סל ניוז

פורום הכדורסל המוביל של ישראל
עכשיו ש' ספטמבר 21, 2024 9:53 am

כל הזמנים הם UTC + 2 שעות [ שעון קיץ ]

פרסם נושא חדש הגב לנושא  [ 23 הודעות ] 
מחבר הודעה
 נושא ההודעה: AI
הודעהפורסם: ד' ספטמבר 18, 2024 9:17 pm 
Sophomore

בלוג: הצג בלוג (0)
כמה דקות אחרי ששיחקתי עם צאט׳ ג׳י פי טי במהדורה הראשונית,
אמרתי לאישתי שאני חושש שיש פה בעיה כי הרגשתי מכל מני אתגרים והתשובות שהפתיעו אותי, שנחצה איזה גבול.

השבוע יצא מודל חדש או1 מיני שאמור להיות מהפכני בדרך העבודה שלו.

בפחות מהשנתיים שעברו מאז נראה שמתפתח מרוץ מטורף של לא מעט שחקנים להשתפר ולכבוש עוד נתחים מהיתרונות ההולכים ומצטמצמים של האדם.
ואולי להגיע לגביע הקדוש: הבינה הכללית אולי עוד בעשור הזה.

הפוטנציאל וההשלכות של ההתפתחויות האלה מדהים ומטריד.

אשמח לשמוע את דעתכם.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

נושא ההודעה: Re: AI
הודעהפורסם: ד' ספטמבר 18, 2024 9:59 pm 
Hall of Famer

אני במחנה שאומר שזה הולך לשנות את העולם באופן מוחלט, כולל איון הערך של עבודות ולימודים בעשור הקרוב.
אני לא רואה סיבה אחת שזה לא יקרה, גם אם ברור שכרגע ai לא נמצא שם. עדיין...

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ד' ספטמבר 18, 2024 10:36 pm 
Junior

אגב, אני חושב שהמודל AI הכי מרשים ואולי כזה שהכי מעט ישראלים מכירים (ואולי בכלל) הוא קלוד.AI.
לא ChatGPT ושאר המוכרים.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ה' ספטמבר 19, 2024 1:16 am 
Hall of Famer

קלוד (אנתרופי), נדמה לי, הוא השני הכי מוכר, אם כבר. לפחות פה בארה״ב.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ה' ספטמבר 19, 2024 1:33 am 
Junior

נורטון כתב:

וואלה? אז לא ידעתי.
פה בקושי מכירים אותו. יותר הגיקים.
לי יש מנוי פרימיום רק אליו. הוא מטורף.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ה' ספטמבר 19, 2024 9:07 am 
Sophomore

נורטון כתב:
אני במחנה שאומר שזה הולך לשנות את העולם באופן מוחלט, כולל איון הערך של עבודות ולימודים בעשור הקרוב.

מקצועות הידע, נגיד, שנחשבו ברוב המקרים לאליטה עד היום, רופאים, עו״ד, מרצים, אנשי טכנולוגיה,
נראה לי שנמצאים בסכנת הכחדה או הפחתה משמעותית וזה ענין של שנים בודדות.
מי שעובד עם הגוף או עם אנשים כרגע מוגן.

מכיר את הרעיון של הכנסה אוניברסלית בסיסית?

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ה' ספטמבר 19, 2024 9:15 am 
Sophomore

Lakic כתב:
נורטון כתב:

וואלה? אז לא ידעתי.
פה בקושי מכירים אותו. יותר הגיקים.
לי יש מנוי פרימיום רק אליו. הוא מטורף.

אני משתמש ב-צטגפט בעיקר וקלוד כחוות דעת שניה, לפעמים כשהוא תקוע והוא תקוע ג׳ימיניי הפחות מוצלח.
עדיין אני מרגיש שבגלל הרגלים ישנים אני לא מספיק יעיל בשימושים האלה.
והם רק יגברו וישתחלו ליותר תחומי חיים, ברמה שנהיה כמו ילד שהמכונה תנחה איך להתמודד עם העולם.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ה' ספטמבר 19, 2024 9:29 am 
מנהל פורום

אני לא כ"כ בטוח שקלוד לא מוכר במיוחד. לפחות לא בסביבה שלי.
ולא, זה לא הולך לשנות את העולם. זה כבר שינה את העולם. בתחום שלי זה כבר עמוק עמוק בפנים כחלק מהותי מהוורקפלואו בכל שלב אפשרי. לפחות כרגע אבל, מי שיש לו בסיס תיאורטי/נסיון רב משיג תוצאת הרבה יותר טובות בכל אחד מהכלים. אני מניח שבהמשך גם אנשים פחות מנוסים יגיעו לתוצאות טובות.
מה שכן, אם הרגולציה תגיע בזמן לשם, אז הסכנות של הדבר הזה ייקטנו, אם נשאיר את זה יותר מידי זמן בידיים של השוק, ובכן, הולכות להיות כמה בעיות מאד מטורפות, שלא את כולן אנחנו אשכרה יכולים לצפות כרגע.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ה' ספטמבר 19, 2024 10:16 am 
Junior

נורטון כתב:

אני דווקא יכול לחשוב על סיבה - רגולציה. מדינה לא תאפשר לבינה מלאכותית לאיין את הצורך באנשים עובדים כמעט בכל תחום אפשרי, ועל ידי כך תזמין אותם למעשה "להיתדפק על דלתותיה" ותדאג לתקצב אותם בעשרות מיליארדי שקלים + לאבד את מקורות ההכנסה שלה ממשלמי מסים.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ה' ספטמבר 19, 2024 10:18 am 
Hall of Famer

Bluey כתב:
נורטון כתב:

מקצועות הידע, נגיד, שנחשבו ברוב המקרים לאליטה עד היום, רופאים, עו״ד, מרצים, אנשי טכנולוגיה,
נראה לי שנמצאים בסכנת הכחדה או הפחתה משמעותית וזה ענין של שנים בודדות.
מי שעובד עם הגוף או עם אנשים כרגע מוגן.

מכיר את הרעיון של הכנסה אוניברסלית בסיסית?

כמובן שמכיר, אבל גדול עליי לחשב בדיוק איך הכלכלה העולמית תתנהל עוד עשור ואיך העושר יתרכז. בינתיים אני עסוק לסיים את שתי המשכנתאות שלי לפני שזה יקרה...
אבל כן, יש מצב שמקצוע העתיד הוא שרברבות, או במילים אחרות יכול להיות שכל הישראלים פה עם הקונסטרקשן שלהם, בעצם עשו את הדבר הנכון

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ה' ספטמבר 19, 2024 10:21 am 
Hall of Famer

זה כן אני כתב:
נורטון כתב:

אני דווקא יכול לחשוב על סיבה - רגולציה. מדינה לא תאפשר לבינה מלאכותית לאיין את הצורך באנשים עובדים כמעט בכל תחום אפשרי, ועל ידי כך תזמין אותם למעשה "להיתדפק על דלתותיה" ותדאג לתקצב אותם בעשרות מיליארדי שקלים + לאבד את מקורות ההכנסה שלה ממשלמי מסים.

אפשרי בהחלט, יש מצב אבל שזה יהיה גדול על המדינה ושהפתרון יהיה זמני. כאמור, קשה מאד ובעצם בלתי אפשרי לחשב את כל הווריאנטים האפשריים אבל ברור לי לחלוטין שברמת היכולת, AI הוא המהפך הגדול ביותר שחוותה האנושות מאז הגלגל בערך

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ה' ספטמבר 19, 2024 11:41 am 
Sophomore

אז אם כבר עלה הנושא, אתפוס טרמפ ואשאל:
איך נכנסים לתחום? מאיפה מתחילים ללמוד, בשביל שלא אמצא את עצמי לא רלוונטי בעוד חמש או עשר שנים?
האם צריך לכוון לשליטה ברמה גבוהה בכלים וביכולות, או ממש להעמיק מעבר, להבנה בסיסית של מודלי שפה וכו'?

*השואל הנו הדיוט בתחום, עם יכולות למידה וחקר מדעי גבוהות מהממוצע, הבנה מתמטית של עקרונות תכנות ויכולות תכנות בסיסיות בלבד בפועל

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ו' ספטמבר 20, 2024 12:36 am 
Sophomore

תלוי מה המטרה שלך,
למה הכוונה להכנס לתחום?
שלא תמצא עצמך לא רלוונטי במה?

נערך לאחרונה על ידי Bluey בתאריך ו' ספטמבר 20, 2024 12:39 am, נערך פעם אחת בסך הכל.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ו' ספטמבר 20, 2024 12:38 am 
Sophomore

ציפה דריפה אלמדלסי כתב:
ולא, זה לא הולך לשנות את העולם. זה כבר שינה את העולם. בתחום שלי זה כבר עמוק עמוק בפנים כחלק מהותי מהוורקפלואו בכל שלב אפשרי. לפחות כרגע אבל, מי שיש לו בסיס תיאורטי/נסיון רב משיג תוצאת הרבה יותר טובות בכל אחד מהכלים. אני מניח שבהמשך גם אנשים פחות מנוסים יגיעו לתוצאות טובות.
מה שכן, אם הרגולציה תגיע בזמן לשם, אז הסכנות של הדבר הזה ייקטנו, אם נשאיר את זה יותר מידי זמן בידיים של השוק, ובכן, הולכות להיות כמה בעיות מאד מטורפות, שלא את כולן אנחנו אשכרה יכולים לצפות כרגע.

מה התחום שלך?

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ו' ספטמבר 20, 2024 12:46 am 
Sophomore

זה כן אני כתב:
נורטון כתב:

מעניין,
אם ואיך מול דבר כל כך גדול וחסר תקדים המדינות ידעו להתמודד.
בינתיים הכיוון הוא יותר לאיזורים רווחיים ופחות פתוחים, והרגולציות נמצאות מאחור.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ו' ספטמבר 20, 2024 3:19 am 
Sophomore

Bluey כתב:
תלוי מה המטרה שלך,
למה הכוונה להכנס לתחום?
שלא תמצא עצמך לא רלוונטי במה?

אני מהנדס חומרים, בשנים האחרונות עסקתי במו''פ של מוצרים בתחום הפולימרים והדבקים.
כרגע לא עובד, ובקרוב אתחיל לנסות להשיג פרויקטים בתחום כפרילנסר, כפרויקטור ו/או יועץ.
מצד אחד אני רוצה להבין וברור לי שאני צריך לשלב כלים של ai בפרויקטים שכאלה. מצד שני, אני מניח שהרבה מהעבודה שכעת נעשית ע''י המהנדסים (ועקב מחסור תמידי בכוח אדם כשנכנסים פרויקטים גדולים, הופכת עצמאים כמוני למוצר נדרש) תהפוך לטריוויאלית לחלוטין עם כלים כאלה בעוד מס' שנים, ואני רוצה לשמר יתרון כסוג של מומחה על פני צעירים שמלכתחילה ייכנסו לתעשיה עם כישורים כאלה.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ו' ספטמבר 20, 2024 8:45 am 
Sophomore

יש הרבה מידע ברשת על איך להתייעל בכל מני דברים, גם מקצועיים עם הכלים האלה, שווה מדי פעם להתעדכן כי היכולות מתפתחות מהר.
לפני שאני מתחיל משימה אני מתייעץ עם הג׳פט, לפעמים מקבל רעיונות חדשים ולפעמים משתמש בחלק ממה שהוא כותב.

כרגע זה יותר קונסולידציה של מידע קיים, לפי מה שאומרים תות מהפכנית בכך שהיא יכולה לפתור גם אתגרים חדשים.
אבל המומחיות עדיין חשובה וזה לא ישתנה בזמן הקרוב.

לדעתי אין שום יתרון בלהתרגל לעבוד עם המערכות הקיימות, כי העתידיות תהיינה טריויאליות לתפעול.
נראה לי שבעתיד בשביל לא להשאר מאחור פשוט יצטרכו כסף לקנות את כלי הידע והחשיבה הכי חזקים.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ו' ספטמבר 20, 2024 9:48 am 
Hall of Famer

כן, אבל בגללל שהכל open source ותחרותי, אזי יותר ויותר נראה שכולם ממקסמים את הידע באותה צורה, והידע יהיה נגיש יותר ויותר. כל עוד לא יהיה קרטל (ובטח שלא מונופול) בין כל האופן סורסים האלה ומכיוון שהם אופן סורסים סביר להניח שאכן לא יהיה קרטל (למרות שההיסטוריה למדה אותנו שכשכסף מעורב, אז תמיד יש אינטרסים), מה שיקרה כנראה הוא שבאיזשהו שלב ידע יהיה גם מקסימלי וגם חינמי.
במילים אחרות - כולם יוכלו בקלות לדעת הכל, אבל מכיוון שכולם יוכלו בקלות לדעת הכל, שום דבר לא יהיה שווה כלום (או כמו שאמרו the incredibles - when everyone is special, no one is special כנראה אחד המשפטים המדויקים ביותר שאיזשהו סרט המציא)

ואם אני צודק זה בדיוק מה שזה אומר - איון הצורך לעשות איזשהו עבודה, פרט אולי לשרברבות ורפואה או משהו כזה. למעשה, אם אני צודק, אז גם השווקים אמורים להגיע למצב של שיווי משקל מושלם - ולא, זה לא אומר שכל החברות יתומחרו אותו דבר. אלא במצב אופטימלי, שכל החברות יהיו שוות אפס. (כאמור, כשכולם מיוחדים, אף אחד לא מיוחד). לפחות חברות ה saas ושאר דברים שרובוטים ואינטליגנציה מלאכותית יכולים לעשות.

עדיין יהיה צורך בחנויות ומצרכים כמובן. עדיין יהיה צורך בנדל״ן, ועדיין יהיה צורך בדברים שהיה בהם צורך לפני מאה, אלפיים או מיליון שנה. אני רק לא חושב שיהיה צורך בכל הדברים שבהם לא היה צורך לפני מאה, אלפיים או מיליון שנה. כלומר, saas, רואי חשבון ושאר מיני עבודה שאפשר באבחת מקש מחשב לגלות את התשובה.

ומכאן לשאלה - מה יהיה הצורך הכלכלי בחינוך (שאיננו שרברבות או רפואה, למרות שתכל׳ס גם את זה רובוטים יוכלו לעשות מתישהו, פשוט יצטרכו לא רק מחשב אלא גם יישות פיזית כלשהי), והאמת היא שאין לי מושג. בטווח הקצר, ה roi המדלדל לו ממילא של לימודים גבוהים בארה״ב, ידשדש עוד יותר עד כדי איון מלא.

טוב, נו, כל זה מאד תיאורטי, ותכל׳ס למרות שכל נדבך הגיוני, ברור שזה רק ווריאנט אחד, וייתכנו ווריאנטים רבים אחרים לעתיד.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ו' ספטמבר 20, 2024 10:16 am 
Sophomore

נורטון,
ממש מעניין מה שכתבת,
למה אתה מתכוון באופן סורס? כי קלוד וצטגפט וג׳מיני לא כאלה, נראה לי שהכיוון כרגע הוא שירותים בתשלום.

אולי מי שיהיה מיוחד הוא זה עם גישה למערכות הכי חזקות, אם נשווה לשח, בהנחה שגם כאן זה משחק סכום אפס, זה שיש 100 סוגי בוטים וכולם יכולים לנצח אדם ממוצע, עדיין לא הופך אותן למיוחדים,
אם בוט אחר מנצח אותן.

מעניין שתחום המד״ב לא מטפל במציאות כזו, ראית סרטי מד״ב וקראתי כמה ספרי מד״ב ולא זכורה לי התייחסות לעולם כזה.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ו' ספטמבר 20, 2024 10:29 am 
Hall of Famer

ללאמה ורבים אחרים הם אופן סורס, גם אם קלוד וצ'אט ג'יפיטי לא
ובגדול ,מספיק שכמה יהיו כאלה בשביל שכל מגדל הקלפים יקרוס. אני חושב

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ו' ספטמבר 20, 2024 11:03 am 
Sophomore

תודה על התגובה, בלואי.

אז מה אתה אומר, נורטון? מה יעשו כולם?

אגב, תחום אחד שלהערכתי יישאר ''בטוח'' מפני החלפה במשך זמן ארוך, הוא תחום הטיפול הנפשי. אין לי מושג אם ומתי סביר שה-ai יהיה מסוגל לזה, אבל גם אז - אני מעריך שיהיה להרבה אנשים מאוד קשה לוותר על המענה האנושי בהקשר הזה.
מצד שני, עד לקורונה כמעט אף אחד לא חשב שזה ריאלי לבצע טיפול פסיכותרפי אונליין, אז מי יודע?

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ו' ספטמבר 20, 2024 12:48 pm 
מנהל פורום

Bluey כתב:
ציפה דריפה אלמדלסי כתב:

מה התחום שלך?

בגדול פוסט פרודקשן, אבל גם עוד דברים בפייפליין של הפקות קולנוע, טלוויזיה ובכלל וידאו

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ו' ספטמבר 20, 2024 4:25 pm 
Hall of Famer

ido כתב:
תודה על התגובה, בלואי.

אז מה אתה אומר, נורטון? מה יעשו כולם?

אגב, תחום אחד שלהערכתי יישאר ''בטוח'' מפני החלפה במשך זמן ארוך, הוא תחום הטיפול הנפשי. אין לי מושג אם ומתי סביר שה-ai יהיה מסוגל לזה, אבל גם אז - אני מעריך שיהיה להרבה אנשים מאוד קשה לוותר על המענה האנושי בהקשר הזה.
מצד שני, עד לקורונה כמעט אף אחד לא חשב שזה ריאלי לבצע טיפול פסיכותרפי אונליין, אז מי יודע?

יש כאמור הרבה וריאנטים אפשריים ונדמה לי שהשאלה היא איפה ירוכזו מוקדי הכסף ואצל מי
ממשלות? גופים פרטיים? אולי בכלל הרובוטים עצמם?

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הצג הודעות החל מה:  מיין לפי  
פרסם נושא חדש הגב לנושא  [ 23 הודעות ] 

כל הזמנים הם UTC + 2 שעות [ שעון קיץ ]

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 5 אורחים

אתה לא יכול לכתוב נושאים חדשים בפורום זה
אתה לא יכול להגיב לנושאים קיימים בפורום זה
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך בפורום זה
אתה לא יכול למחוק את הודעותיך בפורום זה
אתה לא יכול לצרף קבצים בפורום זה