סל ניוז

פורום הכדורסל המוביל של ישראל
עכשיו ד' אוקטובר 09, 2024 7:28 am

כל הזמנים הם UTC + 2 שעות [ שעון קיץ ]

פרסם נושא חדש הגב לנושא  [ 448 הודעות ]  עבור לעמוד הקודם  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 18  הבא
מחבר הודעה
 נושא ההודעה: Re: ועדת פלסנר
הודעהפורסם: ב' יולי 02, 2012 4:22 pm 
Hall of Famer

בלוג: הצג בלוג (0)
גינות מיכאל כתב:
יש עוד תקדים לקבוצה מפוזרת בכל העולם (במשך 2000 שנים) בעלת מאפיינים גנטים זהים?

לא שיש לי מושג, אבל גם מתוך ערך הויקיפדיה שהבאתי, ולמרות שהוא מדבר רק על האינטליגנציה, די ברור שיש הבדלים גנטיים מובהקים בין יהודים אשכנזיים לבין יהודים ספרדיים. ולאלה, כמו לאלה, יש מספיק סיבות חברתיות (שבחלקן מוזכרות בערך בויקיפדיה) בשביל להניח את הדעת, הרבה יותר מאשר טיעון של "אנחנו עם אלוהי".

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' יולי 02, 2012 4:24 pm 
Junior

נורטון, מותר לשאול כמה שנים אתה מחוץ לתחום?

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' יולי 02, 2012 4:25 pm 
Junior

ואתה טוען שאתה מכיר את המערכת בפנים, או שאתה נוקם בי על אנוסים? האנגלית שלי היא בסיסית ונרכשה באופן עצמאי מדי, בכדי שאוכל להתייחס ענינית לדבריך.

נ.ב. הטיעון שלי הוא בדיוק ההיפך מ "אנחנו עם אלוהי".

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' יולי 02, 2012 4:30 pm 
Hall of Famer

דובי, את אופקים עזבתי לאחר כמעט שלוש שנים (תחילת הזמן השלישי, שעכשיו שכחתי אפילו איך קוראים לו. אלול, חורף, שכחתי מה השם של השלישי, קיץ?), בגיל 20.
את ישיבת ההסדר מעלות עזבתי גם כן באיזור פסח, בגיל 24. ואת כרם ביבנה בסוכות, כשהייתי בן 22.5
היום אני בן 32 וחצי בערך.

מיכאל, אנגלית זה חשוב. אם אתה ממש רוצה שאתרגם לך וזה מעניין אותך מספיק, אז אני אעשה את זה.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' יולי 02, 2012 4:34 pm 
Junior

נורטון, וודאי וודאי, אם באפשרותך.

אכן זמן קיץ.

ולמדת אצל הרב גולדויכט?

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' יולי 02, 2012 4:34 pm 
Hall of Famer

יש הבדלים גנטיים, וזה ברור ולא מפתיע. מה שכן מפתיע זה שיש קשר גנטי מוכח, ע"ע מאמרם של סקורצקי ושות' "Y Chromosomes of Jewish Priests".

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' יולי 02, 2012 4:37 pm 
Hall of Famer

הרב גולדויכט לדעתי נפטר כשהייתי עוד במערבא. תכל'ס, האמת היא שבקושי למדתי בכרם ביבנה (בעיקר כתבתי להנאתי, חבורות די ארוכות על פרשות השבוע. סיימתי שליש (רוב במדבר ודברים) עד שהעיפו אותי, ועדיין יש לי אותן איפשהו). הרמה לא היתה אותה רמה שהורגלתי לה באופקים, והיה קצת משעמם.

תרגום מהיר, יבוא עוד מעט.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' יולי 02, 2012 4:51 pm 
מנהל פורום

ובאופן לא מפתיע בכלל הועדה פורקה...

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' יולי 02, 2012 4:54 pm 
Hall of Famer

קח, תיהנה.

ציטוט:
מאמר שנכתב ב 2005 על ידי גרגורי קוקראן ועוד כמה חבר'ה, טען שהתנאים המיוחדים של היהודים האשכנזים בימי הביניים, גרמו לאינטליגנציה מתמטית ומילולית גבוהה, (אך פחות לאינטליגנציה ויזואלית או אינטליגציית מרחב). במאמר שלהם היו 4 טיעונים מרכזיים:
היום ליהודים אשכנזים יש בממוצע, יכולת מילולית ומתמטית גבוהה מהממוצע, וכן פרופיל קוגנטיבי מיוחד אם משווים לקבוצות אחרות כולל ליהודים מזרחיים וספרדיים.
בין השנים 800 ל 1650, היהודים באירופה היו בדרך כלל מבודדים. כאשר יהודים אשכנזים התחתנו עם לא-יהודים, הרי שהם עזבו את הקהילה היהודית. מעט מאד לא-יהודים התחתנו אל תוך הקהילה היהודית (כלומר, התגיירו. א.ט).
באותה תקופה, חוקים אסרו מיהודים אשכנזים לעבוד ברוב העבודות, כולל חקלאות ועבודות אמנות, והכריחו אותם לעבוד בפיננסים, ניהול ומסחר. ליהודים עשירים היו יותר ילדים במשפחה מאשר ליהודים עניים, כך שגנים שהיו מפותחים מבחינה קוגנטיבית (מתמטית ומילולית) הועדפו. לעומת זאת, גנים שנשאו תכונות לא רלוונטיות כמו הבנה מרחבית, לא נשאו את אותו לחץ חברתי, ולא היו עדיפים יותר מאשר באוכלוסיה הכללית.
היום, יהודים אשכנזיים סובלים ממספר מחלות, בהסתברות גבוהה יותר מאשר רוב הקבוצות האתניות האחרות, וזה כולל את הטיי-זאקס, בלום, ועוד כמה שאין לי כוח לתרגם.
(פה יש עוד קטע רפואי, לא רלוונטי במיוחד, ששוב, אין לי כוח לתרגם, אם כי כתוב שאחת מהמחלות האלה TORSION DYSTONIA, היא בעלת קורלציה גבוהה לאייקיו גבוה במיוחד.

אחרי הדילוג:
ציטוט:
מדענים שונים התייחסו למאמר הנ"ל בביקורתיות מעורבת, חלק דחו אותו מכל וכל, וחלק טענו כי ההיפותזה בבסיס היא נכונה, ומצריכה מחקר נוסף. ההיפותזה של קוקראן וחבריו, אינה מקובלת כנכונה, אך גם אין עליה קונצנזוס שאינה נכונה. הידע הקיים היום לא יכול ליישב באופן מלא את השאלה, האם לאינטליגנציה האשכנזית יהודית יש סיבה גנטית.

סיבות אבולוציוניות אחרות שנחקרו, כוללות את:
תרומה של לימוד התורה להצלחה החברתית של קהילות יהודיות.
האכיפה והחשיבות לכך שאבות יהודיים חינכו (על פי המקובל) את ילדיהם (אם כי העלות הגבוהה של זה, גרמה להמרות דת, המסבירה באופן חלקי את הירידה במספר היהודים האשכנזיים).
הרדיפה ההיסטורית של יהודי אירופה, נפלה באופן לא פרופורציונלי על יהודים עם מנת משכל נמוכה יותר.

עד כאן. יצוין גם שבגיגול קצר, יש עוד טענות, כך למשל כאן: http://www.jewishmag.com/115mag/smartjews/smartjews.htm
שמצטט טיעונים ממחקר של מישהו בשם צ'רלס מוריי, ואת עיקרי דבריו
כך למשל, מדברים על הטענה שלי בנוגע לחתונות. בעוד בני ובנות הרבנים התחתנו עם בני ובנות הסוחרים העשירים, הרי שאצל הגויים, האליטה (הכמורה), לא הולידה ילדים.
זה טיעון ששמעתי בעבר, וקצת התבלבלתי בו קודם, אבל גם הוא הגיוני.

ויש עוד ועוד טיעונים ומאמרים באינטרנט. אני מניח שהם קיימים גם בעברית אם תחפור.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' יולי 02, 2012 6:29 pm 
Sophomore

הגיג קצר ואישי:
אודה ואבוש- חלק משמעותי מהנאמר פה על ידי צמד תלמידי החכמים (בלי ציניות) היה זר לי מספיק בכדי שאומר לעצמי- 'מה?'. את ה'מה?' החליף, 'וואו, כמה שאני טמבל' ואח"כ הגיע גם, 'אבל חשבתי שאני סכ"ה בסדר'. נראה לי שאני אינטיליגנט, לומד תורה יותר מהממוצע ביחס לבעלבית המצוי ואני ניחן בסקרנות בסיסית. באמת שהתפדחתי.
ואז חשבתי על שני דברים:
1. כנראה שיש משמעות לגיל ולתרגיל- אני מניח שגם נורטון וגם מיכאל מבוגרים ממני (אני בן 26) ואני די בטוח ששניהם למדו בצורה ממוסדת יותר ממני (אני למדתי בישיבה שנה וחצי. השאר אוטודידקטיקה). עד כאן תירוצים.
2. סדר עדיפויות. אני אנסח את השורה התחתונה- אין לי ספק (על בסיס התיאור של מיכאל ונורטון) שרוב הדברים אותם אני לומד ביום יום (טוב נו, הלוואי שיום יום...) הם משמעותיים הרבה יותר משערי יושר או קובץ פירושים, אותם לא פתחתי מעודי. אני נוטה להאמין שזה משקף חלק מההבדל בין הציבור החרדי לציבור הדתי לאומי.

ושיהיה ברור, אני ללא ספק מקנא בנורטון ובמיכאל על היקף הידיעה שלהם ולוואי והייתי יודע את הדברים שהם יודעים. בשביל זה יש את תירוץ מספר 1.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' יולי 02, 2012 6:50 pm 
Hall of Famer

אני (לא באמת) מסמיק. אבל תודה.

המשמעות היא לשנות לימוד בישיבה ולסוג הישיבה ולא לגיל, כי בגילך, ידעתי יותר משאני יודע היום. עכשיו, מיכאל יגיד לך, וגם יצדק שהסיבה היא גם שהלימוד החרדי שונה מאד מהלימוד המזרוחניקי (שזה כאמור נכון מאד בעיקרון ואמת לאמיתה, ועם זאת חסר רלוונטיות לחלוטין, פרט לתרומה של האמיתה הזאת למחשבה ההו כה חרדית של "אין עליי, כי אני יודע ללמוד דף גמרא והם לא" שזה כאמור, שוב נכון, ושוב לא רלוונטי כלל).
2. בינינו, סביר להניח שמנקודת מבט של אדם מאמין, אתה צודק. כמו שכתבתי כאן, קהתי, שטיינזהלץ ושמירת שבת כהלכתה, אולי לא חידשו אף פיסה של גאונות, דרך או שיטה חדשה, ועדיין תרמו ליהדות המסורתית פי כמה מכל השמות שהוזכרו כאן גם יחד.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' יולי 02, 2012 7:06 pm 
Sophomore

נורטון כתב:

המשמעות היא לשנות לימוד בישיבה ולסוג הישיבה ולא לגיל, כי בגילך, ידעתי יותר משאני יודע היום.

אכן בעיקר לזה התכוונתי.

אחד הדברים הראשונים שאני אעשה כשאזכה בלוטו זה לעזוב הכול וללכת ללמוד בישיבה ובאוניברסיטה (לימודי תנ"ך/מחשבת ישראל/פילוסופיה כללית/תלמוד) במקביל.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' יולי 03, 2012 12:18 am 
Hall of Famer

אני מאמץ את המוח ולא מצליח להבין את המהלך של נתניהו.
קדימה תפרוש מהממשלה בתוך ימים, הממשלה תתפרק תוך שבועות, ובבחירות שיתקיימו מיד נתניהו יהיה בצד של החרדים.
התאבדות.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' יולי 03, 2012 9:14 am 
Junior

נורטון הזכרת לי בדיחת ביינישים ישנה.
כל זמן מסתיים בצום.
זמן קיץ מסתיים בתשעה באב, ובמקרה הפחות טוב בי"ז תמוז.
זמן אלול מסתיים ביום כיפור, ובמקרה הפחות טוב בצום גדליה.
זמן חורף מסתיים בתענית אסתר ובמקרה הפחות טוב בעשרה בטבת.

ראובן כתב:
צוד הוא עדיין העשב השוטה הרשמי של הפורום. נא לכבד את זה.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' יולי 03, 2012 10:00 am 
Sophomore

אבימאל כתב:
אני מאמץ את המוח ולא מצליח להבין את המהלך של נתניהו.
קדימה תפרוש מהממשלה בתוך ימים, הממשלה תתפרק תוך שבועות, ובבחירות שיתקיימו מיד נתניהו יהיה בצד של החרדים.
התאבדות.

הקונספירציה בשקל שאני חשבתי עליה היא שהכל זה ספין של נתניהו- הוא יפנה עורף לחרדים, יוציא חוק אגרסיבי יחסית עם סנקציות אישיות וכו', ויגזור את הקופון על חשבון קדימה.
הבעיה בקונספירציה היא איפה יהיו קדימה כשהחוק האגרסיבי יעבור- אם הם יהיו בממשלה- הם יגזרו חלק מהקופון, אם הם לא יהיו בממשלה- לא תהיה ממשלה כי גם החרדים לא יהיו בה.

בכל מקרה-אם נתניהו לא יחוקק חוק אמיתי מספיק, זאת ללא ספק התאבדו פוליטית שתעמיד באור מוזר מאוד את הצירוף של קדימה לממשלה.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' יולי 03, 2012 10:10 am 
מנהל פורום

בלוג: הצג בלוג (14)
לא צריך קונספירציות בשקל. ביבי מאלתר, שזה דבר הגיוני מאוד לעשות במצבו.

הוא עמד על סף בחירות, דבר שהיה טפשי מאוד לעשות (מה גם שהן היו לגמרי סביב חוק טל), אז הוא הכניס את מופז לממשלה והרוויח זמן. התשלום שהוא היה צריך לשלם היה ועדת פלסנר, ועכשיו כשזו נכשלה לחלוטין, וגרוע מזה, אם היא תצליח היא תשקם את קדימה, הוא מנסה משהו אחר.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' יולי 03, 2012 10:43 am 
Sophomore

בהנחה שהוא מאמין שגיוס לכול זה דבר חשוב ונכון, ובהנחה שהובלה של הליכוד את הנושא הזה תחזק אותו משמעותית (לכיוון ה35 מנדטים)- למה ביבי מפחד מהחרדים?
הקואליציה שלו לא תהיה בסכנה היום, לא בסכנה מחר וגם אם החרדים לא ימליצו עליו לנשיא בבחירות הבאות, ספק אם יש מועמד אחר שהם יכולים להמליץ עליו שלא יהיה בעד החוק.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' יולי 03, 2012 10:47 am 
מנהל פורום

באותה מידה אתה יכול להגיד שבהנחה שהוא סוציאליסט אז המדיניות של הורדת מסים נועדה לשרת את המהפיכה הפרולטרית.

שתי ההנחות שלך הן בעליל מופרכות. אני לא רואה שום סיבה להניח שביבי מאמין בגיוס לכולם (יש איזו ראיה שאתה יכול להביא לכך?) ולבטח הוא לא חושב שיש בזה תועלת אלקטורלית. ביבי יודע שהחרדים העלו אותו לשלטון ב-96 ושהרב שך הכריע ב-91 את גורל התרגיל המסריח. בין אם זה נכון או לא, ברור לגמרי שהאסטרטגיה שלו היא להשאיר את החרדים קרוב אליו לצלחת.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' יולי 03, 2012 10:54 am 
Hall of Famer

הסברא הכי טובה שאני שמעתי הבוקר היא שלביבי אין טעם לעשות את העבודה המלוכלכת, בג"ץ כבר עושה לו אותה.
בסוף אוגוסט חוק טל הוא כבר לא הבעיה שלו.
ולחרדים לא יהיה מה לבא אליו בטענות "זה לא אני זה בגץ".
כך שהסוף יהיה שהחרדים יקימו ועדת פלסנר משלהם.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' יולי 03, 2012 11:02 am 
מנהל פורום

זה בטוח. עוד חודש כל בן 18 חרדי יהיה חייב גיוס, וכשהחרדים יתעצבנו ביבי יגיד "זה לא אני, זה בג"ץ" והם יקבלו את זה בהבנה. ניתוח פוליטי מבריק בהחלט.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' יולי 03, 2012 11:05 am 
Sophomore

למה אני חושב שביבי חושב שזה נכון מבחינה אידיאולוגית? בגלל שכמעט כל בר דעת לא חרדי (הוספתי את ה'כמעט' כי אולי יש מישהו חריג) חושב שזה מה שנכון. גם את ביבי אני מחשיב כבר דעת.
אה, ויש גם את:
http://www.haaretz.co.il/news/politi/1.1695700
ואת http://news.walla.co.il/?w=/9/2546490

אני מצרף גם מאמר די ארוך של בן כספית שאיפה שהוא באמצע שלו הוא טוען שביבי פשוט לא יכול לחיות בלי החרדים ודי מתוך הרגל.
http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/381/721.html

הבעיה בסברה/א שאבימאל העלה היא שככה נתניהו נשאר מצ'וקמק בעיני הבוחר החילוני מה שעשוי לרסק אותו בבחירות.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' יולי 03, 2012 11:11 am 
Hall of Famer

ראובן כתב:
זה בטוח. עוד חודש כל בן 18 חרדי יהיה חייב גיוס, וכשהחרדים יתעצבנו ביבי יגיד "זה לא אני, זה בג"ץ" והם יקבלו את זה בהבנה. ניתוח פוליטי מבריק בהחלט.

המתנחלים קבלו את זה...

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' יולי 03, 2012 11:12 am 
מנהל פורום

המה ביבי עושה עכשיו לא אומר כלום על ההנחות המוקדמות שלך. אם אכן ביבי היה מאמין בדבר כזה, הוא לא מחכה לרגע האחרון ונותן לקדימה ולליברמן להיות אלה שקוצרים את הדיבידנדים, שלמרות הרווח האלקטורלי הפוטנציאלי.

וסייגת יפה עם "כמעט" ו"בר דעת", אבל יש הרבה מאוד לא חרדים שלא רואים ב"גיוס לכל" מטרה להיאבק עליה, מכל מיני סיבות מהפרקטיות עד האידיאולוגיות, החל ממחשבה כלכלית שמדובר באקט יקר שלא שווה את התועלת (מחשבה ביביאיסטית מאוד, באופן עקרוני), המשך באי רצון לכפות על קבוצה שלמה גיוס בכח, וכלה ברתיעה (שהיא גם סוג של גזענות אנטי-חרדית) מהצורך לשלב חרדים בצה"ל ומה זה יעשה לצבא. כמובן שאלה המניעים שרלוונטים לצד של ביבי, משמאל יש הרבה מאוד סיבות נוספות להסתייג.

העובדות הן שבמשך הרבה מאוד שנים גיוס חרדים היה סיסמא של מפלגות חילוניות למהדרין בזמן שמפלגות הקונצנזוס נמנעו מהסוגיה כמו מתפוח אדמה לוהט. תן להן קרדיט שזה לא נעשה רק מתוך פחד מיהודה משי זהב.

אבימאל, ב"זה" אתה מתכוון להתקפלות מבישה מולם ומתן פרס על צפצוף גמור על החוק בדמות שלל מתנות נדיבות? אם ככה, אז סביר להניח שגם החרדים יקבלו את "זה".

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' יולי 03, 2012 11:17 am 
Sophomore

ראובן- תסלח לי על שאיני נותן להם את הקרדיט הזה. אני לא חושב שיש מישהו על הקשת הפוליטית הלא ערבית/חרדית שמתנגד לגיוס כלשהוא של חרדים. גם המתנגדים מטעמים פרקטיים של צבא גדול/ כסף וכו' יהיו בעד שרות אזרחי/ קיצור שרות לכולם או לפחות ביטול הפטור הגורף.

אבימאל- זאת תשובה בשבילי? אם כן, תשובה לא רעה אבל אני בכלל לא בטוח שהמתנחלים אכן קיבלו את זה. נחיה ונראה.
אם כי זאת אכן דוגמא דומה מספיק- עוד ציבור שאין לו אלטרנטיבה אמיתית לשלטון ולכן ביבי יכול לעשות פחות או יותר מה שהוא רוצה.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' יולי 03, 2012 11:25 am 
Hall of Famer

אבימאל כתב:
הסברא הכי טובה שאני שמעתי הבוקר היא שלביבי אין טעם לעשות את העבודה המלוכלכת, בג"ץ כבר עושה לו אותה.
בסוף אוגוסט חוק טל הוא כבר לא הבעיה שלו.
ולחרדים לא יהיה מה לבא אליו בטענות "זה לא אני זה בגץ".
כך שהסוף יהיה שהחרדים יקימו ועדת פלסנר משלהם.

ההנחה הזו מנפחת את הכוח של בג"ץ למימדים מיתיים, וכמובן, חסרי כל קשר למציאות (אגב, זו טענה שאפשר וצריך להפנות גם לחלק מהשופטים ובאופן כללי לאנשי "כנופיית שלטון החוק").

בג"ץ קבע מה צריך לעשות - מי שצריך לעשות את העבודה ולהתלכלך זו עדיין הממשלה (לכאורה, הפעם, בלי מעורבות של הרשות המחוקקת).

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הצג הודעות החל מה:  מיין לפי  
פרסם נושא חדש הגב לנושא  [ 448 הודעות ]  עבור לעמוד הקודם  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 18  הבא

כל הזמנים הם UTC + 2 שעות [ שעון קיץ ]

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 4 אורחים

אתה לא יכול לכתוב נושאים חדשים בפורום זה
אתה לא יכול להגיב לנושאים קיימים בפורום זה
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך בפורום זה
אתה לא יכול למחוק את הודעותיך בפורום זה
אתה לא יכול לצרף קבצים בפורום זה

חפש:
עבור ל: