סל ניוז

פורום הכדורסל המוביל של ישראל
עכשיו ד' אוקטובר 02, 2024 5:22 pm

כל הזמנים הם UTC + 2 שעות [ שעון קיץ ]

פרסם נושא חדש הגב לנושא  [ 93 הודעות ]  עבור לעמוד הקודם  1, 2, 3, 4  הבא
מחבר הודעה
הודעהפורסם: ב' דצמבר 03, 2012 11:00 am 
Sophomore

בלוג: הצג בלוג (0)
ראובן כתב:
אגב, הוזכר כאן עניין עונג שבת (גם במה שישראל רוזן כתב). זה מושג אמיתי וקיים?

http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A2%D7% ... 7%91%D7%AA

ואגב, גינות- קשה מאוד לעכל את ההודעות שלך שמגיעים לחתימה שלהם...

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' דצמבר 03, 2012 11:07 am 
מנהל פורום

בלוג: הצג בלוג (14)
צוד, כמעט דייקת, אבל אני תכננתי לתת לקובי לעשות את כל העבודה המלוכלכת ורק לרקוד לך על הקבר לאחר מעשה.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' דצמבר 03, 2012 11:08 am 
Hall of Famer

נורטון כתב:
אם כי, אם זכור לי הלכתית, אם כבר כן יצאת להורג, אז מכניסים את העדים הזוממים לכיפה או משהו מעין זה (לא זוכר את הפרטים של הכיפה. סוג של כלא לא נעים בכלל).

נו, בדיוק על זה אני מדבר. מה למסכת מכות, לדיני עד זומם, ולפסיקת הלכה? זה הכל לומדות טהורה.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' דצמבר 03, 2012 11:43 am 
Junior

ראובן כתב:
צוד, כמעט דייקת, אבל אני תכננתי לתת לקובי לעשות את כל העבודה המלוכלכת ורק לרקוד לך על הקבר לאחר מעשה.

הוא מנסה כל מוצ"ש, למזלי אני מביא איתי גדודי שאהידים מקשת ככה שבינתיים אני בסדר, אבל לא לעולם חוסן.

-adi- כתב:
ואגב, גינות- קשה מאוד לעכל את ההודעות שלך שמגיעים לחתימה שלהם...

זה תמיד מצחיק אותי. אבל לזכותו של הדוס יאמר שהוא לא כזה שולט באנגלית, ושזה מעין תגובה לחתימה "נובאדי פאקס וויט מכבי אין דה יד", ככה שהוא התכוון ל"מתעסק".
אבל בהחלט, זה משעשע.

ראובן כתב:
צוד הוא עדיין העשב השוטה הרשמי של הפורום. נא לכבד את זה.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' דצמבר 03, 2012 12:22 pm 
Junior

אתה הרי יודע שזה לא הבאג היחיד בצורת ההופעה שלי כאן...

לענינינו, לא מבין מה לא הגיוני בכך שאין היתר לחלל שבת עבור משהו שאינו פיקוח נפש.
תנסה לחשוב על זה במונחים של עבירה פלילית, מותר לעבור באור אדום אם ברכבך שוכבת ילדה מדממת, לעומת זאת, כדי לשוב לרופא פלוני ולהודיע לו שהוא יכול לשבץ בתורנות שלו חולה אחר, או אפילו לומר לו שיפסיק לחפש תורמי אברים, לא תחצה צומת באור אדום. נקודת המוצא היא שחילול השבת עצמו של המחפשים אין בו דופי כי הוא נעשה בכוונה רצויה.
אני סבור שסיבת התמיהה הגדולה כאן, היא אי הכרה בחילול שבת כעוון פלילי חמור אלא יותר כרעיון יפה ונכון שיש לקיים. אה, וביום בו מצוות עונג שבת תתיר לחלל אותה עצמה, אני אנשק את רגלי רב צומת.

כאשר זמם, באמת הלכה קצת קשה. אבל ברמת המאקרו (תפקיד המשפט החילוני אזרחי בתוך מבנה חוקי התורה) גם היא מתיישבת.

החתימה שלי, צודקים. אבל האנגלית שלי היא כולה עבודת יד שעודה נרקמת, לא מהוקצעת כמו תוצר התעשייה הכללית, אבל אישית, וכולה שלי. וצוד, אתה יודע שזה לא הבאג היחיד באנגלית כאן...

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' דצמבר 03, 2012 12:27 pm 
Sophomore

צוד כתב:
ראובן כתב:

הוא מנסה כל מוצ"ש, למזלי אני מביא איתי גדודי שאהידים מקשת ככה שבינתיים אני בסדר, אבל לא לעולם חוסן.

אני מוכרח להגן על שמי הטוב.

הנ"ל לא היה מסוגל לזרוק מביתו זוג שרקנים מסריחים חסרי תועלת שמיררו לו את החיים בידיעה שאם יעשה כן הוא דן אותם למוות בטוח (זה שהעברתי את הצרה למישהו אחר, לא קשור כלל לעניין :) )
הנ"ל, חרף רתיעה מובנת ביותר מעכברים, לא היה מסוגל להשליך לפח עכבר שפרץ לביתו (תודה לחתולים שנתנו לו כיף ותו לא) ונתפס במלכודת. במקום זאת, הוא שחרר אותו לחופשי- דבר המצריך התעסקות והתקרבות לשרץ.

בסך הכל הצעתי את צוד כפרס למי שייתן עצה טובה.

אם כבר, אתה צריך להודות לי ולהיות מוחמא שאני רואה אותך כתגמול ראוי וככזה אשר האפשרות לשהות במחיצתך תדרבן אנשים ליתן עצות טובות :cry_ing:

אה, תביעה על הוצאת דיבה תוגש כבר הימים הקרובים.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' דצמבר 03, 2012 12:32 pm 
Junior

הזכיר לי מעשה על סבתי הצדקת ע"ה שלא יכלה לראות את סבל העכבר שנלכד במלכודת הדבק, וניסתה להרוג אותו ע"י K300 , שכמובן המיס את הדבק, ושחרר את העכבר.

נערך לאחרונה על ידי גינות מיכאל בתאריך ב' דצמבר 03, 2012 12:51 pm, נערך פעם אחת בסך הכל.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' דצמבר 03, 2012 12:33 pm 
Junior

צוד, לגבי כאשר זמם הרמב״ן שואל את השאלה שלך ומתרץ שאל לנו להתערב במעשה אלוקים, כלומר, אם הבנאדם כבר נהרג, סימן שהיה צריך לההרג וזו היתה רק הדרך ולכן אין להרוג את העדים כי הם רק היו שלוחים.

אבל אם עדיין לא הרגו אותו, אז צריך להרוג אותם על זה שהם רצו להרוג אותו.

רק אומר שזה על פי הבנתי וייתכן שיש צורה טובה יותר להסביר את הרמב״ן, אבל זה בגדול

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' דצמבר 03, 2012 12:36 pm 
Junior

חלילה וחס דובי, מדוע נענש כל רוצח?

נערך לאחרונה על ידי גינות מיכאל בתאריך ב' דצמבר 03, 2012 12:51 pm, נערך פעם אחת בסך הכל.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' דצמבר 03, 2012 12:39 pm 
Hall of Famer

לא זכרתי את הרמב"ן הזה (אם כי אני חושב שפעם כתבתי חבורה על עדים זוממים, לא בטוח. צריך לבדוק, כי עדיין יש לי את המחברות הישנות בארץ איפשהו). בכל מקרה, דובי, זה ממש מופרך.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' דצמבר 03, 2012 12:39 pm 
Hall of Famer

קצת עוף טופיק:

אני מכיר את משפחת איצקוביץ' מילדות, הם בני קהילת בית הכנסת של ההורים שלי והייתי בקשר כזה או אחר עם אחיה הגדולה ואחותה הגדולה של נעמה. אנשים מאד נעימים, אינטיליגנטיים ונחמדים בדרך כלל. לא יודע שהאבא עובד בתפקיד "רגיש", אבל בכל מקרה לפי מה שהבנתי-הם בדרך כלל משפחה שנותנת די הרבה חופש לילדים ולא "מנג'סים", כך שגברת נעמה לקחה את זה פשוט צעד אחד קדימה. אני יכול לומר לכם שכשישבתי לארוחת צהריים בשבת עם ההורים ואבא שלי סיפר על ההיעדרות, אמרתי אוטומטית שהיא בטח נתקעה בדרך ונכנסה לעשות שבת אצל איזו משפחה. שרלוק הולמס אני לא, וגם לא אב לילדים שחווה את הלחץ והעניינים, אבל בכל זאת נדמה לי שהיתה כאן קצת יותר מדי הסטריה: נהלים זה נהלים. אדם הוא לא נעדר עד שלא עברו 24 שעות וכו'.

בכל מקרה, מסכנה הילדה. קצת פדיחה להוציא את האף לרחוב בחודשים הקרובים...

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' דצמבר 03, 2012 12:43 pm 
Junior

גינות מיכאל כתב:

יש הבדל גדול אם הבנאדם אשכרה רצח, או גרם לרציחה.

אני ציטטתי מזכרון, אני אלך לחפש את הרמב״ן כצוב ואחזור עם תשובות ברורות יותר

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' דצמבר 03, 2012 12:46 pm 
Junior

בגדול, מדובר על כך שבמידה והזממה בוצעה. ההליך כבר יצא מבית הדין, אשר סיים את חלקו בפרשה.

העיקרון המנחה הוא כזה, פעולת הזמה במהותה היא בעייתית, כי מדובר במילה מול מילה, בבחינת מאי חזית דסמכת אהני, סמוך אהני. ההיפך הוא הנכון, עצם העובדה שמעדיפים את עדות המזימים על פני המוזמים היא חידוש גדול וגזירת הכתוב.
היות וכך, גופה של הלכה ועיקרה הוא, ביטול העדות עצמה במסגרת ההליך המשפטי, ולא עדות או דיון לגופם של אנשים.
כל עוד התיק עצמו מנוהל תחת ידיו של בית הדין, הרי שבמסגרת ההליך הכולל ובירור העובדות רשאים הדיינים מכח עדות המזימים לבטל את העדות השקרנים וכתוצאה מכך להעניש את עדי השקר, מהרגע שהתיק הסתיים, אם ע"י ביצוע העונש, אם ע"י כל סיבה אחרת אין שום סמכות לדיינים לקבוע מי העד הצודק ומי העד השקרן, והרי הם כאחד האדם לצורך הענין.

כתוצאה מכך, בדיני ממונות, בהם (בניגוד לחוק הפלילי) ניתן להחזיר את הגלגל אחורנית, ובית הדין יכול לבקש חזרה את הכסף במקרה שנתברר שהם טעו בהכרעת דין, לא חל הכלל של כאשר זמם ולא כאשר עשה.

נערך לאחרונה על ידי גינות מיכאל בתאריך ב' דצמבר 03, 2012 12:50 pm, נערך פעם אחת בסך הכל.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' דצמבר 03, 2012 12:48 pm 
Hall of Famer

נו נו, גינות.

זה לא סתם "כדי למנוע חילול שבת".

חשוב על הרציונל מאחורי "היוצאים להציל חוזרים למקומם", למשל. יש המון שיקולי מקרו למה כן הייתה צריכה להודיע, ושיקול כאחד קטןנצ'יק ומסכן בספק איסור למה לא הייתה צריכה.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' דצמבר 03, 2012 12:49 pm 
Junior

אגב, עד עכשיו חשבתי שפספסתי משהו, אבל אחרי שאני שומע מהרבה אנשים את התהייה אני יתהה גם פה.

בחורה נוהגת למזכרת בתיה, רואה שהיא טועה בדרך ומגיעה לאשדוד. הרי 5 דקות לפני שבת ברור לה שהיא למזכרת בתיה לא תגיע השבת הזאת בלי לחלל אותה, וכיוון שהיא לא מחללת אז היא גם לא תגיע מה הבעיה להרים טלפון, לשלוח סמס, וואטסאפ, וויבר או כל דבר אחר להודיע להורים או לארוס שהיא נתקעה ולא מגיעה?

זה נראה שיש פה בהחלט משהו מעבר או שהיא לא נורמטיבית בניגוד להגדרת האב (למרות שמדברי נדב משמע שהיא כן)

נערך לאחרונה על ידי Dovi בתאריך ב' דצמבר 03, 2012 1:18 pm, נערך פעם אחת בסך הכל.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' דצמבר 03, 2012 12:50 pm 
Junior

www.dovi כתב:
גינות מיכאל כתב:

יש הבדל גדול אם הבנאדם אשכרה רצח, או גרם לרציחה.

אני ציטטתי מזכרון, אני אלך לחפש את הרמב״ן כצוב ואחזור עם תשובות ברורות יותר

לא, אבל אם ברגע שהזממה יצאה לפועל, לדבריך לא נעשתה כאן עוולה ולראיה, העובדה שמשמים הסכימו לה , למה לא תרחיב את הכלל גם לכל רוצח.
יש רמב"ן כזה אבל הוא בפירוש על התורה ולא בספר ההלכה (ומכאן הפרופורציה וההתיחסות). הוא נותן הסבר תיאולוגי לכך שבשמים לא יתנו לבית דין לטעות כך, ולכן הדבר לא יצליח אלא אם האדם הוא בן מוות מסיבה אחרת.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' דצמבר 03, 2012 12:52 pm 
Junior

אורן כתב:
נו נו, גינות.

חשוב על הרציונל מאחורי "היוצאים להציל חוזרים למקומם", למשל. יש המון שיקולי מקרו למה כן הייתה צריכה להודיע, ושיקול כאחד קטןנצ'יק ומסכן בספק איסור למה לא הייתה צריכה.

אני לא מבין את הטענות האלה, מי אמר שעדיף חילול שבת אחד במזיד שלה מאשר כל חילולי השבת בשוגג של המחפשים שגם כלל לא בטוח שנחשב לחילול שבת אם זה מה שהם צריכים לעשות (כמו המקרה שצוד הביא עם הגל אבנים)

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' דצמבר 03, 2012 12:54 pm 
Hall of Famer

גינות מיכאל כתב:
בגדול, מדובר על כך שבמידה והזממה בוצעה. ההליך כבר יצא מבית הדין, אשר סיים את חלקו בפרשה.

העיקרון המנחה הוא כזה, פעולת הזמה במהותה היא בעייתית, כי מדובר במילה מול מילה, בבחינת מאי חזית דסמכת אהני, סמוך אהני. ההיפך הוא הנכון, עצם העובדה שמעדיפים את עדות המזימים על פני המוזמים היא חידוש גדול וגזירת הכתוב.
היות וכך, גופה של הלכה ועיקרה הוא, ביטול העדות עצמה במסגרת ההליך המשפטי, ולא עדות או דיון לגופם של אנשים.
כל עוד התיק עצמו מנוהל תחת ידיו של בית הדין, הרי שבמסגרת ההליך הכולל ובירור העובדות רשאים הדיינים מכח עדות המזימים לבטל את העדות השקרנים וכתוצאה מכך להעניש את עדי השקר, מהרגע שהתיק הסתיים, אם ע"י ביצוע העונש, אם ע"י כל סיבה אחרת אין שום סמכות לדיינים לקבוע מי העד הצודק ומי העד השקרן, והרי הם כאחד האדם לצורך הענין.

כתוצאה מכך, בדיני ממונות, בהם (בניגוד לחוק הפלילי) ניתן להחזיר את הגלגל אחורנית, ובית הדין יכול לבקש חזרה את הכסף במקרה שנתברר שהם טעו בהכרעת דין, לא חל הכלל של כאשר זמם ולא כאשר עשה.

אבל גינות, אתה מבין לבד שהלומדע'ס הזה, הוא טוב מאד לבית מדרש, ורע מאד לעולם האמיתי.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' דצמבר 03, 2012 12:57 pm 
Hall of Famer

www.dovi כתב:
אגב, עד עכשיו חשבתי שפספסתי משהו, אבל אחרי שאני שומע מהרבה אנשים את התהייה אני יתהה גם פה.

בחורה נוהגת למזכרת בתיה, רואה שהיא טועה בדרך ומגיעה לאשדוד. הרי 5 דקות לפני שבת ברור לה שהיא למזכרת בתיה לא תגיע השבת הזאת בלי לחלל אותה, וכיוון שהיא לא מחללת אז היא גם לא תגיע מה הבעיה להרים טלפון, לשלוח סמס, וואטסאפ, וויבר או כל דבר אחר להודיע להורים או לארוס שהיא נתקעה ולא מגיעה?

זה נראה שיש פה בהחלט משהו מעבר או שהיא לא נורמטיבית כהגדרת האב (למרות שמדברי נדב משמע שהיא כן)

האב הגדיר אותה כלא נורמטיבית? להיפך.

אומרים שהסוללה שלה נגמרה, ולגבי הלמה לא התקשרה אחר כך-זה מה שגורם פה לדיון ההלכתי המתיש למדי+העובדה שהבחורה די תתפדח לצאת לרחוב בזמן הקרוב.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' דצמבר 03, 2012 12:58 pm 
Junior

אורן כתב:
נו נו, גינות.

זה בדיוק מה שטען ראובן בצדק , ולכן סייגתי את דברי מספר פעמים.

בגדול, הכלל שהבאת הוא על אדם שעיסוקו התמידי הוא בהצלת חיים, (במשנה מדובר על מיילדת) שאם לא יוכל לחלל שבת ע"מ לשוב לביתו, ימנע מהצלה מפעם הבאה. באופן עקרוני זה כלל מייסד להיתר פיקו"נ גם ברמת המאקרו, כלומר, גם אם הפעולה לא נצרכת ישירות להצלת חיים, אלא היא במסגרת ענין רחב שיציל חיים בעתיד, אף היא מותרת. עד כדי כך מתיר הוא לצייד את המחפשים במיני מתיקה למען יהא מצב רוחם משופר.

במקרה דנן מדובר על מקרה חד פעמי, ע"י מחפשים חד פעמיים ואין לו שום השלכות לעתיד.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' דצמבר 03, 2012 1:01 pm 
מנהל פורום

בלוג: הצג בלוג (14)
אני מרוצה מזה שההערה האחת שלי היא פחות או יותר הדבר היחיד כאן שיש סביבו קונצנזוס כאן. אני שוקל להקים חצר.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' דצמבר 03, 2012 1:02 pm 
Junior

נורטון כתב:
גינות מיכאל כתב:

אבל גינות, אתה מבין לבד שהלומדע'ס הזה, הוא טוב מאד לבית מדרש, ורע מאד לעולם האמיתי.

לכן ישנה מערכת אזרחית שבלי ספק מענישה את הנוכלים.
כל העיסוק שבלשונך הוא לומדעס', מדבר על מערכת הצדק האולטימטיבית.
ברור לי שבין הצדק האבסולוטי הרצוי למציאות היומיומית, והצורך להרתיע עבריינות, ישנו פער מסוים (אם כל גנב ייענש רק ב2 עדים והתראה איש את רעהו חיים בלעו), לצורך כך בא המוסד האזרחי המכונה בתורה "מלך". (לכך רמזתי בסוגריים שעל אף היות הדין עצמו תמוה משהו, ברמת המאקרו הוא מתיישב).

בכל מקרה מסכים שמדובר באמת על אחת ההלכות היותר קשות שבתורה.

נערך לאחרונה על ידי גינות מיכאל בתאריך ב' דצמבר 03, 2012 1:04 pm, נערך פעם אחת בסך הכל.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' דצמבר 03, 2012 1:03 pm 
Hall of Famer

גינות מיכאל כתב:
אורן כתב:
נו נו, גינות.

בגדול, הכלל שהבאת הוא על אדם שעיסוקו התמידי הוא בהצלת חיים, (במשנה מדובר על מיילדת) שאם לא יוכל לחלל שבת ע"מ לשוב לביתו, ימנע מהצלה מפעם הבאה. באופן עקרוני זה כלל מייסד להיתר פיקו"נ גם ברמת המאקרו, כלומר, גם אם הפעולה לא נצרכת ישירות להצלת חיים, אלא היא במסגרת ענין רחב שיציל חיים בעתיד, אף היא מותרת. עד כדי כך מתיר הוא לצייד את המחפשים במיני מתיקה למען יהא מצב רוחם משופר.

לא רק מחפשים חד פעמיים. המשטרה לכל הפחות מחפ"קת את העניין. וודאי שיש השלכות לעתיד.
ודובי, במחילה, אני טוען חיטים ואתה כופר לי בקינואה.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' דצמבר 03, 2012 1:06 pm 
Hall of Famer

www.dovi כתב:

זה נראה שיש פה בהחלט משהו מעבר או שהיא לא נורמטיבית כהגדרת האב (למרות שמדברי נדב משמע שהיא כן)

גם זה נכון, וכמו שכבר אמרתי - מי שיוצאת מהבית לדרך כזו כ"כ קרוב לשבת וודאי לא הפעילה שיקול דעת נכון (ונבון) במיוחד. ויש לזה גדרים גם בהלכה.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' דצמבר 03, 2012 1:11 pm 
Junior

אורן כתב:
גינות מיכאל כתב:
אורן כתב:
נו נו, גינות.

לא רק מחפשים חד פעמיים. המשטרה לכל הפחות מחפ"קת את העניין. וודאי שיש השלכות לעתיד.
ודובי, במחילה, אני טוען חיטים ואתה כופר לי בקינואה.

אני רוצה לחדד את דברי, הוסכם שאין תועלת בלהודיע למחפשים עצמם. אלא שמרן האדמו"ר רבי ראובן טען ובצדק, שישנו צורך לחלל שבת בגלל המשטרה, כי אחרת בכל מקרה בה אדם חרדי ייעלם בשבת המשטרה תטען ובצדק שלא קיימת אינדיקציה ברורה לכך שמדובר אכן בהיעלמות אמיתית ולא ב"נפקדות הלכתית".
הפיתרון לכך הוא אם רק אם הענין אכן יבוא בצורת כלל מוחלט ומיוסד לפיו כל הדתיים שנתקעו בשבת יתקשרו למשטרה כדי להודיע על כך, הכל טוב ויפה.
במקרה הבודד, אין לכך שום ערך.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הצג הודעות החל מה:  מיין לפי  
פרסם נושא חדש הגב לנושא  [ 93 הודעות ]  עבור לעמוד הקודם  1, 2, 3, 4  הבא

כל הזמנים הם UTC + 2 שעות [ שעון קיץ ]

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: נורטון, ציפה דריפה אלמדלסי, ראי שעל הקיר ו 9 אורחים

אתה לא יכול לכתוב נושאים חדשים בפורום זה
אתה לא יכול להגיב לנושאים קיימים בפורום זה
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך בפורום זה
אתה לא יכול למחוק את הודעותיך בפורום זה