סל ניוז

פורום הכדורסל המוביל של ישראל
עכשיו ב' אוקטובר 07, 2024 10:27 pm

כל הזמנים הם UTC + 2 שעות [ שעון קיץ ]

פרסם נושא חדש הגב לנושא  [ 88 הודעות ]  עבור לעמוד 1, 2, 3, 4  הבא
מחבר הודעה
 נושא ההודעה: ישעיהו לייבוביץ'
הודעהפורסם: ב' יולי 09, 2012 7:15 pm 
Sophomore

בלוג: הצג בלוג (0)
תומר- האדם שתיארת הוא בעיקר יצור כילאיים. לא שאין כאלה אבל לדעתי הם חיים בשניות מובנית ואכמ"ל, לפחות לא כשכותבים בסלולארי.
נדב-אני חושב שההבחנה שלך לגבי לייבוביץ' היא נכונה. עיקר קצפו (שאני מכיר) יצא כנגד מי שלדעתו עירבבו חול וקודש. בתור רמבמיסט רציונאלי, הוא סלד מכל קידוש-חומר, קדושה-ארצית ושאר הבלי חסידות (לדידו כמובן). נובע מכך שכל ניכוס קדושה לאדם/מדינה/צבא/ווטאבר הוא בגדר עבודה זרה (שהרי רק האלוקות היא הקדושה). לכן, לדעתי, בנקודה הזאת הוא היה קרוב יותר לחרדים ובוודאי לחרדי דורו. אמנם, כאדם רציונאלי שלא סבל מיסטיקות למיניהן, הוא לא האמין בסגולת לימוד התורה והיה חלק מעלמא הדין. כמו כן, כחלק מהניתוק בין התורה והמצוות לבין שאר תחומי החיים, הוא התבטא בצורה 'אובייקטיבית' בעינייני דיומא מה שהביא אותו להיות ציוני (או לפחות הפירוש שלו ושלך לציוני).
כמו כן, אני לא יכול שלא להסכים איתך עם ההערה על המימונה...

כשאגיע הביתה אסתכל בספרו של פרופ' רביצקי 'הקץ המגולה ומדינת היהודים'- יש לו שם כמה וכמה ציטוטים על הפרדה אידיאולוגית בין דת ומדינה אצל החרדים, אם כי כבר אז (נדמה לי אמצע שנות ה80) הוא חזה את הבלבול הבלתי נמנע אצל החרדים שאינם הארד קור ושמצד אחד שותפים בכנסת ומצד שני מוציאים את עצמם מהכלל.
הערה אחרונה- נדב, רואים שאתה לא בכושר. לא אומרים 'קוקיסטית', אומרים 'קוקניקית'. :)

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

נושא ההודעה: Re: ועדת פלסנר
הודעהפורסם: ב' יולי 09, 2012 7:22 pm 
Hall of Famer

מכבי רעננה זל כתב:
להיות ציוני (או לפחות הפירוש שלו ושלך לציוני).

נו, לפי ההגדרות החדשות (מבחינה הסטורית) של הציבור שאתה משתייך אליו, ספק אם הרצל בעצמו היה נחשב לציוני.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' יולי 09, 2012 7:28 pm 
Sophomore

אם הוא היה קורא לחיילי צה"ל יודונאצים, אז אולי הוא באמת לא היה נחשב ציוני בעיני...

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' יולי 09, 2012 7:34 pm 
Hall of Famer

ליבוביץ' תרם לציונות, לענ"ד, הרבה יותר מאשר רבים ממשמיציו ולא משנה באילו כינויים השתמש.

ובכל מקרה, בלי להכנס להתנהגות הנאצית בפועל של ישראל בחלק מהמקרים בשטחים (כחומר קריאה קל, אתה מוזמן לגשת לגליון האחרון של "בלייזר" ולקרוא קצת על שיטות חקירה מקובלות), קח לך ציטוט לדוגמא עם השימוש של ליבוביץ' במונח "יודונאצים": "לרוב היהודים שרצונם להיות יהודים אין תוכן אחר ליהדותם, מלבד הסמרטוט הצבעוני המחובר למוט, מדי הצבא, והפעולות הנעשות בשמם של סמלים אלה. מחוץ לגבורה צבאית ולשלטון אין תוכן אחר ליהדות. עכשיו מתגלם הכל במדיניות ובמנטליות יהודו-נאצית"...

אני מזמין אותך לחשוב לעומק על דברים לאלה, ולראות עד כמה הם מופרכים (כמובן, אני לוקח בחשבון שאין לך מספיק ידע לגבי שיטות העבודה של השב"כ והצבא בשטחים בתקופת ליבוביץ').

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' יולי 09, 2012 7:53 pm 
Sophomore

חשבתי. עד כמה שעמקותי הדלה כבגיר ימני מאפשרת לי.
נו, כנראה שגם גאונים (ואפילו כאלה שתרמו, לא שאני מבין למה זה קשור) יכולים להיות אידיוטים חסרי רגישות. או כמו שאמרה עליו נחמה אחותו (וסליחה אם הציטוט לא מדויק) 'אחי הקטן/גדול (לא זוכר) והטיפש'.

אני מניח שהוא אפילו לא טרח לקרוא את הת'רד על שמיר והוא לא קרא מה כתבתי שם על מי שרוצה להשפיע.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' יולי 09, 2012 8:01 pm 
Hall of Famer

לפי ויקיציטוט, מה שנחמה (אחותו הקטנה, כמובן), אמרה על היודונאצים זה: "אמנם הוא אחי, אבל ככה אסור ליהודי לדבר".

ולפני שאתה מכנה את ליבוביץ' "אידיוט חסר רגישות", אני מזמין אותך להתעמק בעדויות על הנעשה בשטחים בשנות הכיבוש הישראלי, בוודאי לפני שבג"צ התערב והגביל חלק ממה שנעשה.

וזה שהוא תרם קשור מאד. כאמור, ליבוביץ' לא היה ציוני בתאוריה, הוא היה ארכי-ציוני במעשה. הגנה, מלחמת עצמאות, האוניברסיטה העברית (שאז היתה לה חשיבות כאחד המפעלים הציוניים החשובים ביותר), האנציקלופדיה העברית...להמשיך? התרומה שלו למפעל הציוני היתה גדולה מאד, כל כך גדולה שמדינת ישראל שהוא השמיץ את מדיניותה לא פעם ולא פעמיים רצתה לתת לו את הפרס העליון ביותר שהיא מעניקה, והוא סירב לקחת.

אז יש את הדרך שאומרת: "הוא אמר יודונאצים!!!!!!!111", ויש את הדרך שאומרת: "יש פה אינטלקטואל אדיר, ציוני ברמ"ח אבריו, שאמר מה שאמר. בוא ננסה לבחון אם יש בסיס למה שאמר".

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' יולי 09, 2012 8:14 pm 
Sophomore

ובכן, בעיניי, אדם שאומר אמירות כאלה שומט מתחתיו את כל הדברים הטובים שעשה. כנראה שגם רבין חשב כך כשהודיע שיסרב ללחוץ לו את היד בטקס פרס ישראל.

אבל היי, אם אני לא מסכים איתך זה כנרא בגלל שלא באמת חשבתי מספיק.. עמך הסליחה

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' יולי 09, 2012 8:48 pm 
Hall of Famer

אז בתור אחד שגם קצת התעמק ומכיר דברים מהממשל הצבאי בשטחים בעבר וגם היום, אני יכול לומר לך שהוא רחוק כמרחק מזרח ממערב מהשלטון הנאצי.
אפשר כמובן להתמם ולומר שהיו צעדי ענישה של צה"ל בשטחים שגם הנאצים עשו אותם, אבל זו כאמור התממות. ליבוביץ' אמר את מה שאמר בשביל לזעזע ולפגוע שזה כמובן מעורר פרובוקציות אבל כאמור, עם כל מעשי צה"ל בשטחים בימי הממשל הצבאי ובהווה שכללו גם דברים חמורים שעברו על החוק הישראלי עצמו, הרי שלהשוות את צה"ל ואת הנעשה בשטחים בימי הממשל הצבאי המלא שם לחומרת מעשי הנאצים באירופה הכבושה זה קשקוש מקושקש.
את הביטוי הנתעב "יודונאצים" הוא הגה עוד לפני הימים הבעייתים בשטחים, כאשר דיבר על מלחמת של"ג ב-1982 בנוגע להפצצות ח"א. מעניין אגב אם היה חי עוד כמה שנים היה מכנה את נאט"ו ומדינות מערביות אחרות בגרסאות "נאציות" כלשהן במסגרת מלחמותיהן בעירק, אפגניסטן, וסרביה. ליבוביץ' אגב אפילו לא שלל שאולי יום יבוא ויוקם אושוויץ לתושבי השטחים (נו, הוא גם צפה שארה"ב ייתכן ותפציץ את הכור בדימונה....).

בקיצר, אין חולק על כך שהאיש היה אינטלקטואל מן המעלה הראשונה בלא מעט תחומים, ונהניתי לקרוא בסוגיות שונות שונות עליהן כתב. מצד שני, זה לא הופך כל התבטאות שלו בעניינים פוליטיים לאמת קדושה. בעיניי השימוש שלו בכינוי "נאצי" כלפיי תופעות שונות (שאת חלקן אינני אוהב ואינני מסכים איתן) היה מתועב ודמגוגי ובנוסף גם חסר רגישות, אם כבר העלו את העניין הזה, כנ"ל השטות שלו של להשוות את המסתערבים לחמאס.

ציטוט:
"לרוב היהודים שרצונם להיות יהודים אין תוכן אחר ליהדותם, מלבד הסמרטוט הצבעוני המחובר למוט, מדי הצבא, והפעולות הנעשות בשמם של סמלים אלה. מחוץ לגבורה צבאית ולשלטון אין תוכן אחר ליהדות. עכשיו מתגלם הכל במדיניות ובמנטליות יהודו-נאצית"...

והמנטאליות הנאצית כאן היא?......באותה מידה היה יכול להשתמש גם בפאשיזם אבל גם כאן, הוא בחר ללכת רחוק בהרבה ולהעלות אותנו בדרגה, כחלק מהדמגוגיה שלו.

אני אגב מסכים שבהחלט כדאי לשמוע מה יש לו לומר מעבר לקשקושי ה"נאצים" (שמזכירים לי מאוד את הדבקות של החרדים במונח הזה כלפיי מי שתוקף אותם בחריפות). העניין הוא שאת הביקורת הקטלנית עליו עם השימוש במונח הזה הוא הרוויח ביושר מוחלט.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' יולי 09, 2012 10:01 pm 
Hall of Famer

אתאן לליבוביץ', אומר מה שאמרתי עליו בעבר.
האדם הזה הינו בטופ 10 של ההוגים היהודים ב100 שנים האחרונות.
חבל שהוא זנח חיי עולם ועסק בחיי שעה.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' יולי 09, 2012 10:19 pm 
Sophomore

ציטוט נוסף מדבריו המרנינים של ישעיהו לייבוביץ:
'המאורעות המתרחשים בארץ (הפצצות חיה"א בלבנון 1982. מ.ר.ז) מביאים את העם בישראל להידרדרות כפי שהיה שלטונו של היטלר בשש שנותיו הראשונות. באותן שש שנים עוד לא ביצע היטלר רצח המוני, אלא רק הכין זאת. ובישראל עושה הממשלה הנוכחית בדיוק מה שעשה היטלר באותן שש השנים הראשונות'.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' יולי 09, 2012 10:37 pm 
Junior

oren_80 כתב:
ציטוט:
השתיקה הרועמת של אנשי השמאל היא אינטרסנטית ומונעת מהמחשבה ש"גונבים להם את ההצגה" של המחאה החברתית.

אני חושב שאם יש שתיקה היא נובעת בין היתר גם מחוסר האהדה שיש לאתוס השירות בצה"ל אצל חלק מן האנשים בשמאל.

אני מסכים. זו אחת הסיבות שאני לא נמנה על פוקדי מחאת הפראיירים. קשה לי עם העובדה שצבא זה ערך בישראל (ועוד ערך עליון הרבה מעל דברים אחרים). אני דווקא מסכים עם הרעיון הכללי במחאה הזאת. אני חושב ששילוב בשירות לאומי הוא הפתרון הטוב ביותר בתחום הזה. לא נראה לי שלהוסיף עוד אנשים לגוף עם האבטלה הסמויה הכי גדול בעולם יעזור למישהו...

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' יולי 10, 2012 12:52 am 
Junior

אגב, ליבוביץ׳ היה מוקצה מחמת מיאוס אצל מרן הרב צבי יהודה זצ״ל.
ולמה אני כותב את זה? כי בת׳רד שעוסק כה רבות בשאלת הנשיאה בנטל, לא מופרך לבוא ולבדוק מבית מדרשו של מי ישנם יותר נושאים בנטל.
תלמידי הרצי״ה (קרי: דור הכיפות הסרוגות) מהווים עשרות רבות של אחוזים מהקצונה הזוטרה וקצונת הביניים.
תלמידיו של ליבוביץ׳, לעומת זאת.... אמממממ.... מי הם בכלל?
(כן, כן, טיעון דמגוגי, סבבה).
מיכאל - מה שכתבת על זה שהעולם הזה הוא רק אמצעי לא ממש מסתדר לי עם ״מאשר חטא על הנפש״ אבל נניח לזה כעת. 

ראובן כתב:
צוד הוא עדיין העשב השוטה הרשמי של הפורום. נא לכבד את זה.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' יולי 10, 2012 1:05 am 
מנהל פורום

זה לא דמגוגי.
זה כן מאד אידיוטי.

ושוב, מהו הנטל בו יש לשאת? שמישהו יגדיר אותו.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' יולי 10, 2012 1:17 am 
Junior

ללכת לצבא זה נטל. גם למות בצבא זה נטל. לעבוד בלבן ולשלם מיסים זה נטל. לעבוד עם אוכלוסיות מצוקה זה נטל. לעזור לנכים זה נטל.
אני (והחינוך שקיבלתי) נושא באהבה ובגאווה את הנטל הזה ואף רואה בו זכות.
מצד שני... אני אידיוט ופרוצה. מה אני מבין.  

ראובן כתב:

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' יולי 10, 2012 1:20 am 
מנהל פורום

סבבה לגמרי, ברצינות, אבל לא זה הנטל שאליו מתכוונים הצווחים ברחובות.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' יולי 10, 2012 1:57 am 
Hall of Famer

צוד כתב:
אגב, ליבוביץ׳ היה מוקצה מחמת מיאוס אצל מרן הרב צבי יהודה זצ״ל.

אחד הפשעים הבלתי נסלחים ביותר בעיני של הרב צבי יהודה ובית מדרשו זה ההשמדה הזדונית של הגותו של ליבוביץ' ה"מדף הספרים".
כמו כל צנזורה פטרונית, היא נכשלה כמובן, אבל ההדרה של התורה המגוונת שלו בעינייני דת ומדע, תורה ומוסר, הלכה ומדינה,הוכיחה את עצמה כלא יותר ממונופליסטיות מחשבתית אלימה שממשיכה להשתלט בברוטליות על המרחב הדתי לאומי.עד היום.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' יולי 10, 2012 9:40 am 
Hall of Famer

אורן, אני מסכים שהאמירה לגבי "יודונאצים" נאמרה כדי לזעזע, אבל אני גם בטוח שליבוביץ' האמין בזה בכל לבו. ולמה? תסתכל על הציטוט שהביא רעננה. רוב הישראלים שומעים "נאצים" וחושבים "מחנות השמדה". ליבוביץ', שגם חי בתקופה ההיא וגם הכיר היטב את העם הגרמני, ידע שלפני מחנות ההשמדה היה פאשיזם, שנאת זרים, שיטות חקירה אכזריות ועינויים, שימוש בכח של קבוצה אחת מול קבוצות אחרות וכו'. לכן השתמש בביטוי הזה, להבהיר את חומרת המעשים של צה"ל והשב"כ בשטחים, לציין שנראה לו שזה הכיוון של המדינה, וכן-גם לזעזע, "יודונאצים" נשמע יותר חריף מ"יודופאשיסטים".

לעניין צבי יהודה, בוודאי שהוא שנא והדיר את ליבוביץ', כי ליבוביץ' קרא לתורתו "עבודה זרה" ויצא בחריפות רבה נגד שיטתו. צוד, תלמידיו של ליבוביץ'? לא היתה לו ישיבה שבה הוא יכל להטיף לקהל שבוי, הוא התמודד יום-יום עם שאלות של ציבור ענק-מחילונים ועד חרדים אדוקים- באוניברסיטה, ברדיו, בטלוויזיה, בספרים, בסוג של שו"תים, איפה שאתה לא רוצה. לא לחינם הוא נחשב לגדול הדור האינטלקטואלי של תקופתו, ואם אתה לא מכיר את ההשפעה שלו זה בעיקר פגם בידיעות שלך. הדבר הכי יפה, כאמור, שליבוביץ' תמיד התמודד באומץ רב עם כל שאלה שנשאל וע"י כל אחד, ונתן פומבי לשאלות שנשאל ולתשובות שהשיב, כך שכולם יכולים לשמוע את הדעות ולהחליט בעצמם. איפה הוא ואיפה צבי יהודה.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' יולי 10, 2012 10:05 am 
מנהל פורום

בלוג: הצג בלוג (14)
אני חייב להגיד שהושמעו כל כך הרבה השוואות לנאצים לאורך השנים, שאף פעם לא הצלחתי להבין למה דווקא האמירה הספציפית הזו כל כך הרגיזה, מה גם שהיו ללייבוביץ' די והותר אמירות ודעות קיצוניות.

לגופו של הדיון, אין לי כח להתעמק בפרטים עכשיו, אבל לדעתי אחרי שמנקזים ממנו את המריבות והויכוחים על פרטים לא קשורים, לדעתי העמדה הכללית של מיכאל היא הגיונית ומאוד ובטח משהו שאפשר להמשיך איתו הלאה למציאת פיתרון. למרבה הצער הטענה העיקרית שאפשר להעלות כלפי העמדה הזו היא שהיא כנראה ייחודית שלו ולבטח לא משקפת את ההתנהלות הכוללת של הציבור.

ולגבי השמאל וגישתו בנושא, אני חייב להגיד ששהות מוגברת בפייסבוק מאוד לא עושה טוב לדעתי עליו. אתה מקבל תחושה שמדובר באוסף קולני של אנשים שמדברים בסיסמאות ובמקרה אומרים כולם את אותו הדבר. וזה בלי קשר האם מדובר בפליטים סודנים או בגיוס חרדים או בועדה של אדמונד לוי. באופן ספציפי, הורגת אותי הסיסמא החדשה שכביכול הדרישה מהחרדים להתגייס היא דרישה שגם הם ימותו ולא רק אנחנו. אף אחד לא שולח (או נשלח) לצבא כדי למות, למרות שכמובן זה סיכון ידוע וקיים. ואף אחד לא רוצה שהחרדים יתגייסו כדי שיהיו גם נציגים חרדים בבתי הקברות.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' יולי 10, 2012 11:19 am 
Junior

ראובן כתב:

ולגבי השמאל וגישתו בנושא, אני חייב להגיד ששהות מוגברת בפייסבוק מאוד לא עושה טוב לדעתי עליו. אתה מקבל תחושה שמדובר באוסף קולני של אנשים שמדברים בסיסמאות ובמקרה אומרים כולם את אותו הדבר. וזה בלי קשר האם מדובר בפליטים סודנים או בגיוס חרדים או בועדה של אדמונד לוי. באופן ספציפי, הורגת אותי הסיסמא החדשה שכביכול הדרישה מהחרדים להתגייס היא דרישה שגם הם ימותו ולא רק אנחנו. אף אחד לא שולח (או נשלח) לצבא כדי למות, למרות שכמובן זה סיכון ידוע וקיים. ואף אחד לא רוצה שהחרדים יתגייסו כדי שיהיו גם נציגים חרדים בבתי הקברות.

אני חבר של דיי הרבה שמאלנים (גם מהזן הקיצוני) בפייסבוק וגם כאלה קולניים מאוד. אתמול, למשל, הניוז פיד שלי עלה באש אחרי פרסום הדוח של אדמונד לוי ואני נשבע שלא ראיתי פעם אחת את הסיסמא החדשה הזאת.

אני גם לא ממש ראיתי מאבק במחאת הפראיירים. יותר המנעות מהשתתפות. מצד שני גם ראיתי כמה וכמה שמאלנים שדווקא השתתפו.

עם הגישה של כולם אומרים אותו דבר (וחוזרים על ססמאות בלי תוכן) אני מסכים. מצד שני גם הימין כזה אז זה מציק לשני הכיוונים.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' יולי 10, 2012 11:59 am 
מנהל פורום

בלוג: הצג בלוג (14)
מתן, לדעתי אתה צריך לנקות את המשקפיים, אאל"ט אפילו בת'רד הזה זה נאמר.

הנה דוגמה בכל אופן (אפשר לסמוך על עקיבא אלדר שיספק את הדמגוגיה הכי זולה בעטיפה הכי מכובדת):

http://www.haaretz.co.il/opinions/1.1745397

ציטוט:
צעירים נמרצים יוצאים לרחובות כדי שנבחרי הציבור יבטיחו שלכל יהודי תהיה זכות שווה למות למען המולדת (הערבים יטפלו בפצועים בבתי החולים). הם מוחים על כך שלא פוגשים משפחות חרדיות ביום הזיכרון לחללי מלחמות ישראל

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' יולי 10, 2012 1:27 pm 
Junior

אני דווקא מכיר היטב את הגותו של ליבוביץ'. (אגב, קהל שבוי? מעולם לא ראיתי שומר ביציאה ממרכז הרב, ועד הפיגוע גם לא שומר בכניסה. מי שלא אהב את מה שהיה לרב צבי יהודה או למי מממשיכי דרכו לומר - שיקום ויצא).

אבל יפה אמר נדב, איפה ליבוביץ' ואיפה הרב צבי יהודה.

ראובן כתב:

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' יולי 10, 2012 1:35 pm 
Junior

לא יודע, ראובן, אתה דיברת על הפייסבוק ודיברת במונחים של "סיסמא" שזה גורם לי לחשוב שזה איזה משהו מאוד נפוץ. אני לא נתקלתי בזה בכלל עד הכתבה הזאת (מיותר לציין שאת כל הנושא הזה לא קראתי בעיקר כי הוא לא מעניין אותי).

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' יולי 10, 2012 1:46 pm 
Hall of Famer

הרי ידוע שקהל שבוי זה רק קהל שנמצא בבניינים שיש בהם שומר, זו הרי הכוונה בביטוי. בחייך, צוד, הבנת היטב מה שאמרתי. ליבוביץ' יצא אל הציבוריות הישראלית, כל הציבוריות הישראלית, ואמר בפומבי מה הוא חושב על כל דבר שנשאל ועל כל דבר שרצה להגיד. הדברים שלו, מלכתחילה, נועדו לאזני כולם והיו חשופים לכל ביקורת. הוא השתתף בחיי המעשה של המפעל הציוני לכל אורך חייו, וכשאתה אומר "איפה ליבוביץ' ואיפה צבי יהודה" אני משער שדעתך הפוכה משלי, ולכן אני אשמח שנשווה במה תרם ישעיהו ליבוביץ' לציבוריות הישראלית הכללית ומה תרם צבי יהודה.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' יולי 10, 2012 2:09 pm 
Junior

טוב, הקצנתי, אבל באמת לא הבנתי למה התכוונת כשכתבת "קהל שבוי".
עד כמה שידוע לי קהל שבוי זה מי שאין לו אלטרנטיבה, למשל, צופי הטלוויזיה הישראלית בשנות ה80. אם אני טועה - בא תשכיל אותי כפי שעשית פעמים רבות בעבר (ברצינות).
וכל הכבוד שליבוביץ' לא התחמק משאלות. אבל לא זכור לי שהרב צבי יהודה התחמק משאלות או לא פנה אל כלל הציבוריות הישראלית. ההיפך הוא הנכון, אם כבר. כל תורתו של בית המדרש הזה מבוססת על ה"כלליות". אפשר להתווכח עד כמה זה הצליח, ועד כמה אנשים מסויימים אוהבים את זה, אבל להגיד שבית המדרש הזה (נקרא לו ישיבת מרכז הרב לצורך הדיון, למרות שזה הרבה יותר רחב מזה) התחמק משאלות או לא הלך עם הפנים לכלל ישראל זה פשוט לא נכון.

אז אני (בהודעת הנטל) סיפרתי על חלק מתחומי החיים בהם תלמידי הרב צבי יהודה (ותלמידי תלמידיו גם) לוקחים חלק לא מבוטל, אם לא מובילים אותם.
עכשיו תורך.

עריכה: עוד עניין שראוי לציין. ליבוביץ' נהנה כאן מהילת "קיים קלה כבחמורה", והיה מי שטען שהוא רמב"מיסט. אז לא בשביל לפתוח על זה ויכוח, אלא רק כדי שלא להיחשב כמסכים בשתיקה לשטות הזו. קיום המצוות הטכנוקרטי של ליבוביץ' - אין לו ולא כלום עם תורת ישראל. האמונה היא לב ליבה והבסיס של כל הדת היהודית. בלי זה - המעשים עצמם לא שווים יותר מדי, אם בכלל.

ראובן כתב:

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' יולי 10, 2012 2:26 pm 
Hall of Famer

ישעיהו ליבוביץ' קיבל במה בטלוויזיה, כי דעתו היתה חשובה לחלק נרחב של העם, הוא היא סופר-אינטלקטואל ואמר, לרוב, דברי טעם של ממש בסוגיות היומיום. כמו שאמרתי, הוא היה פולמוסן גדול שדעותיו הפוליטיות היו רחוקות מאד מהמיינסטרים של אז, והוא מעולם לא נרתע מויכוח נוקב עם כל מי שרצה להתווכח. זה ממש לא "קהל שבוי", בטח לא קהל של תלמידי ישיבה שמקבלים את מורם ורבם בהערצה, כאילו דבריו דברי אלוהים חיים, ואף מייחסים לו קדושה מסוימת.

לגבי ה"כלליות" של מרכז הרב ושות', כל הכבוד לצבי יהודה ששלח את תלמידיו לצבא ורצה "להתנחל בלבבות", בחלק הראשון הוא הצליח לשיטתו (אם כי, יאמרו לך חילונים רבים הקשורים למערכת הבטחון, תולדות-תולדותיה של השיטה הזאת עוד יעשו רע מאד לצבא, ע"ע סירובי הפקודה למיניהם ואת ההמשך עוד נראה), בחלק השני הוא כשל אפילו לשיטת המתנחלים. צבי יהודה דיבר בתוך הישיבה שלו, לקהל השבוי שלו, במונחים דתיים של גאולה וקדושה. לא היתה לו שום השפעה על הציבור הכללי, כי הוא לא דיבר במונחים של הציבור הכללי ולא עסק פומבית בשום סוגיה עקרונית שעמדה בפני הציבור הכללי (למיטב ידיעתי, אשמח לראות אחרת).

ישעיהו ליבוביץ', לעומת זאת וכמו שאמרתי כבר כמה פעמים, היה רחוק מלהסתופף בדל"ת אמות האקדמיה. הוא ענה לכל מי ששאל, בכל סוגיה עקרונית, מהותית ואקטואלית, והיה מעורב בפועל בעשייה אקדמית, מדעית וערכית שהיתה רלוונטית לכל עם ישראל בעת ההיא. התלמידים שלו הם כל מי ששאל אותו ונענה, וזה הרבה יותר מכל מי שאי-פעם שמע שיעור של צבי יהודה.

ושמע, אני ממש לא חושב שהיה כדאי לצבי יהודה לקיים ויכוח אינטלקטואלי כלשהו, גם בסוגיות יהדות שהן מומחיותו לכאורה, עם ישעיהו ליבוביץ'.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הצג הודעות החל מה:  מיין לפי  
פרסם נושא חדש הגב לנושא  [ 88 הודעות ]  עבור לעמוד 1, 2, 3, 4  הבא

כל הזמנים הם UTC + 2 שעות [ שעון קיץ ]

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Janiv ו 5 אורחים

אתה לא יכול לכתוב נושאים חדשים בפורום זה
אתה לא יכול להגיב לנושאים קיימים בפורום זה
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך בפורום זה
אתה לא יכול למחוק את הודעותיך בפורום זה
אתה לא יכול לצרף קבצים בפורום זה