סל ניוז

פורום הכדורסל המוביל של ישראל
עכשיו ד' אוקטובר 09, 2024 3:22 pm

כל הזמנים הם UTC + 2 שעות [ שעון קיץ ]

פרסם נושא חדש הגב לנושא  [ 128 הודעות ]  עבור לעמוד הקודם  1, 2, 3, 4, 5, 6  הבא
מחבר הודעה
 נושא ההודעה: Re: יצחק שמיר נפטר
הודעהפורסם: ד' יולי 04, 2012 7:20 pm 
Junior

בלוג: הצג בלוג (0)
ואני התאפקתי כל כך מלהביא פה את קישון. טוב, ידעתי שתזהה אותו בין השורות. (זה לא מקרי, הרבה מהתודעה הפוליטית שלי התגבשה דווקא מקריאת כתבי קישון).

כך או אחרת, אחרת או כך, אני פשוט לא מאמין להם. (שוב, למנהיגים). מתרפ"ט ועד אוסלו, הערבים אותם ערבים וגו'
אולי היה לי קל יותר אם הייתי קצת פחות חשדן, אבל אני לא. לא מצליח לשכנע את עצמי לרגע שמכחיש השואה אבו מאזן יימנע מלבצע אחת נוספת ברגע שיוכל. (אגב, ד"ש מהאמנה הפלסטנית שבוטלה "על בערך", ומהסכם אוסלו, שבו עד כמה שידוע לי חתם אבו מאזן על כך שיחיה איתנו בשלום).

ראובן כתב:
צוד הוא עדיין העשב השוטה הרשמי של הפורום. נא לכבד את זה.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ד' יולי 04, 2012 8:33 pm 
מנהל פורום

בלוג: הצג בלוג (14)
אין לי בעיה שלא תאמין לאבו מאזן. יש לי בעיה שאתה מעדיף עליו את בשאר אל אסד ואת חאלד משעל.

ובהזדמנות תשאל אותי מה דעתי על הסכם אוסלו.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ד' יולי 04, 2012 9:17 pm 
מנהל פורום

ואגב, להיתלות בפליטון הספציפי הזה של קישון כהוכחה לצידקתך במקרה הזה, זה בערך כמו לבוא אחרי הסידרה מול אוקלהומה ולהגיד "אמרתי לכם כמה לברון לוזר?". אני אישית מביא אותו לאורן כראיה הכי מוצקה לכך שסאדאת חתר לשלום באופן אקטיבי עוד לפני יום כיפור. אבל טוב לדעת שלא רק חוסיין ברשימה שלך אלא גם סאדאת.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ד' יולי 04, 2012 11:20 pm 
Junior

ראובן.
מה דעתך על הסכמי אוסלו?

ראובן כתב:

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ה' יולי 05, 2012 12:30 am 
Hall of Famer

אני לא טוען שסאדאת לא רצה שלום או כן רצה שלום לפני יו"כ. הטענה שלי היא שאין ליצור אקסיומה לפיה יכולנו לקבל מסאדאת ב-71' את מי שקיבלנו ממנו ב-78', בגלל כמה וכמה שינויים גדולים שקשורים למצרים עצמה במהלך אמצע שנות ה-70' וסופן. אגב, התנאי המצרי שבלם את התחלת המו"מ ב-71 - הכרזה ישראלית לנכונות לנסיגה מלאה עוד בטרם המו"מ החל לא היה ב-1977/78.
אם כבר מדברים על חוסר האמון, במבט שנכון לתחילת שנות ה-70' מצרים הרוויחה אותו די ביושר, כאשר הפרה בצורה בוטה לחלוטין את אחד מהתנאים הבסיסיים של הסכם הפסקת האש אוגוסט 70', הפרה שבוצעה בימיו האחרונים של נאצר ולא שונתה ע"י סאדאת שעד כמה שהיום הם שונים בעינינו אחד מהשני סאדאת היה בסופו של דבר סגנו של נאצר וממשיכו הטבעי. זה לא שמי ששלט במצרים התחלף ובא מישהו חדש. זה אגב בניגוד לתפקודם של המצרים בהסכמים שנחתמו עימם בינואר 74' ולאחר מכן בספמטמבר 75'.
האם זה אומר שאם היינו נסוגים נסיגה מלאה מכל השטחים ב-1972 כפי שהמצרים דרשו, והיינו חותמים הסכם שלום איתם הם היו מפרים אותו כמו שצוד טוען? לא. אבל מצד שני את חוסר האמונה בהם ב-1971 הם הרוויחו ביושר.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ה' יולי 05, 2012 4:22 am 
מנהל פורום

אורן, לזה בערך התכוונתי. אני אביא את הטקסט בהזדמנות.

צוד כתב:
ראובן.
מה דעתך על הסכמי אוסלו?

אני חושב שהם האסון הגדול ביותר שקרה לישראל, אולי חוץ ממלחמת יום כיפור, שהם הפגנת טפשות ואיוולת ואשליה עצמית שתואמת לחלוטין את כל התיאוריות של ברברה טוכמן, ושהם היו כישלון גמור גם ובעיקר מנקודת מבט שמאלנית.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ה' יולי 05, 2012 8:32 am 
מנהל פורום

נראה לכם שהיום המצב עם הפלסטינים היה שונה אילולא היו הסכמי אוסלו אין דה פיירסט פלייס? אני לא בטוח בכלל...

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ה' יולי 05, 2012 8:58 am 
מנהל פורום

נדמה לי שלאסימוב (בקץ כלזמן) יש תיאוריה שגם אם משנים באופן משמעותי את ההיסטוריה בסופו של דבר הכל נשאר אותו הדבר, אבל שם מדובר על כמה מאות שנים ובכל מקרה זו תיאוריה די מופרכת.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ה' יולי 05, 2012 9:22 am 
Senior

לא קץ כלזמן אלא, נדמה לי, "גדול ורחב הוא היקום" (או "אין איש פה פרט")

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ה' יולי 05, 2012 9:30 am 
מנהל פורום

אולי גם במקומות אחרים, אבל בודאות בקץ כלזמן (זה הספר הארוך היחיד שלו שקראתי). יש שם את העניין שהם משנים כל הזמן אירועים קטנים כדי לשפר את האנושות, אבל הם מגלים שהשפעת השינויים האלה הולכת ופוחתת ככל שעולים במאות. אני לא חושב שהיה לו הסבר מדעי או פילוסופי לזה כמו שהוא צריך לוודא שהזותי מהמאה ה130000 תשרוד את כל השינויים האלה.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ה' יולי 05, 2012 9:38 am 
Senior

אבדוק בבית אבל נדמה לי שהשפעת השינויים ככל שעולים במאות נובעת <ספויילר> מכך שבני המאות המתקדמות, מווסתות את השינויים שלהם כדי למנוע ניוון <סוף ספויילר>

אני התכוונתי לסיפור שלו על בני הזוג שבודקים כל מיני תרחישים, "מה היה קורה אם", אם לא היו נפגשים, אם הוא היה מתחתן עם מישהי אחרת, אם הוא לא היה שופך עליה קוקטייל במסיבה וכו, ומגלים שלא משנה מה היה קורה בעבר הרחוק, בהווה הם עדיין היו יושבים ונשואים באותו קרון רכבת.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ה' יולי 05, 2012 10:02 am 
מנהל פורום

אני די משוכנע שמה שכתבתי נמצא שם כחלק מהתיאוריה הנלמדת של שינויי הזמן, אבל בכל מקרה אין ספק שהדוגמה שאתה נתת יותר רלוונטית. מעניין אם אסימוב ידע שהתיאוריה שלו תשמש בסיס להצדקה בדיעבד של מהלכים פוליטיים כושלים, אבל יש לי תחושה שהרעיון גורם לו לכמה סלטות בקבר.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ה' יולי 05, 2012 10:07 am 
Senior

אם הוא היה חי הוא לבטח היה מתהפך בקברו

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ה' יולי 05, 2012 10:12 am 
Junior

קצת מוזר, כי במחר כפול תשע מביאים מישהו מהעבר, והוא מסביר שם שהם בחרו להביא מישהו פשוט ולא את נפוליאון, נניח, כי ככה השינוי בהיסטוריה הוא לא גדול ובטווח של מאות שנים הוא הופך לזניח. הוא מגדיר את זה כטור הנדסי מתכנס. (הכל מהזיכרון, אל תתפסו אותי במילה. קראתי את זה בתקופה שנורטון עוד היה כותב חבורעס).

ראובן, את זה שזו דעתך על אוסלו ידעתי כבר לפני, השאלה היא מה הוא שונה מהסכמי שלום אחרים, ובעיקר האם חשבת כך גם לפני שהוא התפוצץ, בזמן חגיגות ה״מזרח תיכון חדש״ שהיו פה כשהוא יצא לאור.  

ראובן כתב:

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ה' יולי 05, 2012 10:31 am 
Hall of Famer

תומר כתב:
אבדוק בבית אבל נדמה לי שהשפעת השינויים ככל שעולים במאות נובעת <ספויילר> מכך שבני המאות המתקדמות, מווסתות את השינויים שלהם כדי למנוע ניוון <סוף ספויילר>

אני התכוונתי לסיפור שלו על בני הזוג שבודקים כל מיני תרחישים, "מה היה קורה אם", אם לא היו נפגשים, אם הוא היה מתחתן עם מישהי אחרת, אם הוא לא היה שופך עליה קוקטייל במסיבה וכו, ומגלים שלא משנה מה היה קורה בעבר הרחוק, בהווה הם עדיין היו יושבים ונשואים באותו קרון רכבת.

זה לא מגדול ורחב הוא העולם.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ה' יולי 05, 2012 10:37 am 
מנהל פורום

דווקא לא מוזר, די תואם את שאר הדוגמאות (אם כי מבהיר את התיאוריה), עד כמה שיש היגיון בדברים האלה.

ולגבי הסכם אוסלו, אתה באמת שואל? הנה כמה הבדלים קטנים בין הסכם אוסלו והסכם השלום עם מצרים:

1. הסכם השלום עם מצרים היה הסכם שלום, הסכם אוסלו היה הסכם ביניים
2. בהסכם השלום עם מצרים לא התחילו ביישום ההסכם לפני שכל הפרטים סוכמו (למעט נניח הסוגיה האזוטרית של טאבה) ונקבעו הגנות מפורשות מאוד שמונעות הפרות שלו, והוא באמת לא הופר במידה הזניחה ביותר (יש את ההבחנה של בין הסכם השלום עצמו ובין מה שסוכם בקמפ דיוויד ושלא שייך להסכם, כמו למשל האוטונומיה לפלשתינים, שכמובן הופרה על ימין ועל שמאל). לעומת זאת, הסכם אוסלו נוצר מתוך הנחה שכרגע לא מסכמים שום דבר מהסדר הקבע וזה כבר יסתדר איכשהו. בנוסף, גם מה שהוסכם נוסח בצורה כזו שאפשר היה להפר אותו באופן כמעט מיידי מה שאכן כל הצדדים עשו.
3. בהסכם אוסלו היה ברור לישראל שהיא מוותרת על הרבה מאוד (סיני, נפט, ריפים נפלאים, אם לצטט את נדב העצני) ומקבלת הרבה מאוד (הסכם שלום). בהסכם אוסלו הצד הישראלי פעל מתוך הנחת השוטים שהוא מרוויח את אי-השליטה בפלשתינים ולא מוותר על כלום חוץ מהצורך להיות נוכח בעזה ובערים הפלשתיניות.
4. יאסר עראפת מול אנואר סאדאת (וזה כמובן רק קצה הקרחון). מצד אחד מנהיג פרגמטי וחכם עם אג'נדה עקבית וברורה, ומצד שני מגדולי המנוולים וגרועי המנהיגים במאה העשרים, שהדבר היחיד שאפשר לומר לטובתו הוא שהוא גרם להרס לא רק לעמו שלו (אם כי עדיין הנזק העצמי של מנהיגותו היה הגרוע ביותר).

אלה הבדלים שאני רוצה לקוות שאפילו מי שחושב שאין הבדל מעשי בין הפתח לחמאס יכיר בקיומם.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ה' יולי 05, 2012 11:35 am 
Junior

או.קיי.
עדיין לא ענית לשאלה שמתחילה במילה ״ובעיקר״.

ראובן כתב:

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ה' יולי 05, 2012 12:15 pm 
מנהל פורום

אה, פספסתי את הבעיקר.

לגבי באופן אישי:

בזמן שנחתם ההסכם הייתי מאוד אופורי, ואגב, העובדה שההסכם כפי שהוא קיבל בסביבות ה60% תמיכה הן בישראל והן אצל הפלשתינים היא אחת הראיות היותר חזקות שאני מכיר לחולשת טענת ה"אין סיכוי לשלום, העמים לא יסכימו לזה". נסעתי למחרת החתימה למילואים בחרמון, והאוטובוס עבר ביריחו (היו אז ימים כאלה) שכולה היתה מלאה דגלי אש"ף והאווירה הכללית היתה חגיגית ושמחה. אז אתה יכול להניח שנשביתי בקסם של העניין.

מצד שני, מהר מאוד נהיה ברור שהעסק חורק (עראפת הוא אפילו איש מכירות יותר גרוע משהוא מנהיג). כבר בנאומים בבית הלבן התחילו החשדות העיקריים, כשרבין ופרס נאמו על שלום ותקווה וערפאת ואבו מאזן אמרו "התנחלויות, פליטים, ירושלים", אבל לא חסרו רמזים אחרים.

לי אישית זכורה אמירה בשיחה עם חבר על ההסכם שהמבחן שלו יהיה אם תוך שנה הטרור ייפסק. זכורה לי גם שיחה שבה שטחתי את דעתי למה זה הסכם גרוע מהבחינה השמאלנית, הרבה לפני שהקריסה נהייתה מובנת מאליה. ואני יכול לתת עוד דוגמאות. כמובן שגם היו התלבטויות ומחשבות אחרות ורצון לחשוב ששמעון פרס לא הפך תוך עשור מגאון לאימבציל מוחלט. צריך גם לזכור מי עמד אז בראש האופוזיציה, ובוא נגיד שהוא לא היה מנחם בגין. הנאום שלו נגד אוסלו היה מלא להט, שקרים ואפילו קצת גסויות. בכל אופן, קצת כמו בימי ההתנתקות, כשנותנים לך לבחור בין "אף שעל" ובין הסכם-אוסלו אתה עלול למצוא את עצמך עושה את הטעות ובוחר בהסכם אוסלו.

אבל עד כאן עניתי לגבי מישהו עשרים וקצת חסר הבנה מדינית ונטול כלים או אחריות למצב הפוליטי.

קצת יותר חשוב, לגבי מי שחתמו על ההסכם:

כאן התשובה היא ודאי וודאי. כשאני אי פעם אתיישב לכתוב את הספר הלא מעניין במיוחד על הסכם אוסלו ומצעד האיוולת, החלק הכי קל יהיה להציג את מה שברברה טוכמן מכנה "אלטרנטיבה הולמת". בד"כ זה החלק הקשה כי צד א' אומר X, וצד ב' אומר לא-X, ותמיד אפשר לטעון בדיעבד שצד א' היה צריך להבין שצד ב' צודק. במקרה הזה המשימה היא כל כך קלה כי מי שהצביעו על הכשלים הבסיסיים בהסכם היו ההוגים שלו בעצמם. הכשל היסודי בהסכם זו העובדה שהלכו על הסכם ביניים לפני שסוכם הסכם הקבע, ועוד עם ההנחה הסופר אופטימית שהסכם הקבע יסוכם תוך חמש שנים (אולי הניחו שהשלטון בישראל יתחלף ואז אפשר יהיה להאשים את הימין). כל מי שמדבר על אוסלו מטעם אדריכלי ההסכם מסכים שזו היתה טעות ושהם הבינו את זה בזמן אמת. אם לצטט את יוסי ביילין, הוא אמר משהו כמו "נכון, ידענו שצריך להגיע להסכם קבע, אבל לא ידענו איך הוא יראה אז הלכנו על פיתרון ביניים". ניד איי סיי מור? זה גם אותו יוסי ביילין שאמר בזמן אמת שבסה"כ מדובר במבחן ואם הפלשתינים יפרו את ההסכם (הווה אומר שהיה ברור שזה לא טריביאלי) אז הכל הפיך. בין אם הוא שיקר לעצמו או לכולנו זה לא משנה הרבה.

ולזה צריך כמובן להכניס את רבין, שחתם על ההסכם ולחץ ידיים לעראפת והתנהל באופן כללי כמי שביתו חרב עליו, ולא כמי שחושב שנמצא שותף היסטורי לשלום.

וכתשובה אחרונה - האם "האדם הסביר" היה צריך לדעת שמדובר באסון מתקרב ובא, אז התשובה היא ודאי וודאי. אפילו היו גם כמה כאלה.

(ואגב, אף אחת מהתשובות הללו לא נכונה לגבי מצרים. כמובן שהראשונה לא נורא רלוונטית כי הייתי אז בן שמונה, אם כי אני עדיין זוכר שזה הביא אותי לתובנה הפוליטית הראשונה שלי כששאלתי את אבא שלי האם זה מוכיח שבגין היה גדול יותר מבן גוריון והוא די נבוך מהשאלה)

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ה' יולי 05, 2012 1:09 pm 
Senior

בספר של אפרים הלוי "אדם בצל" (מומלץ), הוא מזכיר במפורש את הסכם אוסלו כדוגמא לתהליך לא תקין שבוצע על ידי פוליטיקאים (פרס) ללא התייעצות עם אנשי מקצוע ולכן הכשלון היה ידוע מראש עוד בזמן אמת. הוא מציין שגם רבין לא היה מרוצה ממנו אבל סונדל על ידי הפעילות של פרס שנעשתה מאחורי גבו.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ה' יולי 05, 2012 1:45 pm 
Junior

ראובן כתב:
אה, פספסתי את העיקר.

אופייני לשמאלנים.

(ועכשיו יבוא החד עין הראשון שיגלה שערכתי לך את התגובה ויגיד: "צוד שקרן, אופייני לימנים". מלבד נדב שיגיד: "צוד לא מצחיק בעליל, אופייני לימנים").

ראובן כתב:
האוטובוס עבר ביריחו (היו אז ימים כאלה)

אתה מספר לי? נסעתי כל כך הרבה פעמים מיריחו, עד שכבר היו לנו שם חברים כאלה של "על-הדרך". אחד שאני לא זוכר איך קוראים לו, שהיה גר בבית עם גדר נמוכה בדיוק מול איפה שהכביש שבא מעוג'ה מתחבר לכביש הבקעה. נתקענו שם פעם עם סובארו '79 שהתחממה יתר על המידה וביקשנו ומהם מים. אחר כך כבר נהיינו חברים.
והיה גם את עלי המוסכניק-פנצ'רמאכער-מאכער באופן כללי, שנשבע לנו שאת התמונה של ערפאת (שאז עוד היה טרוריסט בזוי) "השותף שלי תלה".
ויחיא (נראה לי) המתדלק בתחנה של דור אלון שהייתה ליד הקזינו. קשה למצוא שונא-ערפאת מושבע ממנו. מבחינתו - ההתחממות הגלובאלית היא גם באשמת ערפאת. תמיד הוא היה מרמה לטובתנו במבצעי "תדלק וצבור בולים" כאלה ואחרים.
פיייייייי איזה התקף נוסטלגיה עשית לי.
מעניין מה איתם היום.

ראובן כתב:

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ה' יולי 05, 2012 2:00 pm 
Hall of Famer

מזתומרת מה איתם? מתאמנים במחנות מיוחדים לקראת המלחמה עם ישראל, רגע אחרי הסכם השלום.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ה' יולי 05, 2012 3:30 pm 
Junior

ידעתי! אף פעם לא האמנתי להם.

ראובן כתב:

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ה' יולי 12, 2012 11:25 pm 
Junior

nadav_hacohen כתב:
מזתומרת מה איתם? מתאמנים במחנות מיוחדים לקראת המלחמה עם ישראל, רגע אחרי הסכם השלום.

תמונה

ראובן כתב:

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ו' יולי 13, 2012 12:32 am 
Sophomore

תמונות כאלה אף פעם לא הרשימו אותי.
אצלנו אין ילדים שמתחפשים לחיילים בפורים?

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ו' יולי 13, 2012 12:48 am 
Junior

כשאתה רואה בעוף טופיק שהקפיצו את הנושא "יצחק שמיר נפטר" אחרי שבוע אתה מתחיל לתהות אם הוא קם לתחייה...

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הצג הודעות החל מה:  מיין לפי  
פרסם נושא חדש הגב לנושא  [ 128 הודעות ]  עבור לעמוד הקודם  1, 2, 3, 4, 5, 6  הבא

כל הזמנים הם UTC + 2 שעות [ שעון קיץ ]

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 7 אורחים

אתה לא יכול לכתוב נושאים חדשים בפורום זה
אתה לא יכול להגיב לנושאים קיימים בפורום זה
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך בפורום זה
אתה לא יכול למחוק את הודעותיך בפורום זה
אתה לא יכול לצרף קבצים בפורום זה

חפש:
עבור ל: