סל ניוז

פורום הכדורסל המוביל של ישראל
עכשיו ב' אוקטובר 07, 2024 7:24 am

כל הזמנים הם UTC + 2 שעות [ שעון קיץ ]

פרסם נושא חדש הגב לנושא  [ 186 הודעות ]  עבור לעמוד הקודם  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  הבא
מחבר הודעה
הודעהפורסם: א' יוני 09, 2013 1:55 pm 
Hall of Famer

בלוג: הצג בלוג (0)
אני קורא עכשיו שוב את הספר הראשון ועליתי על נקודה שבה הסידרה קצת צורמת לי-בעונה הראשונה כשרואים את אריה מקשיבה לשני האנשים במרתפים של המצודה האדומה אפשר לראות די בבירור שאלו איליריו ו-ואריז, בספר זה ממש לא ברור מי הדמויות שמדברות. את איליריו עוד איכשהו אפשר לזהות מהתיאור שאריה נותנת (לפחות מי שיש לו זיכרון טוב לפרטים וזוכר את התיאור שלו שניתן בפרק הראשון של דאניריז), אבל את ואריז די בלתי אפשרי לזהות מהתיאור ורק בדיעבד, אם זוכרים את הסצינה הספציפית הזו, אפשר לזהות שזה אכן הוא ואז כל מיני דברים מתחברים, זה ספוילר די רציני שהסדרה נותנת.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: א' יוני 09, 2013 2:17 pm 
מנהל פורום

בלוג: הצג בלוג (14)
אני הבנתי שזה ואריז והייתי צריך הסברים כדי לדעת מי השני...

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: א' יוני 09, 2013 2:21 pm 
Hall of Famer

עדיין, הנקודה היא שבספר הסצינה הזו קצת סתומה בזמן שבסידרה הכל נחשף על השולחן.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: א' יוני 09, 2013 2:50 pm 
מנהל פורום

טוב, אבל זה כלום לעומת מה שקורה באיש המרתון, נניח (שם הקורא מגלה רק באמצע הספר ששתי דמויות הן בעצם אותה הדמות, ובסרט קצת קשה לעשות את זה לאור זה שרוי שיידר מגלם את שתיהן).

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: א' יוני 09, 2013 3:04 pm 
Junior

כן, אני מניח ישאירו בסדרה פחות את ענייני הזיהוי עמומים. הוכחה יש לנו כבר עם באריסטאן שבשום שלב בסדרה לא עובר את פאזת ארסטן. אני מתאר לי שגם זומבי-קייטלין לא תהיה תישאר מסתורית יותר מדי זמן.

החתול על קרפלס: "שישלחו אותו בטרייד לנ"צ... יתאחד עם אחיו חסרי הצוואר האחרים טל דן ואלישי כדיר "

בגאצקיס מפסיד למעיין, די ג'יי ולאומי: “התכוננו לכארם משעור. השחקנים שלי הם לא איירון מן".

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: א' יוני 09, 2013 3:12 pm 
Hall of Famer

הרסי הוקינס כתב:
כן, אני מניח ישאירו בסדרה פחות את ענייני הזיהוי עמומים. הוכחה יש לנו כבר עם באריסטאן שבשום שלב בסדרה לא עובר את פאזת ארסטן. אני מתאר לי שגם זומבי-קייטלין לא תהיה תישאר מסתורית יותר מדי זמן.

ספציפית במקרה של זומבי-קייטלין, גם בספרים היא לא נשארת מסתורית (לפחות מבחינת הזהות שלה) יותר מדי זמן.

אגב, לא ראיתי את זה מוזכר בשום מקום, אבל לא מתבקשת איזו הקבלה בין הכהנים של ר'הלור שמחזירים אנשים לחיים כסוג של זומבים לבין האחרים שמצפון לחומה שעושים את אותו הדבר? כלומר, נראה די הגיוני שעלילה של הספרים מתנקזת לכיוון של איזושהי מלחמת גוג ומגוג כשהאחרים הם צד משמעותי בה, אבל הצדדים האחרים של המלחמה הזו עוד לא ממש מוגדרים עד כמה שאני מצליח לראות.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: א' יוני 09, 2013 3:21 pm 
Junior

הקבלה מעניינת, אבל לא מי יודע מה מתאימה. האחרים מחזירים מתים לגופות מהלכות ורעבות (זומבים כמו בסרטים) והכהנים של ר'הלור ממש מקימים אנשים לתחייה. נראה לי שיש הרבה מאוד סוגים של הקמה לתחייה בסדרה. יש גם את מה שמירי מאז-דור עושה לדרוגו שזו עוד וריאציה.

החתול על קרפלס: "שישלחו אותו בטרייד לנ"צ... יתאחד עם אחיו חסרי הצוואר האחרים טל דן ואלישי כדיר "

בגאצקיס מפסיד למעיין, די ג'יי ולאומי: “התכוננו לכארם משעור. השחקנים שלי הם לא איירון מן".

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: א' יוני 09, 2013 3:29 pm 
Hall of Famer

אני דווקא רואה הקבלה אם אתה מתייחס לכהנים של ר'הלור כ-"טובים" שמחזירים אנשים לתחייה ול-"אחרים" שמחזירים אותם כזומבים כ-"רעים", צד אחד מייצג את האור, החום והטוב והצד השני מייצג את החושך, הקור והרע, סוג של מאבק כוחות שקיים בכל ספרות פנטזיה (אם כי בוריאציה קצת שונה כי הכהנים של ר'הלור לא באמת "טובים" במובן הפנטזיה המקובל, זה די מתאים למרטין לקחת את הגדרות הפנטזיה המקובלות ולהפוך אותן או לפחות לשנות אותן), אבל מסתדר יפה עם ענייני החורף והקיץ הארוכים והתקווה של רוב האנשים ל-"קיץ שלא נגמר".

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: א' יוני 09, 2013 3:49 pm 
Junior

לא מבין מה הקשר בין טוב לבין תפקוד וחשיבה אוטונומית לבין רוע וחוסר תפקוד ורעב, אבל אני זורם על זה שעלילתית לא מן הנמנע שתהיה התנגשות בין שני הצדדים, ולו רק בגלל "אש וקרח". מה גם שהאחרים הם לא ממש בני אדם (כנראה) וכוהנים של ר'הלור הם פשוט אנשים שלמדו איך לעשות את מה שהם עושים. הם פשוט משהו מעט אחר.

אני אגב לא רואה את זה כל כך בבירור בין טוב לרע, אלא ממש בין קרח לאש. ממש לא בטוח שכל הדמויות האהובות והטובות שאנחנו מכירים ילחמו לצד האש ה"טוב", ואולי חלק יהיו בצד הקרח. בראן, למשל, נראה כמי שהולך ישר בכיוון הזה. מליסנדרה למשל היא ממש לא "טוב" קלאסי, בין השאר כי היא מקריבה קורבנות אדם.

לדעתי, הרבה יותר ברור שהדרקונים למשל הם הדרך היחידה לעצור את האחרים. את זה אני מסיק מ Dragonglass שהיא כנראה הדרך היחידה להרוג אותם. אולי חוץ מ... ובכן, Dragons.

בקיצור, יש לי תחושה שהרצון שלנו כקוראים לסווג פה את הקרח כרע ואת האש כטוב הוא עוד מלכודת קלישאתית שמרטין מכין לנו. אני למדתי כבר להתייחס אצלו רק למה שממש כתוב ולהיזהר ממה שברור מדי.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: א' יוני 09, 2013 4:19 pm 
מנהל פורום

אבל האחרים הם באמת רוע מוחלט שצריך להילחם בו (או אולי לא רוע, אבל צריך להילחם בהם). יותר מזה, הביקורת העיקרית של מרטין כלפי וסטרוז היא לא שהם מגעילים מדי לאחרים (להבדיל מביקורת כזו ביחס לאנשי הפרא) אלא שהם מתעלמים מהם במקום להילחם בהם באמת. גם התהייה שמא הדיבורים הגבוהים של מליסנדרה הם סוג של הונאה נעלמת לחלוטין כשבספר החמישי ברור שהיא באמת מאמינה בזה.

וממילא ברור שהחומה עתידה ליפול על ידי הגירסה המרטינית של האקדח של צ'כוב ככה שמתישהו האחרים יהפכו לבעיה אקוטית למדי (אני מהמר שלפחות רמזי בולטון לא ימות בידי בן אנוש).

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: א' יוני 09, 2013 4:37 pm 
Hall of Famer

כמו שכתבתי, זה לא טוב ורע במובן הקלאסי של פנטזיה, אבל זו בהחלט נראית לי כמו פראפרזה מרטינית על הנושא, ומכיוון שלרוב אין אצלו "רעים" ו-"טובים", זה לא ממש בלתי מתקבל על הדעת להניח שאולי יתגלה גם עוד פן של האחרים שמשנה את התפיסה לגביהם. אין גם ספק שמאוד הגיוני שהמאבק הסופי יהיה בין הקרח של האחרים לאש של הדרקונים, ומכיוון שהאחרים מוצגים עד עכשיו כ-"רע" קלאסי של פנטזיה (שוב, אלא אם כן מרטין יחליט להכניס איזשהו טוויסט גם כאן), הדרקונים ומי שבצד שלהם בהחלט אמור להכנס תחת הכותרת של "טוב", עד כמה שמרטין מסוגל להכניס מישהו תחת הכותרת הזו בלב שלם. ולגבי בראן, אני בכלל לא בטוח שהוא יצטרף לצד של האחרים (למרות שבאיזשהו מקום זו יכולה להיות הקבלה מסויימת לג'ון סנואו שמנסה להפוך את הפראיים ומשמר החומה לבעלי ברית מתוך הבנה של צורך גדול יותר), הוא אמנם כביכול בצד של הקור, אבל מוזכר לא מעט פעמים שילדי היער, שאליהם בראן הגיע, כבר היו חלק מהמלחמה באחרים כשהם עזרו לראשוני האדם שהגיע לווסטרוז, כלומר ילדי היער והאחרים סביר להניח שלא יהיו באותו צד של המתרס.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: א' יוני 09, 2013 4:39 pm 
Junior

האחרים הם רעים. האם ה"אש"ניקים הם טובים? ממש לא בטוח.
האם המלחמה תהיה בין אש/טוב לבין קרח/רע? גם לא בטוח, למשל בראן (שלי יש תחושה שילחם באחרים מבפנים). (רוני, אני מניח שאנחנו חושבים דומה פה).
תהיה לגבי הונאה של מליסנדרה? אתה מייחס את זה למשהו שאני אמרתי? אני אמרתי שהיא מקריבה קורבנות אדם, ולא ממש מעניין אותי אם היא מאמינה בזה או לא.

האם החומה הולכת ליפול? לא יודע. אני כן בטוח שהאחרים הולכים לעבור אותה ולהפוך לבעייה אקוטית למדי.

למה אני לא בטוח שהיא הולכת ליפול? בדיוק בגלל האקדח של צ'כוב, ובגלל הוידוי שלא באמת מצאו את הקרן הזו שאמורה להפיל אותה, ובעיקר בגלל החזון של מליסנדרה לגבי מה שקורה ב hardhome, לגבי האש שדולקת במאה מערות, וקור גדול שבא ומכבה אותה. כן, אני מאמין שהאחרים הולכים להפוך את כל הפראיים שברחו לשם לזומבים, להשתלט על ספינות ולעקוף את החומה. טוב נו, אני מאמין בזה בבערך 40%, אבל זה יהיה מגניב :)

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: א' יוני 09, 2013 5:08 pm 
מנהל פורום

נו, בחייך. הקרן תימצא והחומה תיפול. אני מוכן לשים כסף על זה. לגבי בראן שמצטרף לאחרים, מותר לקבל הסבר על זה? זה נשמע לי מופרך לחלוטין.

רוני, תרשה לי להגיד עוד מילת כפירה והיא לגבי הכביכול אין טוב ורע אצל מרטין. ודאי שיש טוב ורע אצל מרטין, והוא עמוק ומוחלט למדי. אפשר לדעתי למנות על כף יד אחת את הדמויות שאי אפשר לשייך אותן לכאן או לכאן, וגם לגביהן (סטאניס נגיד) די ברור מה צריך לחשוב. זה שהעיצוב של הדמויות הוא מורכב (וזה שהטוב לא תמיד מנצח) לא אומר שהאבחנה היא לא ברורה.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: א' יוני 09, 2013 5:28 pm 
Hall of Famer

אני לא חושב שהאבחנה היא כזו ברורה, יש דמויות שהן טובות קלאסיות כמו ג'ון, דאניריז, בראן, בריאן או סאמוול, יש גם דמויות שהם רעות קלאסיות כמו ג'ופרי, גרגור קלגיין, הבולטונים או וולדר פריי, אבל יש עוד קשת שלמה של דמויות מרכזיות שהן איפשהו באמצע, ג'יימי, סטאניס, הטיירלים, הדורנים, הגרייג'ויז, אריה (שמתחילה כדמות טובה ב-100%, אבל כחלק מגילדת רוצחים... החלק שלה בסיפור זה החלק שהכי קשה לי להעריך לאן הוא הולך, הכי הגיוני לי זה שישלחו אותה לחסל דמות מפתח והיא תצטרך לעמוד בפני בחירה קשה אבל לך תדע). גם הטובים והרעים כביכול, זה לא שהם נמצאים בצדדים המנוגדים של המתרס, יש המון צדדים לסיפור הזה ומה שיותר מזה, ישנם צדדים שיש בהם גם טובים וגם רעים, נניח הלאניסטרים, ג'יימי כביכול נוטה לצד הטוב וסרסיי לצד הרע, אבל זה לא מובהק ולשניהם יש גם מזה וגם מזה.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: א' יוני 09, 2013 5:45 pm 
מנהל פורום

דווקא בריאן יכולה להפתיע לאור ההופעה הקצרצרה שלה בספר החמישי.

עצם זה שעשית הכללה בנוסח "הדורנים, הטיירלים" וכו', מעידה על האפשרות לדבר במושגים קיבוציים כאלה. אני חושב שברמת ההכללה די ברור שהטיירלים והגרייג'ויים נוטים לצד ה"רע" (איש איש ודרכו) והדורנים לצד הטוב, אבל בכל מקרה אני התכוונתי לדמויות ספציפיות.

אז כן, יש כמה דמויות אמצע, יש כמה דמויות שמתחילות כטובות ונעות לצד האפל ולהיפך, אבל בגדול האבחנה היא באמת מאוד ברורה. אם היא לא היתה ברורה אז היו אמורים להיות ויכוחים מי יותר מוצלח, הסטארקים או הלאניסטרים, ולא היתה תשובה טריביאלית לשאלה. השורה התחתונה היא שאין קורא של הספר שלא מייחל להינצלות התורנית התורנית של הסטארק התורן ולא שש כשפה ושם איזשהו לאניסטר/פריי/בולטון חוטף. כמובן שגם עם זה מרטין משחק מאוד יפה אבל עובדה שהרגשות עצמם קיימים וברורים ושכשמרטין כותב על מה שהוא חשב כשהרג את רוב מחד וג'ופרי מאידך אז החתונה האדומה היתה סופר קשה לו ואת ג'ופרי הוא נהנה מכל רגע.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: א' יוני 09, 2013 6:33 pm 
Junior

ראובן כתב:
נו, בחייך. הקרן תימצא והחומה תיפול. אני מוכן לשים כסף על זה. לגבי בראן שמצטרף לאחרים, מותר לקבל הסבר על זה? זה נשמע לי מופרך לחלוטין.

רוני, תרשה לי להגיד עוד מילת כפירה והיא לגבי הכביכול אין טוב ורע אצל מרטין. ודאי שיש טוב ורע אצל מרטין, והוא עמוק ומוחלט למדי. אפשר לדעתי למנות על כף יד אחת את הדמויות שאי אפשר לשייך אותן לכאן או לכאן, וגם לגביהן (סטאניס נגיד) די ברור מה צריך לחשוב. זה שהעיצוב של הדמויות הוא מורכב (וזה שהטוב לא תמיד מנצח) לא אומר שהאבחנה היא לא ברורה.

לגבי הראשון, אמרתי שאני מאמין בזה בכ 40%. תוכל בבקשה לשתף אותי בבקשה מה לדעתך משמעות החזון של מליסנדרה?
לגבי זה שמישהו פשוט ימצא את זה, קשה לי לראות איך העלילה הקיימת מתחברת לכזה דבר, אלא אם כן בנג'ן שאמור להיות עכשיו באזור הזה (מת או חי) מוצא משהו. עוד אפשרות היא שהקרן של יורון שאמורה לשלוט בדרקונים היא גם הקרן הזו (מתאימה פיזית לתיאור) ובקונסטלציה מסוימת יורון מגיע לחומה ומפיל אותה בטעות או בכוונה.

היה כבר טראראם מסביב לקרן, ובסוף התברר שזו הייתה קרן מזויפת. איכשהו אני חש שהתפקיד שלה בסיפור נגמר. אבל אולי לא...

לגבי בראן, זו כבר תאוריה שהיא ממש פאר פצ'ד. אני לא מאמין בה, אבל אני כן מאמין שלבראן יהיו כלים שקשורים לצד של הקרח במלחמה הסופית. אולי הוא אפילו יצליח לחדור למוחות של האחרים באיזו צורה (אחרת אני לא רואה מה התפקיד העלילתי בהשתלטות על הודור) וישתמש בהם לרעה או לטובה.

אני אגב איתך בנושא הטוב והרע אצל מרטין. גם אני חושב שיש מובהקות דיי ברורה הדמויות, בעיקר באלו שאנחנו מוזמנים לקרוא את המחשבות שלהן. מה שכן, יש הרבה מאוד דינמיות ויחסית הרבה מסלולי חזרה בתשובה. לגבי אלו שאנחנו לא רואים לתוך מחשבותיהם - יש פשוט הרבה מאפלה מסביב למניעים שלהן. מאנס ריידר למשל, נתפס כרע חלק משמעותי מהספר, למרות שהוא ממש לא. כך גם ה Hound, למרות שלהרבה פחות זמן.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: א' יוני 09, 2013 6:33 pm 
Junior

ראובן כתב:

לגבי הראשון, אמרתי שאני מאמין בזה בכ 40%. תוכל בבקשה לשתף אותי בבקשה מה לדעתך משמעות החזון של מליסנדרה?
לגבי זה שמישהו פשוט ימצא את זה, קשה לי לראות איך העלילה הקיימת מתחברת לכזה דבר, אלא אם כן בנג'ן שאמור להיות עכשיו באזור הזה (מת או חי) מוצא משהו. עוד אפשרות היא שהקרן של יורון שאמורה לשלוט בדרקונים היא גם הקרן הזו (מתאימה פיזית לתיאור) ובקונסטלציה מסוימת יורון מגיע לחומה ומפיל אותה בטעות או בכוונה.

היה כבר טראראם מסביב לקרן, ובסוף התברר שזו הייתה קרן מזויפת. איכשהו אני חש שהתפקיד שלה בסיפור נגמר. אבל אולי לא...

לגבי בראן, זו כבר תאוריה שהיא ממש פאר פצ'ד. אני לא מאמין בה, אבל אני כן מאמין שלבראן יהיו כלים שקשורים לצד של הקרח במלחמה הסופית. אולי הוא אפילו יצליח לחדור למוחות של האחרים באיזו צורה (אחרת אני לא רואה מה התפקיד העלילתי בהשתלטות על הודור) וישתמש בהם לרעה או לטובה.

אני אגב איתך בנושא הטוב והרע אצל מרטין. גם אני חושב שיש מובהקות דיי ברורה הדמויות, בעיקר באלו שאנחנו מוזמנים לקרוא את המחשבות שלהן. מה שכן, יש הרבה מאוד דינמיות ויחסית הרבה מסלולי חזרה בתשובה. לגבי אלו שאנחנו לא רואים לתוך מחשבותיהם - יש פשוט הרבה מאפלה מסביב למניעים שלהן. מאנס ריידר למשל, נתפס כרע חלק משמעותי מהספר, למרות שהוא ממש לא. כך גם ה Hound, למרות שלהרבה פחות זמן.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: א' יוני 09, 2013 6:45 pm 
Junior

ראובן כתב:
דווקא בריאן יכולה להפתיע לאור ההופעה הקצרצרה שלה בספר החמישי.

עצם זה שעשית הכללה בנוסח "הדורנים, הטיירלים" וכו', מעידה על האפשרות לדבר במושגים קיבוציים כאלה. אני חושב שברמת ההכללה די ברור שהטיירלים והגרייג'ויים נוטים לצד ה"רע" (איש איש ודרכו) והדורנים לצד הטוב, אבל בכל מקרה אני התכוונתי לדמויות ספציפיות.
.

אגב, זה לא ממש הוגן להגיד את זה. מה שרוני אמר ב"הכללות" הללו זה בסך הכל חבורות גדולות של דמויות מאותן המשפחות שהן דווקא מאוד מגוונות. למעשה אין פה שום הכללה.

לגבי הטיירלים, מה רע מובהק אצלם?
הגרייג'ויים דיי רשעים, וזה עניין כנראה תרבותי אצלם. ניסיון להפוך אותם לויקינגים כנראה.

הדורנים נוטים לצד הטוב? איך? למה? נראה לי שדווקא פה אוברין מרטל ובנותיו הם חבורת נחשים ערמומית שלא יהססו לבצע משהו על חשבון מישהו כשאינטרס שלהם באופק. דוראן מרטל הוא בעצמו נוכל מתוחכם. מה טוב בהם? חוץ מזה שיש להם משהו נגד הלאניסטרים?

ואפרופו לאניסטרים, חוץ מטייווין, סרסיי וג'ופרי (שהוא בראתיון, ומרוב הטקסט מתברר שרוב הפרעות ההתנהגות שלו קשורות בכלל לאביו), האם ג'יימי הוא רשע עכשיו? קבאן? ג'נה? טיריון?

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: א' יוני 09, 2013 6:57 pm 
Hall of Famer

גם סרסיי, היא אולי דמות רעה כביכול, אבל עדיין מרטין מנסה ליצור איתה איתה איזשהו סוג של אמפטיה לקורא ולתת הסבר למניעים להתנהגות שלה, היא שונה מאוד מג'ופרי שמוצג כחלאה על כל צעד ושעל בלי שום ניסיון לתת לקורא אפילו קצה חוט לחבב אותו או להזדהות איתו.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: א' יוני 09, 2013 8:30 pm 
Hall of Famer
סמל אישי של המשתמש

אני חושב שמרטין משרטט את סרסיי (בPOV שלה) אולי לא בדיוק כרעה, אבל בהחלט כאשה נקמנית, גאוותנית, חסרת ביטחון ולא מבריקה במיוחד. למעשה התכונה החיובית היחידה שלה היא האהבה הבלתי מתפשרת שלה לילדיה. POV דומה הוא של ויקטריון גרייג'וי שהוא גם חסר ביטחון בצורה קיצונית, אכזרי, חסר חוש הומור ודי טמבל, כאשר התכונות החיוביות היחידות שלו הן שהוא חזק, קשוח ואמיץ (סוג של, עדיין מפחד מאחיו הגדול).
לגבי הטיירלים - הם לא מוצגים כרעים, אבל בהחלט כאופורטוניסטים וחורשי מזימות (ומייס טיירל כטיפש).

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: א' יוני 09, 2013 10:11 pm 
מנהל פורום

גם זה סוג של סרטון תגובה לפרק 9:
http://www.youtube.com/watch?v=VNxPj-AL2wo

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: א' יוני 09, 2013 10:56 pm 
מנהל פורום

אופורטוניסטים וחורשי מזימות זה בעיני מספיק טוב. צריך גם לזכור שיש לא רק את מייס טיירל אלא גם את טארלי האבא, שהוא אמנם אחלה דמות שבעולם, אבל הוא עוד דוגמה לאיש הצבא הקשוח והדוגמטי במסורת הגנרל ההוא מאפוקליפסה עכשיו.

אשר ללאניסטרים, אז דבר ראשון, יפה שמציגים לאניסטרית שקל לחבב בסוף הספר הרביעי, אבל זה לא בדיוק דוגמה מייצגת. דבר שני, טיריון הוא לא לאניסטר, והרסי, מוזר לי שדווקא אתה הבאת את הטיעון הזה :-)

הלאניסטרים הם בראש ובראשונה טייוון, סרסיי וג'יימי. טייוון הוא מפלצת שאין כדוגמתה, אחד הנבלים העשויים היטב שאני זוכר מאיזשהו ספר, אבל רע מוחלט. והוא התגלמות הלאניסטריות. כל ה"מפלצות" האמיתיות, החל מגרגור קלגאן, הרעים האמיצים או איך שלא קוראים להם, ובסופו של דבר בני פריי, הם בובות על חוט בשירותו. כל האסטרטגיה המלחמתית שהלאניסטרים מנהיגים היא של הרס וטבח (אפילו לפני שהמלחמה מתחילה). ככה שזה לבד מספיק טוב.

סרסיי תוארה מצוין על ידי צ'ארלס, רק לא ברור לי למה זה לא אומרת שהיא דמות "רעה". היא גם רוצחת, בוגדת, מתעללת, סדיסטית ועוד כל מיני דברים חביבים. ג'יימי עד שקוטעים לו את היד הוא נבל מקסים אבל נדב (נניח, סטייל רופרט פון הנצאו מהשבוי מזנדה). אחרי קטיעת היד הוא מתחיל תהליך של שינוי, והפלא ופלא, השינוי הזה גם מתבטא בניכור שלו מאבא שלו ומהמשפחה שלו. מה זה אומר?

אז יש לסרסיי ולג'יימי סיבות פסיכולוגיות מצוינות לצאת כפי שיצאו. ועדיין, ככה הם יצאו וזה מה שיש.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' יוני 10, 2013 8:15 am 
Hall of Famer

אגב ראובן, עצם ההגדרה שלך את הטיירלים כ-"רעים" מובהקים היא גם בעייתית, איך הם יכולים להיות "רעים" אם הם בכלל נלחמים (אמנם מתחת לפני השטח, אבל בהחלט נלחמים) בלאניסטרים? אולנה אחראית לרצח של ג'ופרי, מרג'רי והמלחמה שלה בסרסיי, ובכלל היחס המאוד אוהד שלהן לסאנסה (אמנם כתוצאה מאינטרסים, אבל עדיין, אלו לא יחסים של ניצול פרופר). וגם אם ניקח את הטיירלים כ-"רעים", עדיין יש כאן טוויסט מאוד רציני על כל מושג הטוב והרע בפנטזיה כשטובים ורעים נמצאים לפעמים באותו צד של המתרס או כשרעים נלחמים בין עצמם וטובים נלחמים בין עצמם.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' יוני 10, 2013 8:23 am 
מנהל פורום

כמובן שהעיקרון שלפיו אם אתה נלחם ברע אז אתה טוב הוא מופרך לחלוטין אצל מרטין, ויש דוגמאות מובהקות בהרבה מהטיירלים. ממילא כולם נלחמים בכולם ויש הרבה יותר רעים מטובים...

אגב, לא צריך להגזים, לא אמרתי שהטיירלים הם רעים מובהקים, אמרתי שבהתחשב בצורך ליצור הכללות אז הם נוטים בדרכם המיוחדת לצד הרע. בכל אופן, עדיף אולי להשתמש בביטוי "דמויות שליליות" כי "טוב" ו"רע" זה מרדד מדי את העניין.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' יוני 10, 2013 4:26 pm 
Junior

חה, ראובן. אתה יודע טוב מאוד מה אני חושב על תיאוריית טיריון-לא-לאניסטר. אתה הדג שתופס פה את הפיתיון בסיפור הזה. אני אם כבר הולך על זה בהפוכה, עם זה שהתאומים הם טארגרייאנים.
אגב, גם אם הוא "לא לאניסטר", הוא עדיין נאמן ללאניסטר לאורך כל הספרים. אולי עד סוף השלישי.

1. אני חושב שיש פה הבדל תפיסות, כשאתה מגדיר בית כמרושע על סמך סך הפעולות של אותו הבית, בעוד אני ורוני לוקחים דמויות מכל בית, שבפני עצמן הן במקרים רבים טובות. זה כמו שיהיה נכון להגיד שהגרמנים היו רשעים במלחמת העולם השנייה, הונהגו על ידי היטלר, וכל זה בתוך סיפור שהוא ברובו מנקודת מבט של מורדים גרמנים שעברו תהליך של הבנה וחרטה אבל הם בעצמם טובים. לכן אתה כולל את כל התתי בתים תחת כפיפת הבית הראשי ואנחנו נוגעים בדמויות.
2. אם חורשי מזימות ואופורטוניסטים זה מספיק טוב, אתה כבר השתכנעת שבית מארטל הוא רשע מרושע?
לא יודע, אני דווקא מקבל רושם שאולנה טיירל מממשת את התכונות האופורטוניסטיות שלה לטובת הממלכה, וכך גם מרג'רי, והאמת שגם לוראס, כך שפה התככנות שלהם היא דווקא חיובית. הם גם הרבה יותר מרכזיים בעיניי.
3. אני חושב שדיי ברור שטארלי הוא חתיכת בן זונה. בעיקר בגלל חוסר החמלה שלו לבן הרגיש שלו ולבריאן השונה.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הצג הודעות החל מה:  מיין לפי  
פרסם נושא חדש הגב לנושא  [ 186 הודעות ]  עבור לעמוד הקודם  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  הבא

כל הזמנים הם UTC + 2 שעות [ שעון קיץ ]

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 14 אורחים

אתה לא יכול לכתוב נושאים חדשים בפורום זה
אתה לא יכול להגיב לנושאים קיימים בפורום זה
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך בפורום זה
אתה לא יכול למחוק את הודעותיך בפורום זה
אתה לא יכול לצרף קבצים בפורום זה

חפש:
עבור ל: