סל ניוז

פורום הכדורסל המוביל של ישראל
עכשיו ד' אוקטובר 09, 2024 7:35 am

כל הזמנים הם UTC + 2 שעות [ שעון קיץ ]

פרסם נושא חדש הגב לנושא  [ 448 הודעות ]  עבור לעמוד הקודם  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18  הבא
מחבר הודעה
 נושא ההודעה: Re: ועדת פלסנר
הודעהפורסם: ב' יולי 09, 2012 6:48 pm 
Junior

בלוג: הצג בלוג (0)
אינני דובר של אף אחד מלבד עצמי ודעתי האישית, ואני מודע לכך שגישתו של הרב שך שמבחינתו הרבנות הראשית היא גוף מוקצה וראוי שיתשאר אצל הדל"ים, (ולראיה העובדה שעד סוף ימיו, לחרדים לא היתה דריסת רגל בממסד הרבנות) שונה מגישת הרב אלישיב שהגיע מתוך המערכת וראה ברבנות הראשית "בייבי" שלו, לדעתי האישית מדובר בטעות הרסנית.

לדעתי הצטרפות חרדית עתידית לממשלת שמאל כתוצאה מהמהלכים האחרונים של הליכוד היא רק שאלה של זמן, (לכן נתניהו כל כך מפחד מהענין, אך במצב הנוכחי אין לו ברירה).
נדב, אתה מנסה בכל דרך להשמיץ, (ולגרור את הדיון לפסים אישיים) הכוונה שלי היא תמימה ופשוטה, ש"ס מייצגת ציבור חילוני המאמין מאוד בצורך החקיקה הדתית והוא ברובו מזרחי, זו עובדה פשוטה.

בהמשך להתפטרותי מעמדת הדוברות, נא, לא כל אי מענה מצידי היא בריחה, גם זמני מוגבל מאוד.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' יולי 09, 2012 6:54 pm 
Hall of Famer

דריסת הרגל החרדית בממסד בתי הדין הרבניים (שהם החלק הכי חשוב של מערכת שירותי הדת הממוסדים בישראל) החלה עוד הרבה לפני שהרב שך נסתלק לגנזי מרומים (הזכרת בעצמך את הרב אלישיב, אבל היו עוד רבים). אולי זה לא היה על דעתו, אבל זה מעלה כל מיני חשדות לגבי המשקל האמיתי שמעניקים אצלכם לעמדת גדול הדור.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' יולי 09, 2012 6:55 pm 
Hall of Famer

גינות מיכאל כתב:
נדב, אתה מנסה בכל דרך להשמיץ, (ולגרור את הדיון לפסים אישיים) הכוונה שלי היא תמימה ופשוטה, ש"ס מייצגת ציבור חילוני המאמין מאוד בצורך החקיקה הדתית והוא ברובו מזרחי, זו עובדה פשוטה.

לא משמיץ ולא גורר. ישפוט הקורא האם מה שכתבת על ש"ס ועל ציבור הבוחרים שלה עולה לכדי זלזול וסמי-גזענות (או יותר מזה), או לא. את דעתי-אמרתי.

ואדרבא, אחכה כמה שצריך עד שתענה על הדברים התמוהים שאתה כותב. אם תבחר שלא לענות, זכותי להסיק מכך את המשתמע, לדעתי.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' יולי 09, 2012 6:56 pm 
Hall of Famer

וכן ברבנויות מוניציפליות.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' יולי 10, 2012 9:56 pm 
Sophomore

טוב, ריפרפתי פה בקצרה ואני אתן את ה2 סנט שלי.

לצבא לא חסרים שום חיילים, וזה אחרי שלוקחים את העודף המטורף שיש אצל התומכ"ל/ג'ובניקים ושמים אותו איפה שדווקא כן חסר, אצל הקרביים (מזה חסר? איך נשמע לכם לעשות 3-3 במוצב מחורבן כשהאלק 3 שינה הם בעצם מטבחים/עבודות/כוננות וכו')

צוד, לא יודע איפה שירתת אבל אני למרות שלא הייתי במחלקת בייני"ש שירתתי עם בינישים והיו מיליון מצבים שבהם פקדו עליהם לחלל שבת למרות שהמצב לא היה קרוב לפיקוח נפש. סליחה, אפילו לא קשור לפיקוח נפש.

אגב, לא הבנתי למה כל הדגש הוא על החרדים. מה עם ערבים? ולפני שיקפצו לי (אתם מוזמנים ;) ) השמאלנים אני אגיד שאולי הם רוצים ואסור להם לעשות צבא אבל בהחלט מותר ואף רצוי לעשות שירות לאומי. ואם כבר שירות לאומי אף פעם לא הבנתי למה בנות דתיות לא מחוייבות בשירות לאומי לשנתיים (נגיד לרגע שאני מסכים שלא ישרתו בצבא)

עוד משו נדב. אתה קצת מכליל עם החרדים. ברור שלא כולם יושבים ולומדים תורה כל היום ויש את גינות מיכאל ש"מבזבז" זמן בפורום פה אבל בהחלט יש חרדים שיושבים ולומדים (כמעט) כל היום. אני משחק כדורסל פעמיים בשבוע עם חבר'ה שמסיימים ללמוד ב10 וחצי ובאים איך שהם עם ה"בגדי שבת" לשחק כדורסל.

פיספסתי משו?

פיספסתי משו?

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' יולי 10, 2012 11:01 pm 
Hall of Famer

לא ,ענית על הכל.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' יולי 10, 2012 11:21 pm 
Sophomore

כישרון רציני לסכם 16 עמוד בכמה שורות הא? חחח (אתה בארץ?)

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ד' יולי 11, 2012 12:15 am 
Hall of Famer

כן, עד יום שלישי הבא.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ד' יולי 11, 2012 6:23 pm 
Senior

באיחור האופנתי המקובל

מכבי רעננה זל כתב:
תומר- האדם שתיארת הוא בעיקר יצור כילאיים. לא שאין כאלה אבל לדעתי הם חיים בשניות מובנית ואכמ"ל, לפחות לא כשכותבים בסלולארי...

בוא נגיד שאני אישית מכיר יותר מאחד כזה (חלקם אמנם חוזרים בתשובה) אבל הכוונה העיקרית שלי הייתה לבחור הזה.
למתעצלים להיכנס ללינק, מדובר בדוד צוובנר, מחללי הל"ה, אבי שירת איתו בפלמ"ח וסיפר לי עליו. ממלא מצוות באדיקות אבל מסכים לאכול (בכליו האישיים) לחם, גבינה ועגבניות מחדר האוכל של הקיבוץ הגם שאין להם הכשר בד"צ (היה אז בכלל?). נלחם שכם אל שכם עם בועלי נידות וזוללי שפנים ולא סופן עצמו באוהלה של תורה כשבחוץ מלחמה ובכלל, לא בא בדרישות לכל העולם שיתחשבו בו .
כמוהו - אגב - היו עוד רבים, רבים מאוד אפילו (ע"ע הרובע היהודי בירושלים), כולם חרדים כהגדרתם החברתית ואני מניח שגם התיאולוגית כפי שהוגדרה בפתיל זה ובכל זאת לא הסתגרו בגטאותיהם ולא גרסו שרק בישיבה יתרמו לתקומת עם ישראל, הסתדרו עם האוכלוסיה החילונית והשמועות אומרות שנאותו אף לשבת באוטובוס ליד נשים, שוו בנפשכם.

אז מה, חרדי? לא חרדי?

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ד' יולי 11, 2012 6:40 pm 
Hall of Famer

נשמע כמו ד"ל (מודל 1948) למהדרין. בכלל, החרדיות זו תופעה חדשה מאוד - יש יטענו שבצורתה הנוכחית היא אחד החידושים של מדינת ישראל, לצד העוזי, הסוסיתא וכיפת ברזל.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ד' יולי 11, 2012 6:46 pm 
Hall of Famer

או פא״י

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ד' יולי 11, 2012 6:57 pm 
Senior

אורן כתב:
נשמע כמו ד"ל (מודל 1948) למהדרין. בכלל, החרדיות זו תופעה חדשה מאוד - יש יטענו שבצורתה הנוכחית היא אחד החידושים של מדינת ישראל, לצד העוזי, הסוסיתא וכיפת ברזל.

ד"ל?
תקרא בלינק, הוא הבן של אברהם צוובנר, (ולמתעצלי הלינקים, מתלמידיו של החת"ם סופר, אחד מצאצאיו הוא חתנו של הרב שך)

אני מסכים שהחרדיות היא עניין חדש יחסית, אמר כבר סיני אחד (או היה צריך להגיד בכל אופן) שמעטים הדברים הנלעגים כמו אורתודוכסיה צעירה.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ד' יולי 11, 2012 7:05 pm 
Hall of Famer

לינק לא משהו.

אז מה אם הוא מצאצאי החת"ס?

התיאור שלך יכול היה להתאים בול גם לסבא שלי, ז"ל. בנו של חסיד בויאן (אין לי ייחוס, מצטער...) שרוב צאציו מהלכים היום בעולם לבושי שחורים.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ד' יולי 11, 2012 7:11 pm 
Hall of Famer

מסתבר שנין אחר שלו זה פרופ' חנן אשל ז"ל.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ד' יולי 11, 2012 7:17 pm 
Junior

בגדול, מה שנורטון אמר. פא"י. אם יהיה לו חשק הוא יוכל לפרט בהרחבה. לי אין כח כעת.
בעיקרון, כתופעה, היו בשעתו אינספור אנשים שרמת אמונתם ודבקותם היתה חרדית לכל דבר, אבל אורח חייהם הציבורי היה שונה קצת מהמקובל כיום. סוג של דתי באהליך, ואדם בצאתך.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ד' יולי 11, 2012 7:20 pm 
Hall of Famer

(פא"י זה סוג של ד"ל מכל בחינה רלבנטית. כלומר, היה. אין חיה כזו יותר)

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ד' יולי 11, 2012 7:24 pm 
Hall of Famer

אורן אני מניח שאתה מתכוון ל"חרדיות" מבחינה מגזרית פוליטית (כי מבחינת אורח חיים הרי שאורח החיים ה"חרדי" קיים מאות שנים ברמה זו או אחרת). היא החלה עוד לפני קום המדינה, עם הקמת אגודת ישראל לפני מלחה"ע ה-1 ולאחר מכן פן נוסף שלה בא עם הקמת ה"עדה החרדית" והתבדלותה של עדה זו מה"ועד הלאומי" שבו היה רוב לציונים.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ד' יולי 11, 2012 7:28 pm 
Hall of Famer

נו, אתה קונה בזול, זול מדי, את התעמולה שלהם. אורח החיים החרדי זו המצאה מודרנית לגמרי.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ד' יולי 11, 2012 7:29 pm 
Hall of Famer

פרט ונמק

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ד' יולי 11, 2012 7:35 pm 
Hall of Famer

חברת הלומדים, המרדף אחרי חומרות, אפילו האחידות בלבוש השחור לבן - זה הכל דברים שעד לפני כמה עשרות שנים היו נחלת מעטים מאוד - מיעוט גם בקרב תומכי אגודת ישראל דאז.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ד' יולי 11, 2012 7:37 pm 
Hall of Famer

בוא נגיד שלפני קום המדינה, הרוב המוחלט של היהודים הדתיים לא הלכו לישיבות וגם חלקים גדולים מאלה שהלכו, שילבו את זה עם עוד דברים (במיוחד בארה"ב, שם היו הולכים לישיבות עוד מתחילת המאה הקודמת, אבל גם עשו תואר או שניים)

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ד' יולי 11, 2012 7:38 pm 
Hall of Famer

את המבנה הזה של החומרות החדשות אפשר לראות לדעתי, בקלות הכי רבה, בנושא התולעים והעלים. פעם לא היו דברים כאלה ואנשים אכלו חסה. היום עם הרב וייא וממשיכי דרכו, חרדים מוותרים על חצי מהפירות והירקות, או קונים אותם בכל מיני חסלטים וגם אז שוטפים במים וסבון.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ד' יולי 11, 2012 7:42 pm 
Hall of Famer

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4254270,00.html

והנה עוד גאון, הפעם רב ראשי לא פחות, שחושב שללמוד בישיבה זה הדבר הכי קשה ביקום.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ד' יולי 11, 2012 8:25 pm 
Junior

נורטון, אתה משתף פעולה עם הטעייה מסוימת, נפוצה אמנם, יש בה גם נבטי אמת מסוימים, אבל עדיין טעות.

1. נכון שבעבר רוב שומרי התורה לא למדו בישיבות, אבל זאת משום שהמערכת היהודית בעבר (אם נדלג כמובן על 30 השנים שקדמו למלחה"ע השניה) לא הכירה שום אפשרות (ממוסדת ורחבה) של חילון או עקרונות הסותרים את דרכה, ולכן כל מי שלא היה לו כח או מח ללמוד תורה הלך לשוק העבודה אבל לא פספס מעולם מנחמעייריב עם עין יעקב (השתדל לפחות), כיום, במציאות בה רוב העם היהודי נטש את התורה מאחורי גיוו, ויציאה לעבודה משמעה (וודאי עבור בני נוער) חשיפה אדירה לכל דבר שרוח התורה אינה נוחה הימנו, הישיבות הפכו מבית לימוד התורה ויצירתה , לסוג של תיבת נח יהודית חרדית. חממה המבטיחה (לרוב) יהדות על עקרונותיה, ושמירת מצוות. התכחיש זאת?
בהמשך לדברי הנ"ל, עם קום המדינה נוצרה חרדה גדולה בקרב גדולי התורה (ואאל"ט היא היתה מגובה בהצהרות של בן גוריון או לפחות כך היה המיתוס החרדי) ששומרי המצוות ייעלמו אט אט מהחיים להיות ככל אזרחי המדינה ובמקרה הטוב יהיו שמורת טבע לזן שנכחד, לכן נוצר מאמץ מוגבר להקמת חומות מסוימים כדי ליצור מערכת חזקה ומבוססת.
איני מתכחש לכך שמדובר בהקצנה מסוימת, הקצנה שפוגעת יותר מכל בישיבות עצמן שהפכו לבינוניות יותר ופחות מצמיחות ענקי תורה כבעבר אלא תלמידי חכמים סטנדרטים, אבל מדובר בהקצנה שהיא לדעתי פועל ישיר ומוכרח מההקצנה החילונית. (ושוב אחזור, מתקיים כל העת תהליך איטי אך יציב לשוב המצב לקדמותו בדמות פתרונות לאדם ירא השמיים לפרנס עצמו כהלכה בלי להיקרע בין אמונתו וחברתו.)
(אמנם, עמי הארצות וכפריים נבערים שלא ידעו צורת אות בתפילה ולימוד תמיד היו, אבל בהם איני רואה שום דבר טוב, ולא היה בכך שום דבר מבורך אלא קללה שמוטב שהוסרה.)

2. אשר לתולעים (כמשל):
ראשית, אוכל בשמחה לצטט לך קטעים שנכתבו לפני מאות ואלפי שנים על איסור להכניס לפה אפילו קצה זנב של חרק, לכן באופן עקרוני דבריך אמורים להיבדק במבחן המציאות, וכל עוד היא מלמדת כי קיימים חרקים בכמות כזו שאינה אסורה על פי חוק ולכן אין לחברות ולמגדלים בעיה עם זה (הרי ויא לא נוכל), קשה לך לומר שדובר בהמצאת הלכות, רק מה, מסכים איתך שבעבר לא התייחסו לנושא באובססיביות כזו שמתייחסים אליו כיום, אך לדעתי יש לכך סיבה משמעותית אחרת, ההתפתחות הטכנולוגית שינתה הרבה מדיני התורה בכל בחינה שהיא אם בעבר אבותינו הלכו עם תפילין שהיום היו נחשבות כמעט לפסולות רק משום שלא היו להם המכונות המאפשרות לעבד עור בצורה מדויקת ואסתטית, הרי שכיום כל ילד מתהדר בתפילין שהבית יוסף היה מתחנן שיהיו לו. איני רואה בכך פגם או הקצנה, אלא להיפך, התקדמות. הדבר בא לידי ביטוי באלף ואחד נושאים אחרים כמו בדיקה ממוחשבת לספרי תורה.
אבל, וזה אבל גדול, הדבר בא לידי ביטוי גם לקולא, כמו התרת חליבת גוי ע"י מצלמות, (פס ייצור מהדרין של תנובה) דבר שלא היה מתאפשר בעבר, או מצות טעימות ופריכות הנוצרות במכונה (לרוב שומרי התורה, מלבד כזית ראשון כמובן), או העובדה שבעבר בפסח היהודים היו אוכלים רק תפוחי אדמה ומצות (החיי אדם שחי לפני כ300 שנה התיר תפוחי אדמה בפסח בגלל פיקוח נפש) ואילו כיום הטכנולוגיה מאפשרת לפקח על אינספור מוצרים, ובטוחני שלו היה התהליך מתרחש להיפך, היית מתאר את הדבר כהקצנה. אפילו נושא כמו פאה נכרית לנשים שבעבר היה נראה כמו קש וגבבא ולכן הנשים הלכו עם מטפחות, בניגוד למציאות כיום בה קשה להבחין בין פאה לשיער, הוא דוגמא להתפתחות הפוכה. תקצר היריעה מלפרט אבל ישנם דוגמאות רבות ומפורטות בענין.
לכן גם בנושא החרקים, הטכנולוגיה אכן גורמת לנו לראות דברים שבעבר לא ידענום ולגלות חרקים שבעבר לא ידענו על קיומם. (ואני יודע שמותר לאכול חרק שלא ניתן לראותו בעין בלתי מזוינת אבל אני מדבר על רוב סוגי החרקים שהטכנולוגיה מסייעת לגלותם אבל לאחמ"כ העין רואה אותם בבירור) ולכן איני רואה בעיה בכך שאנשים נזהרים יותר ומשתדלים לאכול דבר שלדעתם בוודאות אין בו את אותם חששות. (מה עוד שכאמור ברוב המקרים לא מדובר בהמנעות מאכילה אלא ביצירת אלטרנטיבות חלופיות ועדיפות יותר),
למרות כל הנ"ל, ולגופו, הרב ויא הוא אכן דוגמא קיצונית ומגזימה לאובססיביות הלכתית (הוא אינו סמכות הלכתית כלל וכלל) ולכן דבריו אינם מתקבלים כתורה מסיני והוא אינו חף מביקורת, ובאוזני שמעתי מהרב קנייבסקי זלזול מסוים בהוראותיו ותיאורו כמחמיר יתר, כך שאינך צריך לשפוט רק לפי הפרסומים בנושא אלא לבחון את יישום ההוראות בשטח.

ושוב לא אכחיש שקיימת הקצנה כלשהיא כחלק מהיותה של החברה ממוסדת אוטומטית וחיצונית יותר, ופנימית פחות. אבל מדובר במשהו שולי וקטן בהרבה מכפי המתואר כאן, (וכאמור קיימת גם מגמה בכיוון ההפוך כך שהדברים מתאזנים). בגדול, אין הבדל גדול בין ביתו של רש"י לביתי שלי.

נ.ב. לטענתו של ויא (שלמיטב ידיעתי מגובה ע"י אגרונומים רבים) היותו של העולם כפר גלובלי יוצר מצב ולפיו בניגוד לעבר שהפירות וירקות היו מוגנים מתולעים וחרקים ממדינות אחרות, הרי שהמציאות כיום דינמית ומשתנית והתיעוש יוצר ריבוי גדול יותר של חרקים והפיכתם לעמידים יותר, לכן ניסיון העבר אינו כל כך רלוונטי לענין, לא אדע להכחיש או לאשר זאת, אבל למיחש מיהא בעינן.

נערך לאחרונה על ידי גינות מיכאל בתאריך ד' יולי 11, 2012 8:42 pm, נערך 2 פעמים בסך הכל.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ד' יולי 11, 2012 8:38 pm 
Hall of Famer

:D

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הצג הודעות החל מה:  מיין לפי  
פרסם נושא חדש הגב לנושא  [ 448 הודעות ]  עבור לעמוד הקודם  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18  הבא

כל הזמנים הם UTC + 2 שעות [ שעון קיץ ]

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: stavs ו 8 אורחים

אתה לא יכול לכתוב נושאים חדשים בפורום זה
אתה לא יכול להגיב לנושאים קיימים בפורום זה
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך בפורום זה
אתה לא יכול למחוק את הודעותיך בפורום זה
אתה לא יכול לצרף קבצים בפורום זה

חפש:
עבור ל: