סל ניוז

פורום הכדורסל המוביל של ישראל
עכשיו ה' אוקטובר 03, 2024 9:29 am

כל הזמנים הם UTC + 2 שעות [ שעון קיץ ]

פרסם נושא חדש הגב לנושא  [ 6 הודעות ] 
מחבר הודעה
הודעהפורסם: ג' דצמבר 11, 2012 5:52 pm 
Junior

בלוג: הצג בלוג (0)
אחד הדברים שאני הכי אוהב במדיה הוירטואליה היא היכולת שלי להיחשף לדעות שונות באופן קיצוני משלי. בחיים לא הייתי פוגש אנשים כמו נדב, ראובן וערן בבית ספר הצב"י, בישיבת נתיבות יוסף או בישיבת אלון מורה. (את נורטון דווקא כן, אבל הוא עבר אפעס איזשהו שינוי מאז). גם אנשים כמו גינות אני לא פוגש ביומיום.
היום נתקלתי בבלוג הזה: http://haalyaschool.wordpress.com/2012/12/09/hanukkah/ בזכות מר קאלימי שיח'
האמת? מרתק. אמנם לא מדויק (הנרטיב הדתי בפירוש מדבר על ההבדל בין פורים שבו ניסו להשמיד את הגוף, לחנוכה שבו רצו להשמיד את הרוח) ולא לגמרי ברור ("לאור תפיסות כמו אלה שהחזיקו בהם ההלניסטים... יש לכבד כל אל לפי המסורת של מאמיניו" - קצת קשה להיות פלורליסטי כלפי אל קנא ונוקם שמצווה "לא יהיה לך אלוהים אחרים על פני"), אבל בהחלט מרתק.
מעניין לשמוע דעות שונות של אנשים פה, ביחס לבלוג הזה ובכלל.
(אגב, אשמח לשמוע מהשמאלנים פה מה רע בתמונה שמובאת שם במרכז הבלוג. נראה לי כמו תפיסתו הפוליטית של קישון באופן די מתומצת).

ראובן כתב:
צוד הוא עדיין העשב השוטה הרשמי של הפורום. נא לכבד את זה.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' דצמבר 11, 2012 6:36 pm 
Junior

צוד, אתה הופך את נר החנוכה לאבוקה או סתם מדורה, וכמובן פוסל אותה...

רק שאינני בטוח שתוכנו של הפוסט יעורר כאן דיון מהותי, כי מסופקני כמה מן הקוראים כאן בקיאים בדברי הימים הללו (ואני הקטן בתוכם).

רק זאת אבקש להתייחס (בקטנה) לטיעון המגוחך שלמרבה ההפתעה (או שלא) מאפיין חלק ניכר מאוד מהביקורת הרטרואקטיבית על סיפור חייו של העם, הקביעה לפיה, אם נמצאו 2 סיפורים דומים במגוון רחב של פרטים הרי שאחד הועתק ממשנהו. היא מטופשת כל כך ברמה שעוד 1000 שנה יוכחש קיומו של ניצחון נתניהו על שמעון פרס מאחר וקיימות השוואות רבות מאוד בין זה לבין ניצחונו של ג'ון קנדי בבחירות בארה"ב. הרי לכם 2 סיפורים בעלי רקע דומה קמעה, ומכאן העתקה וזיוף. (לדעתי, היא נובעת מפטרונות מערבית טיפוסית המתייחסת - באופן אוטומטי - אל רוב אנשי העבר (וככלל, לכל האנשים החיים בתרבות שונה מהם), כאל ילידים נחותים שיש לבחון את מעשיהם תחת ביקורת פסיכולוגית אידיוטית).

נ.ב 2. התיאוריה לפיה תנועת המתייונים קיימת לעצמה ולא רק ככניעה למלך סוריה, עולה בקנה אחד עם התפיסה החזלי"ת (כפי שהגדירה ההיסטוריון י.א. הלוי) על הצדוקים ממשיכי דרכם וסותרת קצת לתפיסה האנטי תלמודית.

נ.ב. 3. מעונינים בסאטירה פנטסטית על רעיונות דומים? הנה קטע בזעיר אנפין של יהושע ענבל האלמותי. מי שבקיא קצת בניואנסים של ביקורת המקרא הישנה, ימצא נחת טובא.
http://www.bhol.co.il/forum/topic.asp?w ... um_id=1364 (שלושת ההודעות הראשונות תחת הניק ואמאי, למי שאין סבלנות, שידלג להודעה השלישית).

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' דצמבר 11, 2012 7:13 pm 
מנהל פורום

בלוג: הצג בלוג (14)
אני עייף מדי מכדי לקרוא, אבל לגבי התמונה, לדעתי זה לקוח מאיזה חמ"ל צה"לי או משהו שכמובן משמש בסיס להרבה וריאנטים (מעניין אם יהיה איזה מיכאל בעוד אלף שנה שיטען שזו התנשאות לטעון שלכל הוריאנטים יש מקור משותף...).

אשר לתיאוריית ההעתקה, לדעתי דווקא אם כבר גישות נוסח קלוד לוי-שטראוס אומרות ההיפך, שהסיפורים דומים כי לכל התרבויות יש בסיס משותף שמביא לכך שהן ממציאות את אותם המיתוסים, אבל כל אחת בנפרד. מצד שני, גם על זה אפשר לטעון שזו סתם התנשאות מערבית.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' דצמבר 11, 2012 7:40 pm 
מנהל פורום

זה לא מחמ"ל צה"לי אלא מגן ילדים.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ד' דצמבר 12, 2012 1:26 pm 
Sophomore

"אצלנו הסיפור שחוזר על עצמו הוא שמישהו רצה להשמיד אותנו – עמלק, המן, היוונים, הרומאים, הנאצים, הפלסטיניות מעזה שרוצות ללמוד מגדר בגדה המערבית – ואנחנו חמקנו מידיו בכוחות האל או בכוחות עצמנו (או שניהם). אני מקווה שמחקרים היסטוריים שמערערים על ההתגלמויות הספציפיות של המיתוס (אולי לא ברמה של הכחשת שואה…) יכולים לחלץ אותנו ממבנה החשיבה הזה, מבנה חשיבה קשיח, שאולי היו לו פונקציות הישרדותיות חשובות בדורות הקודמים, אבל קפיאתו על שמריו והשתמרותו כפי שהוא, במדינה כובשת בעלת אחד הצבאות החזקים בעולם, הוא פשוט מסוכן."

מה לא ברור?

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ד' דצמבר 12, 2012 2:36 pm 
מנהל פורום

בלוג: הצג בלוג (14)
אני חושב שפיתרון הרבה יותר הולם זה שפעם אחת נוותר על החלק של ה"מישהו הציל אותנו" בסיפור.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הצג הודעות החל מה:  מיין לפי  
פרסם נושא חדש הגב לנושא  [ 6 הודעות ] 

כל הזמנים הם UTC + 2 שעות [ שעון קיץ ]

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 12 אורחים

אתה לא יכול לכתוב נושאים חדשים בפורום זה
אתה לא יכול להגיב לנושאים קיימים בפורום זה
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך בפורום זה
אתה לא יכול למחוק את הודעותיך בפורום זה
אתה לא יכול לצרף קבצים בפורום זה