סל ניוז

פורום הכדורסל המוביל של ישראל
עכשיו ב' אוקטובר 07, 2024 3:26 pm

כל הזמנים הם UTC + 2 שעות [ שעון קיץ ]

פרסם נושא חדש הגב לנושא  [ 116 הודעות ]  עבור לעמוד הקודם  1, 2, 3, 4, 5  הבא
מחבר הודעה
הודעהפורסם: ד' מאי 28, 2014 4:50 pm 
Junior

בלוג: הצג בלוג (0)
כן, מצאו איזושהי דרך לייצר תחליף סינטטי על ידי סוג של מדפסת 3d חדשה שתוכל להדפיס גם דברים אורגניים.
ברגע שזה יעבוד תקין אז תיאורטית תוכל להדפיס סטייק. לא יודע כמה שנים אנחנו רחוקים מיישום מעשי אם בכלל כי קראתי על המחקר ולא את המחקר.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ד' מאי 28, 2014 5:24 pm 
Junior

רן כתב:
matan 2.0 כתב:
רן, יש הבדל בין להאמין שמשהו הוא נכון כי ראית איזו שהיא הוכחה לקיומו, לבין אמונה שמשהו הוא נכון פשוט כי ככה אתה מאמין.

ההבדל בין אנשי מדע הוא שאם תראה להם עכשיו דוגמא (ניסוי) שבעצם מפריך תאוריה מסויימת, אז הם יפסיקו להאמין שהיא נכונה. הנכון הוא לא רק לפיזיקאים, ד״א. כל ההצפנה הא-סימטרית היום בנויה בגדול על בעיית P!=NP. שהיא הנחה ולא יותר.

הזלזול הוא באמונה עיוורת ללא צורך בהוכחה מבלי לקיחה בחשבון שיכול להיות שאתה טועה. וכאן, להרגשתי, יש את ההבדל בין מדע ואמונה.

מכיר את סיפור המכה בשולחן של דיויד יום?
מכיר את תאוריית המשקפיים הירוקים של קאנט?
אין כזה דבר הוכחה מוחלטת. ומראה עיניים רחוק מלהיות הוכחה אמפירית בלתי ניתנת להפרכה.
כל המתודה של המדע מובנית על מה שאנחנו תופסים ככלים אמפיריים לאותו זמן וכולם יכולים להתברר כמוטעים לגמרי על ידי נוכחות של הטייה שלא היינו מודעים לה.
אם אתה משתמש במדע ככלי לקדם את האנושות זה סבבה.
אם אתה מתייחס למדע באופן שכל מה שלא מתיישב איתו הוא שטות מוחלטת ואמונה תפלה אז אני כבר לא איתך ובדרך כלל אחרי כמה שנים גם המדע לא איתך כי הוא עובר לתאוריה המעודכנת/אופנתית החדשה יותר.

תומר: לא בלבלתי כלום יש לשני הסוגים שתיארת בעיות משלהם...

אני מסכים איתך לגמרי בעניין ההוכחה, אבל אני לא יודע אם בדיוק קראת את מה שכתבתי. יכול להיות שההוכחות לא נכונות ומוטות וכו' וכו'. המדע חושב (מילת מפתח) שהטבע מוסבר ע"י איזו שהיא תיאוריה, אז יושבים ובודקים אותה, וברגע שמוסכם מספיק על כולם, אז הם קוראים לה תורה, אבל בשום פנים ואופן המדע לא מתייחס לדברים כאל וודאיים, ואני חושב שזה א-ב של כל אדם שעוסק במדע.

להתייחס לתיאוריות כאופנתיות סתם ככה, זה סתם מוטעה. תיאוריה לא נעשית אופנתית, אלא אם היא מסבירה משהו שלא ניתן היה להסביר עד עכשיו. ואז, מן הסתם שהיא תהיה אופנתית. היא תספק תחזיות ניסויות (בתקווה), את התחזיות יבדקו ויגיעו למסקנה אם מקבלים אותה או לא, וככה המדע מתקדם קדימה. תמיד בספק אם מה שאנחנו חושבים שהוא נכון הוא בעצם נכון. אני לא מכיר מישהו שמזלזל בדת כי היא לא מתיישבת עם קוונטים, אלא באמונה העיוורת לחלוטין שמה שאנחנו מאמינים בו הוא נכון. למדע יש הרבה ספק, ואני לא מכיר אנשים שמתייחסים לדברים שלא מתיישבים עם המדע כשטות מוחלטת כי הוא לא מתיישב עם המדע, אלא כי הוא בד"כ מוצג בבטחון כזה שאין אלא לזלזל בו.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ה' מאי 29, 2014 6:49 pm 
מנהל פורום

בלוג: הצג בלוג (14)
קובי, שאלתי משתי סיבות - (א) כי הנושא מעניין אותי באופן כללי וכי זכור לי מהעבר שהיו כאן ויכוחים תוססים בנושא (בינתיים זה לא קורה אבל אולי עם חזרת הפורום...) ו(ב) כי יש לאחרונה מתקפת תעמולה שלמה מהצד הפחות-חובב-דתיים שגורס שמערכת החינוך מעלימה במכוון את נושא האבולוציה ושלמעשה תלמידים נחשפים בעיקר לתיאוריות בריאתניות וזה בעיני מופרך מאוד. בינתיים התשובות די עושות אותי מרוצה מהבחינה הזו.

(אורן, אגב, שני ניחושים מי כתב את המאמר המעצבן האחרון בנושא, מישהו שחביב עליך כמו שהוא חביב עלי - רמז, זה התחיל באיזכור יום השנה למשפט הקופים)

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ה' מאי 29, 2014 10:03 pm 
Hall of Famer

המממ.
ג'ון בראון?

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ה' מאי 29, 2014 10:20 pm 
מנהל פורום

אלא מה.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ה' מאי 29, 2014 10:33 pm 
Hall of Famer

אני יכול לשמור את הניחוש השני ליום מעונן?

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ה' מאי 29, 2014 10:55 pm 
מנהל פורום

תוריד לי אותו מהפעם הבאה שתיתן לי לנחש משהו.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ו' מאי 30, 2014 10:27 am 
Junior

אורן כתב:
1. לא ממש למדתי בבית הספר ביולוגיה באופן כללי, כך שלא חושב שהנושא עלה.

2. כאמור, אני הדיוט בנושא. מהמעט שאני כן יודע, לא נתקלתי עדיין בראיה כלשהי שתסתור את ההנחות שמאחורי האבולוציה. ודאי שהיא לא עומדת בסתירה להבנתי את סיפור הבריאה היהודי.

+1

ראובן כתב:
צוד הוא עדיין העשב השוטה הרשמי של הפורום. נא לכבד את זה.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ו' מאי 30, 2014 1:03 pm 
Hall of Famer

אורן וצוד:

סיפור הבריאה היהודי כפי הוא (או הם) מופיע בספר בראשית-איך מסתדר עם אבולוציה?

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ו' מאי 30, 2014 1:19 pm 
Hall of Famer

אני אורן השני ולא צוד, אבל אני מניח שהם יעלו את התיאוריה לפיה כל אחת מימי הבריאה אינו יום קלנדרי המוכר לנו אלא עידן במסגרת העידנים המוקדמים של כדוה"א בשלבי התפתחותו השונים. זוהי אמונה די מקובלת אצל לא מעט ד"לים..

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ו' מאי 30, 2014 1:29 pm 
מנהל פורום

אולי כדאי להזכיר שאנשים דתיים צריכים ליישב לא רק את הסתירות בין בראשית ובין דרווין, אלא גם בין פרק א' ופרק ב' של ספר בראשית. אני מניח שרק חרדים קיצונים ואתאיסטים קיצונים קוראים את הטקסט הזה כפשוטו.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ו' מאי 30, 2014 1:50 pm 
Hall of Famer

אגב, ״בראשית ברא״ של שכני ד״ר נתן אביעזר וכשקראתי לפני מיליון שנה בערך דן בדיוק בזה. יישוב הסתירות

אם כי לא זכור לי שכולו שכנע אותי

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ו' מאי 30, 2014 2:01 pm 
מנהל פורום

אני קראתי את סולובייצ'יק (ואת מאיר שלו). אני חושב שהעניין הוא פחות איך והאם ניתן ליישב את הסתירות אלא שזה מעיד על זה שמדובר בטקסט שדורש קריאה אלגורית.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ו' מאי 30, 2014 2:39 pm 
Hall of Famer

oren_80 כתב:
אני אורן השני ולא צוד, אבל אני מניח שהם יעלו את התיאוריה לפיה כל אחת מימי הבריאה אינו יום קלנדרי המוכר לנו אלא עידן במסגרת העידנים המוקדמים של כדוה"א בשלבי התפתחותו השונים. זוהי אמונה די מקובלת אצל לא מעט ד"לים..

עברתי כמה שנים במערכת חינוך ד"לית, ובכיתה ז' או ח' הביאו לנו איזה פרופסור שניסה לישב כביכול את הסתירות. שום דבר לא שכנע אותי, והייתי בן 12 או 13.

ראובן כתב:
אולי כדאי להזכיר שאנשים דתיים צריכים ליישב לא רק את הסתירות בין בראשית ובין דרווין, אלא גם בין פרק א' ופרק ב' של ספר בראשית. אני מניח שרק חרדים קיצונים ואתאיסטים קיצונים קוראים את הטקסט הזה כפשוטו.

ראובן כתב:
אני קראתי את סולובייצ'יק (ואת מאיר שלו). אני חושב שהעניין הוא פחות איך והאם ניתן ליישב את הסתירות אלא שזה מעיד על זה שמדובר בטקסט שדורש קריאה אלגורית.

אף פעם לא הצלחתי להבין את הרציונל מאחורי הטענה שאחרי שאלוהים בחר להתגלות דווקא לעם מסוים, ודווקא לנביא מסוים, ולהכתיב לו תורה-היא צריכה להיות לא ברורה, ועם חלק של "בעל פה" שיהיו עליו מחלוקות מאז ולנצח, ולכל תג יהיו פלפולים ובין עשרות סוגים של אנשים שבטוחים שהם שומרי מצוות כמו שצריך-יהיו מחלוקות מהותיות. סתם סכסכן האלוהים הזה.

אגב, לייבוביץ' פתר את העניין הזה בכך שהוא אמר שאין שום משמעות לסיפור הבריאה, זה לא מסמך הסטורי ואין שום צורך להתייחס אליו ככזה.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ו' מאי 30, 2014 3:08 pm 
Sophomore

אני באמת לא בא לשכנע אף אחד, אבל בתור אדם מאמין אפילו אני נכנסתי להלם פעם אחת כשהלכתי לרב מקובל, רק כדי לראות אם כל הסיפורים עליו נכונים, והוא אמר עליי דברים כ"כ מדויקים עוד לפני שדיברתי, כמו תתחדש על הרכב החדש, דיבר על חבר שנפטר, על הבחורה שאני יוצא איתה וכו' וכו'. איך ניתן להסביר דבר כזה?
אני פשוט חושב שיש דברים שהמדע וממצאי הארכיאולוגיה לא יכולים לתת עליהם מענה, כמו הוכחת אמיתות הדת.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ו' מאי 30, 2014 3:13 pm 
Hall of Famer

הבעיה היא שיש מגידי עתידות משכנעים נורא בכל מדינה ומדינה ובכל דת ודת

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ו' מאי 30, 2014 3:14 pm 
Sophomore

ואת זה כשלעצמו איך אתה מסביר? אגב, התורה מעולם לא אמרה שהדברים הללו הם נחלתם של היהודים בלבד, כך שאין בעיה במובן הזה.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ו' מאי 30, 2014 3:23 pm 
Sophomore

ראובן כתב:

וכמובן גיל כדור הארץ ע"פ המדע (4.6~ מיליארד שנה) אל מול הספירה היהודית לבריאה. בכל אופן, מספיק לקרוא כמה פסקאות במדרש רבה על בראשית, למשל, כדי להבין שגם חז"ל עצמם לא קראו את הטקסט כפשוטו.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ו' מאי 30, 2014 3:25 pm 
Sophomore

פאפאלוקס כתב:
ואת זה כשלעצמו איך אתה מסביר? אגב, התורה מעולם לא אמרה שהדברים הללו הם נחלתם של היהודים בלבד, כך שאין בעיה במובן הזה.

ובאותה התורה שאתה מדבר בשמה נכתב:
ציטוט:
"כִּי אַתָּה בָּא אֶל-הָאָרֶץ אֲשֶׁר ה' אֱלֹהֶיךָ נֹתֵן לָךְ – לֹא תִלְמַד לַעֲשׂוֹת כְּתוֹעֲבֹת הַגּוֹיִם הָהֵם. לֹא יִמָּצֵא בְךָ מַעֲבִיר בְּנוֹ וּבִתּוֹ בָּאֵשׁ, קֹסֵם קְסָמִים, מְעוֹנֵן וּמְנַחֵשׁ וּמְכַשֵּׁף. וְחֹבֵר חָבֶר וְשֹׁאֵל אוֹב וְיִדְּעֹנִי, וְדֹרֵשׁ אֶל הַמֵּתִים."

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ו' מאי 30, 2014 3:35 pm 
Sophomore

(1) לא הייתי קורא לזה ''קוסם'' או מגד עתידות (להלן ''טמא''), אלא שהיה מדובר בסוג של ''שיחת ייעוץ''.
(2) זו לא תהיה חכמה גדולה להטיח בי את הפסוק שהבאת, תוך כוונה ברורה להציג אמירה מסוימת שברורה לשנינו, כיוון שבתור אדם שהידע שלו ביהדות ובהלכות הוא מאוד מוגבל, אין לי את הכלים לענות לך. בנוסף אני בטוח שגם אתה לא יודע להבחין בין ה''כשרים'' ל''טמאים'' שבמקובלים (כלומר כאלה שעושים זאת תוך שאינם עוברים על מצוות הדת וכאלה שכן עוברים על מצוות הדת), אלא מתבסס כפשוטו על הפסוק המדובר. אגב "הבחנה" כאמור, היא דבר שאני בוודאות יודע שאכן נעשית בדת, זאת מבלי להיכנס לקריטריונים שאותם אינני מבין.

ובכל אופן, גם אם נצא מנקודת הנחה שהוא כן עונה למה שפורט בסעיף הנ"ל - כיצד ניתן להסביר את זה?

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ו' מאי 30, 2014 3:50 pm 
Sophomore

אינני מבין בתורת הסוד אבל דע שבנושא הזה האמירות של חז"ל ושל גדולי התורה בדורות הקודמים ובדור הזה היו מאוד ברורים. שום תלמיד חכם, רציני, הגון, ישר ונבון לא יעסוק בנושאים מן הסוג הזה.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ו' מאי 30, 2014 3:55 pm 
Hall of Famer

לא יודע איך אני מסביר. רוב הזמן בשרלטנות ופסיכולוגיה בשקל, אני מניח.
כשהייתי בתאילנד בא אליי איזה סיקי ואמר לי שהוא יכול לגלות את שם החברה שלי מבלי שאגיד לו בתמורה לחמש מאות באט, אמרתי סבבה. ואז הוא ביקש ממני לכתוב קודם את השם ולהחביא, אמרתי לו שיקפוץ לי והוא הגיב
You're not a believer

יאללה יאללה

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ו' מאי 30, 2014 3:57 pm 
מנהל פורום

לא שנורא איכפת לי, אבל יהיה נחמד אם זה יישאר דיון על אבולוציה. אין כאן אף מתנגד דרווין בקהל?

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ו' מאי 30, 2014 3:58 pm 
Hall of Famer

אני רק זוכר שבכיתה ו׳ בבית הספר החרדי דיברתי על צבי גלפגוס והזכרתי את דרווין, והרב המחנך נחרד ממש

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ו' מאי 30, 2014 4:23 pm 
Sophomore

ראובן כתב:
קראתי עכשיו עוד מאמר מעצבן מהז'אנר האתאיסטי-היסטרי ובכלל יצא לי בשנתיים האחרונות להתעמק יחסית בסוגיה, אז אני סקרן לדעת הפורום.

לא כסקר, אבל אני אשמח לשמוע תשובות לשתי השאלות האלה:

א. כמה למדתם (בצורה פורמלית ולא-פורמלית) על אבולוציה וברירה טבעית בבית ספר?
ב. באיזו מידה תורת האבולוציה מקובלת עליכם, ואם לא אז למה?

עד כמה שזכור אז בישיבה התיכונית הנושא כלל לא עלה. מה גם שתחומי העניין ששנלמדו בביולוגיה היו מעט רחוקים מזה. אני מניח שמי שהמשיך לבגרות מתוגברת בביולוגיה אכן למד זאת. בהמשך, באוני' למדתי פלאונטולוגיה והנושא עמד במרכז הקורס.

אותי באופן אישי יותר מטרידה העובדה שהתיאוריה האבולוציונית הפכה לדת פאנטית ברמה כזאת שחלק מהתומכים בה (באקדמיה ומחוצה לה) אינם מסוגלים לשמוע שום קצה קצהו של ביקורת. מהבחינה המדעית, העובדה הזאת מאוד פוגמת ומרתיעה.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הצג הודעות החל מה:  מיין לפי  
פרסם נושא חדש הגב לנושא  [ 116 הודעות ]  עבור לעמוד הקודם  1, 2, 3, 4, 5  הבא

כל הזמנים הם UTC + 2 שעות [ שעון קיץ ]

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Majestic-12 [Bot], עופר האדום, רואה שחורות ו 7 אורחים

אתה לא יכול לכתוב נושאים חדשים בפורום זה
אתה לא יכול להגיב לנושאים קיימים בפורום זה
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך בפורום זה
אתה לא יכול למחוק את הודעותיך בפורום זה
אתה לא יכול לצרף קבצים בפורום זה

חפש:
עבור ל: