סל ניוז

פורום הכדורסל המוביל של ישראל
עכשיו ד' אוקטובר 02, 2024 5:25 pm

כל הזמנים הם UTC + 2 שעות [ שעון קיץ ]

פרסם נושא חדש הגב לנושא  [ 93 הודעות ]  עבור לעמוד הקודם  1, 2, 3, 4
מחבר הודעה
הודעהפורסם: ב' דצמבר 03, 2012 1:20 pm 
Hall of Famer

בלוג: הצג בלוג (0)
גינות,
אתה שוב מדבר בכל מיני ניתוחים קונספטואליים שיפים מאוד ללימוד בריסקאי, אבל אין להם קשר לריאליה. בפועל, נוהל או לא נוהל, סיכוי טוב שבפעם הבאה שאיזה הורה יתקשר בשבת למשטרה, רש"ט סיגי במוקד תעצור לרגע את לעיסת המסטיק שלה, תרכז את שלושת הנוירונים שבמוח שלה במקום אחד, תיזכר במקרה דידן ותגיד "אם עד שעה מההבדלה לא שמעתם ממנה, תקשרו שוב".

נערך לאחרונה על ידי אורן בתאריך ב' דצמבר 03, 2012 1:27 pm, נערך פעם אחת בסך הכל.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' דצמבר 03, 2012 1:21 pm 
Junior

nadav_hacohen כתב:

האב הגדיר אותה כלא נורמטיבית? להיפך.

אומרים שהסוללה שלה נגמרה, ולגבי הלמה לא התקשרה אחר כך-זה מה שגורם פה לדיון ההלכתי המתיש למדי+העובדה שהבחורה די תתפדח לצאת לרחוב בזמן הקרוב.

אכן טעיתי בניסוח וערכתי

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' דצמבר 03, 2012 1:30 pm 
Junior

אורן כתב:
גינות,
אתה שוב מדבר בכל מיני ניתוחים קונספטואליים שיפים מאוד ללימוד בריסקאי, אבל אין להם קשר לריאליה. בפועל, נוהל או לא נוהל, סיכוי טב שבפעם הבאה שאיזה הורה יתקשר בשבת למשטרה, רש"ט סיגי במוקד תעצור לרגע את לעיסת המסטיק שלה, תרכז את שלושת הנוירונים שבמוח שלה במקום אחד, תיזכר במקרה דידן ותגיד "אם עד שעה מההבדלה לא שמעתם ממנה, תקשרו שוב".

לא הבנת, כי אין לי שום ספק שתיאורך נכון, וכמו שטען ראובן.

אבל, טענתי היא, שזה שהיא היתה מתקשרת, לא היה פותר את הבעיה, אלא אם יעשו כך כולם. לכן הדבר חייב לבוא כהוראה כוללת, ולא כפעולה בודדת, שאין לה שום משמעות לבעיה הכללית שהעלית.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' דצמבר 03, 2012 1:32 pm 
Hall of Famer

גינות מיכאל כתב:
אורן כתב:
גינות,
אתה שוב מדבר בכל מיני ניתוחים קונספטואליים שיפים מאוד ללימוד בריסקאי, אבל אין להם קשר לריאליה. בפועל, נוהל או לא נוהל, סיכוי טב שבפעם הבאה שאיזה הורה יתקשר בשבת למשטרה, רש"ט סיגי במוקד תעצור לרגע את לעיסת המסטיק שלה, תרכז את שלושת הנוירונים שבמוח שלה במקום אחד, תיזכר במקרה דידן ותגיד "אם עד שעה מההבדלה לא שמעתם ממנה, תקשרו שוב".

לא הבנת, כי אין לי שום ספק שתיאורך נכון, וכמו שטען ראובן.

אבל, טענתי היא, שזה שהיא היתה מתקשרת, לא היה פותר את הבעיה, אלא אם יעשו כך כולם. לכן הדבר חייב לבוא כהוראה כוללת, ולא כפעולה בודדת, שאין לה שום משמעות לבעיה הכללית שהעלית.

אם אני מבין נכון את מה שאתר אומר, אז זה שכל מי שנמצא במצב שלה ולא מתקשר טועה - נו, פשיטא.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' דצמבר 03, 2012 1:38 pm 
Junior

בינגו, אבל ההמשך הוא כן ולא. כלומר, אם הייתי במצב שלה הייתי חושב שנכון להתקשר לתועלת הכלל, אבל לא הייתי עושה זאת כי בפעולה בודדת אין תועלת, וכל עוד שישנם אנשים שלא יודעים מה ההלכה הנכונה במקרה זה, הרי שהשוטר התורן עדיין יחשוב שמדובר בהיעדרות הלכתית, לכן כל עוד לא תצא הודעה מוסכמת ומחייבת לכל הילדות שאין להם מושג, אין טעם לפעולה בודדת.
בכל מקרה, אנחנו די מסכימים.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' דצמבר 03, 2012 1:41 pm 
Hall of Famer

בנושאים האלה קבוצת המידגם ממילא קטנה מאוד ולכל פעולה בודדת יש חשיבות עצומה.

אגב, זה לא שאני מקבל את הקביעה ההלכתית שלכם שלפיה אסור לעבור על ספק דרבנן כדי למנוע מאחרים הרבה דאורייתות וגם צער (גם "מצטער" ו"צורך גדול" אלה מושגים הלכתיים לגיטימיים בעולם פסיקת ההלכה הריאלי, מה לעשות).
לכן יש כאן ערימה כזו גדולה של ספיק-ספיקות אני בכלל אל מתחיל להבין את ההו"א לאסור.

"אני את נפשי היצלתי" זה משהו שנדרש לגנאי בד"כ. ולא בכדי.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' דצמבר 03, 2012 1:53 pm 
Junior

אורן, כמדומני שההודעות שלך מונעות מאידיאולוגיה הלכתית מסוימת ומדברת בקווים כלליים מאוד, אבל אנא תדייק.

1. איך הגעת לספק דרבנן, למה ספק? ושוב, רוב הפוסקים (בראשם החזון איש, והרבנים אויערבאך, אלישיב, גרודז'ינסקי, פיינשטיין) סבורים שפעולה חשמלית היא איסור תורה.
2. כבר הוסכם כאן שאותם אנשים לא עוברים על שום דאורייתא, כי הם מתעסקים במה שלדעתם הוא הצלת נפש.
3. מצטער וצורך גדול נאמרו רק לגבי שבות דשבות, (באופן כללי רק בנדנודי איסורים קלים ולא בגופי איסור).
4. אשמח אם תוכל להגדיר בשפה הלכתית מדויקת את ערימת הספיק- ספיקות.

לו אני הייתי מהמחפשים, הייתי מצטער אם מישהו היה מחלל שבת כדי למנוע אותי מכך ולא היה לי מכך שום תועלת, כך שה "אני את נפשי הצלתי", שוב תלוי בהשקפת נקודת המוצא במקרה הזה.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' דצמבר 03, 2012 1:57 pm 
Hall of Famer

אתה אוהב חקירע'ס, נכון?

בתור התחלה, תבדיל בין פעולה חשמלית בזרם חלש לפעולה בזרם חזק. ואידך זיל גמור.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' דצמבר 03, 2012 2:00 pm 
Hall of Famer

ואני גם מרים גבה על שאתה משרבב את רב שלמה-זלמן למחנה החזו"א בנושא הזה.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' דצמבר 03, 2012 2:09 pm 
Junior

למרות שאני מזהה סרקזם זול בהודעותיך, איני מעונין להיגרר לשם.
רק אציין שאני מכיר על בוריו את כל נושא היתרי הגרמא בחשמל, זרם חילופי וזרם ישיר, ועוד צימוקים מהסוג הנ"ל. אם סגירת מעגל חשמלי נכנסת לל"ט מלאכות הרי שהיא אסורה בכל דרך

הארת אגב חשובה, לא משנה מהי ההגדרה המדויקת, הזוי בעיני לטעון שהצורה המרכזית ועיקר פעילות ועיסוקו של האדם בעת הנוכחית, הכח העומד מאחורי כל מלאכה והתרחשות -החשמל- , לא תיכלל בכלל ששת ימים תעשה מלאכה וביום השביעי תשבות, לקבוע שלשפשף 2 אבנים זו בזו זו מלאכה, ולהפעיל כח חשמל זו אינה מלאכה, זו בעיני פרימיטיביות הלכתית מדרגה ראשונה, והיא לענ"ד מייתרת את כל הדיון סביב בונה או מוליד זרם, כי ראשית יש לקבוע נחרצות שכשהתורה מצווה לשבות ביום השביעי מעשית החולין, בראש ובראשונה עלינו לפנות להפעלת החשמל.
מבחינתי להגדיר תחת איזו מלאכה בדיוק הענין נכנס, הוא נושא שולי יחסית לעיקר הדיון, שמלאכת החול בימינו היא מתייחסת אך ורק לאנרגית החשמל. (כידוע הירושלמי מציין שהגדרת המלאכות נעשית בפני עצמה לפי קריטריון עצמאי ומושכל, ורק אחר כך נעשתה התאמה למלאכות המשכן כך שמדובר כמעט בענין פרוצדוראלי בלבד, ודו"ק)

אני מסכים שזו עמדה חדשנית שלי. שאינה מוסכמת על הרבה פוסקים אבל אני דבק בה בתוקף מוחלט.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' דצמבר 03, 2012 2:14 pm 
Hall of Famer

וזה בדיוק העניין - אני לרגע לא מזלזל (בהודעותי האחרונות דווקא לא היה סרקאזם) בגישת החזו"א וההולכים בעקבותיו - גם אני לא משתמש בחשמל בשבת, בזרם חלש או חזק.

אבל לטעון שהמהלך שתיארת כאן יפה לא מקנה שום פתח לקולא במקרה כזה זה "מודרניזם הלכתי" (וכן, כאן אתה בהחלט יכול למצוא סרקאזם, זול או יקר, אני לא בקיא במחירי השוק) זה קצת מוזר.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' דצמבר 03, 2012 2:37 pm 
Junior

אורן כתב:
ואני גם מרים גבה על שאתה משרבב את רב שלמה-זלמן למחנה החזו"א בנושא הזה.

עד כמה שידוע לי אורן צודק. הגרש"ז סבר שחשמל בשבת מותר, אך מחמת ענוותנותו גנז תא ספרו "מאורי אש", כי גדולי דורו סברו אחרת.

מיכאל, פעם נוספת אני שואל.
1000 מחפשים, אחד מצא. הוא צריך לשתוק ולתת ל999 האחרים להמשיך לחפש למרות שברור לו שהם מחללים שבת לשווא?

ראובן כתב:
צוד הוא עדיין העשב השוטה הרשמי של הפורום. נא לכבד את זה.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' דצמבר 03, 2012 2:45 pm 
Hall of Famer

גינות מיכאל כתב:
הארת אגב חשובה, לא משנה מהי ההגדרה המדויקת, הזוי בעיני לטעון שהצורה המרכזית ועיקר פעילות ועיסוקו של האדם בעת הנוכחית, הכח העומד מאחורי כל מלאכה והתרחשות -החשמל- , לא תיכלל בכלל ששת ימים תעשה מלאכה וביום השביעי תשבות, לקבוע שלשפשף 2 אבנים זו בזו זו מלאכה, ולהפעיל כח חשמל זו אינה מלאכה, זו בעיני פרימיטיביות הלכתית מדרגה ראשונה, והיא לענ"ד מייתרת את כל הדיון סביב בונה או מוליד זרם, כי ראשית יש לקבוע נחרצות שכשהתורה מצווה לשבות ביום השביעי מעשית החולין, בראש ובראשונה עלינו לפנות להפעלת החשמל.

באמת שלא רציתי סתם להקניט, אבל זו הרמה להנחתה: אולי לקבוע שלהפעיל כח חשמל זו "פרימיטיביות הלכתית ממדרגה ראשונה", אבל לקבוע שהעולם נברא בששת ימי מעשה על פי סדר (שסותר את עצמו בתורה בשני סיפורי הבריאה)-זו סתם פרימיטיביות אנושית ממדרגה ראשונה.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' דצמבר 03, 2012 2:54 pm 
Junior

צוד, הוא כמובן צריך לעשות את כל מה שבידו כדי למנוע מהם טרחת שווא, אך בשום אופן לא לחלל שבת בשביל כך. נשמע לי פשוט מדי (ביחס לדרמה).

הגרש"ז ניהל חליפת מכתבים עם החזו"א, שמתוכנם משתמע מפורשות שהוא הודה לו, אמת שיש הטוענים שמחמת ענווה עשה כך ולא שכך סבר. בכל מקרה אין לנו אלא דעתו הרשמית והגלויה באינספור מקומות בספרו (עי' בס' מנחת שלמה סי' ח' וי"ב) שהתייחס לכל פעולה חשמלית כאיסור תורה מוחלט על כל המשתמע מכך (ספק לחומרא וכו').

נערך לאחרונה על ידי גינות מיכאל בתאריך ב' דצמבר 03, 2012 5:53 pm, נערך פעם אחת בסך הכל.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' דצמבר 03, 2012 3:21 pm 
Hall of Famer

גינות, תדע לך שכל המשחקים שהעליתי עבורך עד כה (ולא שכחתי, אעלה עבורך עוד)- נראה לי שהקפדתי לא להעלות בשבת. באמת.
:)

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' דצמבר 03, 2012 3:33 pm 
Junior

וואלה, הרגשתי התעלות רוחנית כשראיתי אותם, אז כנראה שששאראס לא התגייר.
בכל מקרה, תודה כפולה.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' דצמבר 03, 2012 10:21 pm 
Sophomore

Why me, Lord? I've always been good. I don't drink or dance or swear, I've even kept kosher just to be on the safe side. I've done everything the Bible says! Even the stuff that contradicts the other stuff! What more can I do? I... I... I feel like I'm coming apart here! I wanna yell out, but I just can't dang-darn-diddly-darn-dang-ding-dong-diddly-darned do it! I just... I...
- Ned Flanders

רציתי לכתוב את זה לנורטון בתגובה על ההודעה שבה הוא קישר בין פרימיטיביות הלכתית לאמונה שהעולם נברא בשישה ימים, אבל היא נעלמה. שוין.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' דצמבר 03, 2012 10:43 pm 
Hall of Famer

אני חושב שזה היה נדב (ואם לא, עמו הסליחה).

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הצג הודעות החל מה:  מיין לפי  
פרסם נושא חדש הגב לנושא  [ 93 הודעות ]  עבור לעמוד הקודם  1, 2, 3, 4

כל הזמנים הם UTC + 2 שעות [ שעון קיץ ]

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: ציפה דריפה אלמדלסי, ראי שעל הקיר ו 9 אורחים

אתה לא יכול לכתוב נושאים חדשים בפורום זה
אתה לא יכול להגיב לנושאים קיימים בפורום זה
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך בפורום זה
אתה לא יכול למחוק את הודעותיך בפורום זה
אתה לא יכול לצרף קבצים בפורום זה