראייה של העין ברגע הזריקה, ובודקות כמה ממנה חסומה על ידי המגן.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ש' פברואר 11, 2012 1:19 pm 
מנהל פורום

טוב עשיתי חיפוש ביוטיוב ומסתבר שהקדימו אותי באפליקציית לוח מחיק עבור האייפד:

בהחלט נראה מסורבל יחסית.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ש' פברואר 11, 2012 1:22 pm 
מנהל פורום

Shiver כתב:
עוד משהו שחשבתי עליו:
משום מה, כנראה מנסיבות היסטוריות, שעון ה24 קופץ בקפיצות של שנייה בלבד (לפחות התצוגה הויזואלית שלו לקהל, כנראה שהטריגר של הצופר הוא מדויק יותר), בעוד ששעון המשחק יכול לרוץ גם בעשירית שניה ואף במילי שניה. אז לשם הגדלת הדיוק, לדעתי כדאי שגם שעון ה-24 לפחות ירוץ גם בעשירית שנייה.

זה בדיוק מה שחשבו בקיץ הזה גם ב-NBA ולכן שינו את ה-24 כך שיראה עשיריות שנייה, אבל רק ב-5 השניות האחרונות. את הפירוט וההגיון מאחורי זה ניתן למצוא כאן (בסעיף האחרון): http://espn.go.com/nba/story/_/id/73295 ... ls-2011-12

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ש' פברואר 11, 2012 11:53 pm 
Junior

יש סקאוטים שרואים משחקים של הקבוצה היריבה, שומעים את התרגילים שהרכז מכריז עליהם, ומדווחים למאמן.
הגבול בעיני צריך להיות שלמאמנים אסור לצוטט במקומות בהם לקבוצה יש הרגשה של פרטיות (בחדר ההלבשה, באימונים סגורים, במשרד של המאמן). אני לא חושב שיש קבוצות שמפרות את הגבול הזה, גם אם הוא לא רשום בחוקה.

בקשר לפסק זמן, הרי יש עיתונאים ומיקרופונים שמחוברים למאמן ומשודרים לטלוויזיה. הרעיון הוא שאני לא חושב שמה שנאמר בפסק זמן של מאמן אחד (למשל תרגיל), המאמן השני יספיק להקשיב לתוכנו, להפנים את המשמעות ולתכנן את ההגנה/התקפה בהתאם, כך שאני לא חושב שיש בעיה עם סמארטפונים בזמן משחק.

להשוואה אפשר להזכיר את ספייגייט: אנשי הוידאו של הניו אינגלנד פטריוטס הקליטו סימני ידיים של קבוצות אחרות ב2008. מי שחשף את הפרשה היה עוזר מאמן לשעבר של הקבוצה שהפך להיות מאמן של קבוצה יריבה וראה שמצלמים את סימני האימון שלו במהלך משחק מולם. הם צילמו אימונים החל מ2000. בנוסף, עובד לשעבר בין השנים 2000 ל2003 חשף קלטות וסיפר שהם תכננו להקליט את האימון הסגור של היריבה שלהם לפני הסופרבול ב2002. העונש היה איבוד של בחירת דראפט סיבוב ראשון וקנס חצי מליון דולר על למאמן הראשי ועוד רבע מליון דולר לקבוצה.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: א' פברואר 12, 2012 12:14 am 
מנהל פורום

אתה יודע שהתייחסתי למקרה שקרה בכדורסל הישראלי, אני מקווה?

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: א' פברואר 12, 2012 12:18 am 
Junior

מה באמת היה אחרי הטיים-אאוט ההוא עם דיוויד בלאט והפלאפון? לא זכור לי שמכבי יצאו עם איזשהן התאמות מיוחדות, אם בכלל.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: א' פברואר 12, 2012 12:43 am 
Junior

picknroll כתב:
יש סקאוטים שרואים משחקים של הקבוצה היריבה, שומעים את התרגילים שהרכז מכריז עליהם, ומדווחים למאמן.
הגבול בעיני צריך להיות שלמאמנים אסור לצוטט במקומות בהם לקבוצה יש הרגשה של פרטיות (בחדר ההלבשה, באימונים סגורים, במשרד של המאמן). אני לא חושב שיש קבוצות שמפרות את הגבול הזה, גם אם הוא לא רשום בחוקה.

בקשר לפסק זמן, הרי יש עיתונאים ומיקרופונים שמחוברים למאמן ומשודרים לטלוויזיה. הרעיון הוא שאני לא חושב שמה שנאמר בפסק זמן של מאמן אחד (למשל תרגיל), המאמן השני יספיק להקשיב לתוכנו, להפנים את המשמעות ולתכנן את ההגנה/התקפה בהתאם, כך שאני לא חושב שיש בעיה עם סמארטפונים בזמן משחק.

כל משחק שאנחנו משחקים עם שידור בטלוויזיה (משחקי התיכונים לדוגמא)
בסוף המשחק אני מוצא בפלאפון שלי 4-5 הודעות ששלחו חברים מפסקי זמן של היריבה (הם עוברים לאזורית , משחקים 1 על ...) בכלל בלי שביקשתי מהם לשלוח.
לחשוב שבליגת העל לא משתמשים באפשרות הזאת זה נאיביות.

היום בעידן הדיגטלי שהכל מצולם זה בלתי נמנע.

לאמא שלך היו גם רגעים שבהם היתה לה פחות נחת. הגענו למשחק חוץ בחולון, וכל הקהל שם התחיל לשיר 'מוכתרי ההומו, מוכתרי ההומו'. רצתי אליה וצעקתי לה 'אסתר, אני נשבע לך שזה לא נכון, עם חצי מהבנות בקיבוץ הוא כבר היה'"
(עמית גל לאמיר מוכתרי)

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: א' פברואר 12, 2012 9:40 am 
מנהל פורום

דייבי ג'ונס כתב:
מה באמת היה אחרי הטיים-אאוט ההוא עם דיוויד בלאט והפלאפון? לא זכור לי שמכבי יצאו עם איזשהן התאמות מיוחדות, אם בכלל.

זה לא "הטיים אאוט ההוא" כי מדובר בטיים אאוטים לכל אורך הסידרה, עד כמה שאני יודע. מכיוון שזה לא היה ידוע בזמן אמת ממילא קשה לנתח אם זה עזר וכמה זה עזר.

וכמו שביטלא כתב (או ליתר דיוק, המסקנה הבלתי נמנעת ממה שהוא כתב), קבוצה שמרשה להכניס מיקרופונים/מצלמות לטיים-אאוטים שלה היא פריארית וטיפשה. אני לא מסוגל להבין איך הפועל מסכימה לזה וזה משגע אותי כל פעם מחדש (אפי לעומת זאת למד את הלקח).

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: א' פברואר 12, 2012 10:00 am 
Hall of Famer

באן.בי.איי מצלמים פסקי זמן, אבל מה שנאמר שם לא קשור מקצועית לכדורסל. מלחמה, תשיגו ריב', תמשיכו ללחוץ בהתקפה ולהגדיל את ההפרש, תשיגו את הכדורים האבודים וכו' וכו'. הכול מהתחום המנטלי. את דברי הכדורסל הם כנראה שומרים לחלק שלא משודר לטלוויזיה.

סטן ואן גנדי

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' פברואר 13, 2012 7:46 pm 
מנהל פורום

יש גם את מכונת החזרת הכדורים שמכבי קנתה שהבאתי כבר בת'רד לפני כמה חודשים.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' פברואר 13, 2012 10:10 pm 
Junior

נניח שעשרים שניות לאחר תחילת הפסק זמן, מאמן א' אומר לקבוצה שלו, אנחנו עוברים לאזורית. אתם חושבים שמאמן ב' יחכה את העשרים שניות האלו, ולאחריהן יגיד, אוקיי תריצו תרגיל 5?
נגיד שלא היו אומרים לו שעברו לאזורית- הוא ממילא יגלה את זה בעצמו 5 שניות לאחר התחלת ההתקפה- כי רואים שהם שומרים אזורית.

סיטואציה אחרת: נניח מאמן א' מתכנן תרגיל הוצאת כדור. לוקח לו דקה וחצי להסביר לשחקנים שלו מה לעשות. באיזה שלב מאמן ב' יקבל את התרגיל, יפנים וייתן הוראה לשחקנים שלו? הוא בקושי יודע מי השחקנים שיהיו על המגרש.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ד' פברואר 15, 2012 1:55 pm 
Hall of Famer

אני עדיין יכול לחשוב על סיטואציה שבה מידע מקדים יעזור מאוד .
כדור אחרון במשחק , 10 שניות לסוף . מאמן הקבוצה המתקיפה מתכנן אופן עבור שחקן X . אם מאמן הקבוצה ההגנתית מקבל את המידע הזה ( אפילו ממש עם עליית השחקנים למגרש ) , הוא יכול להציב על אותו שחקן את השומר הטוב ביותר שלו , ולא בהכרח שהוא היה עושה זאת בכל מקרה ( כי לא תמיד ניתן לחזות איזה שחקן מהקבוצה היריבה יקח את הכדור האחרון ) .

24.4.2012

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ד' פברואר 15, 2012 2:00 pm 
מנהל פורום

זו בעיני לא דוגמה כל כך טובה, כי אם עושים אופן בהתקפה האחרונה, בד"כ ברור לכל מי זה שייקח את הכדור וגם אם לא, אחרי שנייה וחצי זה ייוודע. אבל חסרות דוגמאות אחרות? מה גם שאם זה משודר בזמן אמת זה כאילו ששמת נציג שלך בפסק הזמן של היריבה. אין ספק שזה דבר נטול השפעה.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ד' פברואר 15, 2012 2:51 pm 
Hall of Famer

בא ניקח לדוגמא על המשחק שדובר על סופו רבות בפורום - אשקלון נגד חולון מלפני 10 ימים . אני חשבתי שדווקא מיצ'ל יקח את הכדור האחרון , ובסוף הלכו ללימונד . אם לשמיר יש סטופר הגנתי יחיד ( בעמדות 2-4 לצורך העניין ) שהוא בונה עליו לעצור שחקן שכזה בצורה מיטבית במהלך של אחד על אחד , מן הסתם שהוא ירצה לשים אותו על השחקן שאכן מבצע את המהלך . אחרי שהמהלך מתחיל וההתקפה מרווחת , קצת קשה ( אם כי רואים זאת לפעמים ) לעשות חילוף ולייצר את המצ'-אפ שרצית .

24.4.2012

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ד' פברואר 15, 2012 3:16 pm 
Junior

אמת, אם כי אתה מנסח את הדילמה לא בצורה המדויקת ביותר לדעתי. תחשוב על זה כך - נניח שבקבוצה א' שחקן X נחשב לשחקן הטוב ביותר, זה שאתה רוצה את הכדור אצלו ברגעי הכרעה. בלי שום מידע מוקדם, מאמן קבוצה ב' יציב את השומר הטוב ביותר שלו על שחקן X, סביר להניח. עכשיו נניח את המקרה שתיארת - מאמן א' דווקא בוחר לשים את הכדור בידיים של שחקן Y. התוצאה? יתרון מסוים לקבוצה שלו, אם כי לא אופטימלי (הכדור לא בידיים של X).

עכשיו ננתח שוב בהינתן מידע מוקדם. כאן, מאמן ב' יודע שמאמן א' מתכוון לשים את הכדור בידיים של שחקן Y ויעביר אליו את השומר הטוב ביותר. במצב הזה, תסריט סביר הוא שבמצב העניינים שיתפתח על הפרקט, שחקן Y יעדיף להעביר את הכדור לשחקן X, אם בהוראות המאמן או מתוך אילוץ (הוא שחקן פחות טוב, שנשמר על-ידי שחקן יותר טוב). כך נקבל מצב שבו הכדור בידיים של שחקן X עם שומר פחות טוב. התסריט האופטימלי מבחינת מאמן א'.

בקיצור, זה מצב קלאסי שבו מידע פנימי לא משפר את קבלת ההחלטות. כל עוד הסימטריה בין הצדדים נשמרת וניתן לשנות החלטות בזמן אמת על המגרש, אני חושב שהתרומה כאן היא יחסית זניחה. בדיוק כפי שראובן מתאר.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ד' פברואר 15, 2012 3:30 pm 
מנהל פורום

רק לתקן שאני לא תיארתי את המצב הזה (שאני חושב שהוא חריג לדקות אחרונות ולשיקולי אופן), וודאי שאני לא מסכים עם הקביעה שמידע פנימי לא יעזור לו.

בכלל, כל הדיון הזה נשמע כמו דיונים באסטרטגיה צבאית על כל מאפייניה הפרדוקסליים (אני בדיוק בהשראת ספר של אדוארד לוטווק על אסטרטגיה), והטיעון שידע מודיעיני בזמן לא באמת יכול לעזור נשמע כמו סוג הדברים האלה שקוראים אצל ברברה טוכמן ולא מאמינים שמישהו אמר אותם.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ד' פברואר 15, 2012 3:42 pm 
Junior

קודם כל יש מצבים מוכרים היטב מתורת המשחקים שבהם ידע פנימי לא משפר משמעותית את סיכויי ההצלחה. לחלוטין לא מופרך. באשר ליישומים של חלק מהמודלים הללו לסיטואציות מורכבות מאוד של עימותים צבאיים, אני שותף לפסימיות שלך.

בדוגמא שלנו, מכיוון שהמידע סימטרי לחלוטין ואין נקודת אל-חזור שבה לא ניתן לשנות את ההחלטה שלך (למשל, משחק שח-מט), החשיבות של מידע פנימי מינורית מאוד. אני חושב שאפשר לראות את זה בצורה לא רעה במצב ההיפותטי שתיארתי. החשיבות של מידע פנימי עולה ככל שיש אי-סימטריה בזרימת המידע או כאשר יש הגבלת זמן קשיחה לקבלת ההחלטות שאחריה לא ניתן לשנות עמדה. נהוג לטעון שמקרים כאלה של מיס-קלקולציה הם בעצם לא לינאריים אלא מעגליים. לכן אין (כמעט) שום חשיבות למידע פנימי שמתקבל בראשית התהליך.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הצג הודעות החל מה:  מיין לפי  
פרסם נושא חדש הגב לנושא  [ 24 הודעות ] 

כל הזמנים הם UTC + 2 שעות [ שעון קיץ ]

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Google [Bot] ו 25 אורחים

אתה לא יכול לכתוב נושאים חדשים בפורום זה
אתה לא יכול להגיב לנושאים קיימים בפורום זה
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך בפורום זה
אתה לא יכול למחוק את הודעותיך בפורום זה
אתה לא יכול לצרף קבצים בפורום זה