סל ניוז

פורום הכדורסל המוביל של ישראל
עכשיו ו' ספטמבר 27, 2024 9:16 pm

כל הזמנים הם UTC + 2 שעות [ שעון קיץ ]

פרסם נושא חדש הגב לנושא  [ 6 הודעות ] 
מחבר הודעה
הודעהפורסם: ג' אוקטובר 02, 2012 1:45 pm 
Hall of Famer

בלוג: הצג בלוג (6)
מוקדם להגיד, אבל אני חושב שמה שקורה בלוב עובר ליד העין ולא ממש מדווח. רצח השגריר האמריקאי על ידי מליציה איסלאמית כמובן דווח בהרחבה, ועשה רושם של מדינת חושך איסלמית שקמה בלוב.
לפי מה שאני קורא בדיווחים שמשום מה לא מקבלים את הווליום הראוי להם לדעתי, ההיפך הוא הנכון. יש פה מהפכה ראשונה במה שעוד יש שקוראים לו "האביב הערבי" שעושה רושם שהיא מתנהלת אחרת מהאחרות, משהו שאולי צריך להיזהר עוד מלהגדיר אותו אבל עושה רושם של משהו שונה ברמה היסטורית.
למה אני חושב כך?
בלוב, כמו במדינות אחרות שעברו מהפכה בשנתיים האחרונות, היו בחירות. אבל בניגוד למדינות אחרות, האיסלמיסטים שם נחלו תבוסה מול החילונים. משום מה לא ייחסו לזה דיווחים נרחבים, אבל לדעתי מדובר בבחירות ראשונות אי פעם במדינה ערבית, או בכלל מוסלמית במזרח התיכון, שבהם האיסלמיסטים מפסידים לחילונים, פרט לעירק ואפגניסטן שהן כרגע סוג של מדינות חסות. אני לא מתכוון רק לשנתיים האחרונות במצרים וטוניסיה, אלא כל הדרך לאלג'יריה של שנות ה-80 דרך אירן (נקרא לזה "האיסלמיסטים יותר מול האיסלמיסטים פחות"), טורקיה והרשות הפלסטינית. תמיד האיסלמיסטים ניצחו - עד לוב.
בנוסף לזה, קרה משהו עוד יותר תקדימי בעיני. אזרחי בנגזי יצאו להפגנות תמיכה בשגריר האמריקאי וגינוי לרצח שלו, ושיא ההפגנה היה שאזרחים פשטו על בסיסי המליציה האיסלמית שביצעה את הרצח. מליציה חמושה להזכירכם. למרות שהפעילים שלה ירו על האזרחים שהסתערו עליהם והרגו כמה מהם, האזרחים השתלטו בהמוניהם על הבסיסים שלהם וגירשו אותם מהעיר. אני לא זוכר מקרה דומה לזה בעולם הערבי, וגם זה זכה לדיווח צנוע מאד.

אז מה, יכול להיות שיש אביב ערבי אמיתי?

ומלבד זאת אני סבור שיש להחריב את קרתגו ולבטל את חץ הפוזשן.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' אוקטובר 02, 2012 1:53 pm 
Hall of Famer

בלוג: הצג בלוג (0)
כן, בהחלט.

צריך לזכור שגם בתוניסיה, שם בחרו איסלאימיסטים, האפקט היה הרבה פחות "איסלאמיסטי" מאשר נבואות הפחד של הימין העולמי. אין חוקי שריעה, והמדינה נותרה בעלת אופי חילוני יחסית. גם נבואות הפחד מול מצרים בינתיים לא מתגשמות.

צריך להבין שהמשטרים הבעת'יסטים למיניהם היו משטרי דיקטטורה מלאי אימה ופחד, שהיו נוחים מאד למערב כי היו "חילוניים", אבל הרבה פחות נוחים לאזרחים עצמם שרדו בהם, ניצלו אותם וכן הלאה. המשטרים ה"איסלאמיסטיים" שנבחרו בבחירות דמוקרטיות במדינות כמו תוניסיה, טורקיה ומצרים לא באמת מסכנים את המערב. כמובן שמרענן לראות גם דוגמאות כמו המקרה הלובי שציינת.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' אוקטובר 02, 2012 2:05 pm 
Senior

בלוג: הצג בלוג (1)
יש נטייה לרדת על האביב הערבי עם ביטויים כמו חורף איסלאמי וכו', מה ששוכחים זה שגם האביב המקורי (אביב העמים האירופי של 1848) חטף קונטרה רבולוציות למיניהן ולקח המון זמן עד להתייצבות דמוקרטית. הדברים האלו בדרך כלל לא הולכים חלק אלא במטולטלות אלימות.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' אוקטובר 02, 2012 2:10 pm 
Hall of Famer

בלוג: הצג בלוג (0)
רק שבינתיים אני לא רואה את האלימות הזו במדינות ערב, יש שקט יחסי.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' אוקטובר 02, 2012 2:18 pm 
מנהל פורום

בלוג: הצג בלוג (14)
עמוס, במקרה של גרמניה ה"לקח זמן" הזה היה מעל מאה שנה (וגם אז רק בחלק מהמדינה...). עמוס אילון אאל"ט מספר איך מערב גרמניה אימצה את החוקה הגרמנית של 1848 כסמל לפיספוס ההוא.

בכל אופן, גם מצרים לא בדיוק מתנהגת כמו איראן ב' או כמו החמאס בעזה. טפו טפו ועד כמה שהבנתי המוגבלת מגיעה כל הצעדים של מורסי היו לחלוטין לחיזוק הדמוקרטיה.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' אוקטובר 02, 2012 2:57 pm 
Hall of Famer

בלוג: הצג בלוג (6)
טורקיה דווקא עברה כמה רפורמות לכוון הדתי. אמנם איטיים וזהירים, החל מסגירה בחוק בן לילה של בתי הקזינו, דרך הגבלות על חברות האלכוהול, ועד שינויים הדרגתיים בחוקת אתאטורק כדי לאפשר יותר עירוב דת ומדינה. לגבי מצרים ותוניסיה, עוד מוקדם לשפוט, העסק עוד טרי. לפחות במצרים, שבה מדובר באחים המוסלמים פר אקסלנס, אני חושב שאנחנו עוד רחוקים מלראות את הסוף של זה, למרות שזו וודאי לא מהפכה איסלמית בנוסח חומייני.

ומלבד זאת אני סבור שיש להחריב את קרתגו ולבטל את חץ הפוזשן.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הצג הודעות החל מה:  מיין לפי  
פרסם נושא חדש הגב לנושא  [ 6 הודעות ] 

כל הזמנים הם UTC + 2 שעות [ שעון קיץ ]

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 9 אורחים

אתה לא יכול לכתוב נושאים חדשים בפורום זה
אתה לא יכול להגיב לנושאים קיימים בפורום זה
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך בפורום זה
אתה לא יכול למחוק את הודעותיך בפורום זה
אתה לא יכול לצרף קבצים בפורום זה