סל ניוז

פורום הכדורסל המוביל של ישראל
עכשיו א' ספטמבר 29, 2024 9:33 am

כל הזמנים הם UTC + 2 שעות [ שעון קיץ ]

פרסם נושא חדש הגב לנושא  [ 464 הודעות ]  עבור לעמוד הקודם  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 19  הבא
מחבר הודעה
 נושא ההודעה: Re: לפיד והחרדים
הודעהפורסם: ב' אפריל 29, 2013 12:43 am 
מנהל פורום

בלוג: הצג בלוג (14)
אני לא חובב גדול של ביטויי גנאי גזעניים משום צורה שהיא, ואני חושב שמי שהוא מושא של כאלה (ואמרתי את דעתי על הגזענות כלפי החרדים די והותר) צריך להישמר שבעתיים, גם כלפי דברים שלא מוצאים חן בעיניו או שהוא לא היה עושה. בכל אופן, נראה לי שמיצינו.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' אפריל 29, 2013 12:50 am 
Sophomore

בלוג: הצג בלוג (0)
א. " לא די להם שבטלו המצוה".
ב. להבנתי-באופן כזה או אחר- כל מצווה שאנחנו עושים היא בעצם כדי להפיק תועלת אישית. אני לא חושב שבאמת יש דבר כזה "לשמה". ואכמ"ל.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' אפריל 29, 2013 12:59 am 
Junior

(הענין אכן נדון בשו"ת חת"ס ובאגרות משה, אבל בכל אופן כבר הוכיחו האחרונים שמדברי הרמב"ם מבואר שטעם הפסול הוא משום עקירת תוכן המצוווה ולא ההיפך. יהיה מה שיהיה, כמדומני שברור לכל מדברי הרמב"ם מה דעתו על אנשים הקובעים מזוזה, אך רומסים את תוכנה).

לגבי מה שטענת על לשמה, היה לנו מיני דיון כאן בעבר (בת'רד של ליבוביץ), אבל ברור שראשית יש לבצע את העיקרון הבסיסי, שכתבה התורה עצמה: וראיתם, וזכרתם, ועשיתם.

לאור תלונות העבר של הגולשים, כמדומני שהענין ההלכתי מוצה למדי.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' אפריל 29, 2013 2:23 am 
Hall of Famer

רק שתדעו שבזמן שלא השתתפתי בויכוח הזה, שהייתי ממש מתלהשתתף בו,ברזילאים הכינו לי גימיקים

שתי נקודות קצרות, בתור חרדי לשעבר בטח ובטח שיד הקצנה עם השנים, הרב וויא כדוגמה
ועוד משהו קטן, אמא שלי תמיד אומרת לי שבשנות החמישים השנאה לדתיים היתה עמוקה משהיא היום

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' אפריל 29, 2013 9:54 am 
Junior

גינות, אני לא נכנס איתך עכשיו לויכוח האינסופי הזה (אל תשכח שאני תימני ופוסק על פי הרמב"ם), אבל רק כדי לא להשאיר את הדברים באוויר ללא מענה, הרב קוק כותב באורות התשובה שהחזרה בתשובה צריכה להתבצע בארבעה שלבים: כבוד הדת, חיבת הדת, הכרת הדת וקיום הדת.
מה שאתה קורא "ערסיאדה" מסווג אצל רבים אחרים כמשהו שנמצא במרחב שבין כבוד לחיבה.
כמובן שכדורגלן ששם מזוזה בנעל כדי להבקיע שער בשבת, קצת, איך לומר, פספס משהו בדרך, נעבעך. אבל מכאן ועד ההקצנה לצד השני - הדרך רחוקה. סבתא יהודית עליה השלום נהגה מנהגים רבים שיכולים להיכנס מבחינתך תחת ההגדרה של "ערסיאדה", אבל החינוך שלה הוא אחת מאבני היסוד הכי בסיסיות באמונה שלי.

ראובן כתב:
צוד הוא עדיין העשב השוטה הרשמי של הפורום. נא לכבד את זה.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' אפריל 29, 2013 3:12 pm 
Junior

צוד כתב:
כדי להבקיע שער בשבת,

מה הבעיה?

נ.ב, למקרה שלא סיפרתי עדיין:

שואל: האם מותר לשחק כדורסל בשבת?
רב: מה זה כדורסל?
שואל: משהו שדרישתו היא להכניס כדור לתוך חישוק שתחתיו רשת.
רב: צריך עיון, בכל מקרה עדיף להכניס את הכדור לסל בערב שבת, ולפתור את הבעיה.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' אפריל 29, 2013 3:39 pm 
Hall of Famer

דוקא ככל שזכור לי כדורסל מותר בשבת בעוד כדורגל אסור

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' אפריל 29, 2013 4:24 pm 
Hall of Famer

אני מניח שדין כדורגל על מגרש קשיח (יהא זה אספלט, רקורטן או פרקט) כדין כדורסל על מגרש כנ"ל.

חוצמזה שעובדין דחול, שבות, מראית עין וכיו"ב.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' אפריל 29, 2013 5:40 pm 
Junior

אבל דיברתי על שחקן מקצועי.
אז גם הוא קוטף דשא
גם עובד בשבת (במיוחד ראובן)
גם גורם חילול שבת
וגם עושה ביטול תורה

ראובן כתב:

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' אפריל 29, 2013 5:41 pm 
Hall of Famer

וגם משווה גומות.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' אפריל 29, 2013 8:19 pm 
Hall of Famer

משחקי הכדור בשבת היא עוד דוגמא מעניינת לפריצת הדרך של "שמירת שבת כהלכתה" (אני הייתי שם אותו עם קהתי ושטיינזלץ בטופ 5 של החיבורים ביהדות שפורסמו אחרי השואה).
הספר היה הראשון שנכתב בשפה מודרנית, ועסק בדילמות של שומר השבת בעולם המודרני.
גם האינדוקס שלו הפך אותו לנגיש לכל יודע קרוא וכתוב.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' אפריל 29, 2013 11:33 pm 
Junior

גינות מיכאל כתב:
ראובן, נישוק מזוזות ומה שזה מסמל, הוא דבר מטופש מאוד.

גינות מיכאל כתב:
אני חושב שמזוזה היא משהו בעל תוכן מאוד מסוים, היא נועדה להזכיר למאמין את תוכנה, המנשק אותה באופן קבוע, עושה מעשה סמלי שהופך אותה מטקסט בעל משמעות לחפץ בעלמא המשמש לסגולה.

מצטער שקיצצתי את הציטוטים, אבל למה זה דבר מטופש מאוד שהופך את המזוזה לחפץ המשמש לסגולה? לא הבנתי את הההתפלפלות שאחרי ואני מקווה שאני לא יוצא אידיוט: אנשים מנשקים בקביעות ספרי קודש. במזוזה פרשת שמע ופרשת והיה אם שמוע, פרשות שיש בתפילין שמנשקים אותם כל יום כפי שרשום בתפילה. החרדים בבית הכנסת ניגשים בקביעות לנשק את ספר התורה, זה לא הופך אותו לחפץ סגולה. לא הבנתי ואשמח להסבר. ויש סגולה במזוזה, הנה:
http://www.rashbbi.com/Articles/%D7%9E% ... D7%94.html

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' אפריל 29, 2013 11:51 pm 
Junior

כמדומני שהבהרתי את הענין מספיק בהודעות הקודמות.

אבל במיוחד בשבילך, על רגל אחת: ענין הסגוליות במצוות הוא טפל, ולא עיקר. כתבי הקודש אינם חפצים סימליים גרידא, אין בהם ערך בזכות עצמם, הם קובעים דרך חיים מאוד ספציפית, והם נועדו אך ורק להזכיר ליהודי את תכניהם, ולבצע את מה שכתוב שם.

עיקר טענתי היא על אלו הרומסים את העיקר ותופסים את הטפל, וכלשון הרמב"ם לא די שעוקרים את מהות המצווה הם הופכים אותה למשהו שנועד לתועלתם, ולכן (כדברי הרמב"ם): אין להם חלק לעולם הבא, אני רואה בנישוק מזוזה על ידי אלו שעוקרים את תכניה ביטוי מובהק לכל הנ"ל.

אם לחדד, אדם המקיים את מה שכתוב בתפילין ובמזוזה ומנשק אותן מראה על חביבותם בעיניו (אני באופן אישי לא מנשק את המזוזה, כי בניגוד לתפילין, אין בשום מקום ולו חצי איזכור למעלה מיוחדת בנישוק מזוזה, אני מניח את ידי עליה ומשתדל לזכור את עיקרי התכנים שבה), אדם הרומס את תכניהם ומנשק אותם, מבטא זלזול ועלבון גדול מנשוא.

איני מבין כיצד אפשר להתווכח על זה.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' אפריל 30, 2013 12:27 am 
Junior

גינות מיכאל כתב:
כמדומני שהבהרתי את הענין מספיק בהודעות הקודמות.

אבל במיוחד בשבילך, על רגל אחת: ענין הסגוליות במצוות הוא טפל, ולא עיקר. כתבי הקודש אינם חפצים סימליים גרידא, אין בהם ערך בזכות עצמם, הם קובעים דרך חיים מאוד ספציפית, והם נועדו אך ורק להזכיר ליהודי את תכניהם, ולבצע את מה שכתוב שם.

עיקר טענתי היא על אלו הרומסים את העיקר ותופסים את הטפל, וכלשון הרמב"ם לא די שעוקרים את מהות המצווה הם הופכים אותה למשהו שנועד לתועלתם, ולכן (כדברי הרמב"ם): אין להם חלק לעולם הבא, אני רואה בנישוק מזוזה על ידי אלו שעוקרים את תכניה ביטוי מובהק לכל הנ"ל.

אם לחדד, אדם המקיים את מה שכתוב בתפילין ובמזוזה ומנשק אותן מראה על חביבותם בעיניו (אני באופן אישי לא מנשק את המזוזה, כי בניגוד לתפילין, אין בשום מקום ולו חצי איזכור למעלה מיוחדת בנישוק מזוזה, אני מניח את ידי עליה ומשתדל לזכור את עיקרי התכנים שבה), אדם הרומס את תכניהם ומנשק אותם, מבטא זלזול ועלבון גדול מנשוא.

איני מבין כיצד אפשר להתווכח על זה.

טוב שאתה מחדד, כי לפי הציטוטים שהדגשתי לפני כן, הבנתי שבכלליות לנשק מזוזה ומה שזה מסמל הוא דבר מטופש מאוד. לא משהו אישי, זה מה שכתבת. עם זה התווכחתי, עם עיקר טענתך אני לא מתווכח. אבל מן הסתם הרבה מסורתיים מאמינים לא יודעים שהם רומסים את התכנים שבמזוזה ומנשקים אותה בתמימות.

אגב הרמב"ם גם כתב "מנהג פשוט שכותבים על המזוזה מבחוץ כנגד הריוח שבין פרשה לפרשה שדי ואין בזה הפסד לפי שהוא מבחוץ", ראשי תיבות שומר דלתות ישראל, כך שאני לא משוכנע שזה לא בסדר לנשק מזוזה בשביל הסגולה. אגב נוסף, אני בור ולא יודע מה נחשב אזכור למעלה מיוחדת בנישוק מזוזה, אבל מצאתי שהקיצור שולחן ערוך כתב בסימן יא (הלכות מזוזה) סעיף כד כך:

"ולפי שהמזוזה היא להזכיר יחוד שמו יתברך, לכן כשיצא מפתח ביתו וכן כשנכנס ינשק אותה. אבל לא יניח את היד על המזוזה עצמה אלא יזהר שיהיה זכוכית על השם. וכשיוצא מביתו ומניח ידו על המזוזה יאמר, ה' שומרי ה' צלי על יד ימיני, ה ישמר צאתי ובואי מעתה ועד עולם". אז טוב שלמדתי משהו חדש, ושנית זה נחשב מעלה?

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' אפריל 30, 2013 12:55 am 
Junior

בהלכה, יותר נכון, בתורת הנגלה, אין לנישוק המזוזה שום איזכור, הקיצור שולחן ערוך הוא אינו רק כשמו, "קיצור שולחן ערוך" כי המקור לנישוק הוא אכן מכתבי האר"י, כך שמדובר בענין על פי תורת הקבלה, למעשה המקור הוא מדברי הרמ"א בסי' רפ"ה, שהביא רק את הקטע של הנחת היד ואמירת הפסוק המבטא את האמונה בייחוד ה', (ולא לחינם נמנעו רוב בעלי ההלכה לאזכרה).

אני חוזר ואומר, ברור שבמזוזה יש מעלה מסוימת של שמירת הדר בבית, אבל היא תולדה מותנית של מימוש תוכנה. האקט של נישוק המזוזה שימש עבורי כסמל בוטה למנהגי דת שאומצו בידי ההמון הרחב אך למעשה בצורה בה הם מיושמים הם מהווים עלבון וזלזול (שוב, נישוק שאינו תולדה של חיבוב התוכן אלא של אמונות תפלות, ואם כבר קבלה, זה מצטרף לעוד רעה חולה של אימוץ חלק מתכניה, ע"י חלק מסלבריטאי העולם, ללא שום הבנה ובאופן מגוחך לחלוטין).

בכל מקרה, רוב תודות למתעמתים איתי, שבזכותם הובהר הענין דיו.

ותחסוך מעצמך את התואר בור, הלוואי על שאר הבורים.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' אפריל 30, 2013 1:02 am 
Junior

ושאלה בענין כדורגל, מעודי לא שיחקתי כדורגל על דשא, אבל כל ריצה על הדשא מחייבת בהכרח תלישה שלו ? כי אם לא, מדובר בדבר שאינו מתכוין המותר לחלוטין לכתחילה. (ואפילו אם במהלך ריצה של שעה לא ימלט שיתלשו פיסות דשא, כיון שכל דריכה אינה מחייבת זאת, לא מדובר בפסיק רישיה).
ובנושא העבודה בשבת, מדובר כמובן בענין שגוי, היות ומדובר ב"הבלעה" יחד עם משחקים ואימונים המתקיימים בימי חול.

טוב בלי קשר שמדובר באירוע כה המוני הכרוך בחילול שבת, אבל בכל הנוגע לשחקן עצמו קצת קשה למצוא על איזה איסור הוא עובר.

אלא אם מדובר בשחקני בארסה, שהענין אסור לחלוטין מטעם: מלאכת מחשבת אסרה תורה.

או, להבדיל אלף אלפי הבדלות, משחקו של פפה כרוך בשלושה אבות מלאכות: פוצע, מבעיר, ומכה (בפטיש).

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' אפריל 30, 2013 1:22 am 
Junior

וגם, לספרדים כדור הוא מוקצה. לאשכנזים, נראה לי שעל דשא יגרום למשווה גומות.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' אפריל 30, 2013 1:35 am 
Junior

על דשא (איכותי) שייך השוואת גומות?

אבל האמת שאתה צודק, למרבה הפליאה שכחתי מהגזירה דרבנן שלא לשחק או לטאטא בבית בעיר שרוב בתיה אינם מרוצפים (בזמנם רצפת הבית היתה חול), או בחוצות העיר בכל אופן, (למרבה הפליאה כי אני מהמחמירים שאינם משחקים בכדור או בחמש אבנים בשבת גם בבית, ואפילו בעיר שרוב בתיה מרוצפים).

תודה (גם כן "בור").

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' אפריל 30, 2013 1:50 am 
Junior

אין גם את החשש שהכדור יתפוצץ ויבואו לתקן?

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' אפריל 30, 2013 9:15 am 
Junior

אולי זו מלאכה שאינה צריכה לגופה, אבל זה די פסיק רישיה. אי אפשר לעשות גליץ' בלי לתלוש דשא.
לעניין העבודה, אני לא מספיק בקי אבל נשמע לי שאם זה העיקר (הרי האימונים הם רק "מכשירי מצווה", אף אחד לא משלם לשחקן כדי שיתאמן. משלמים לו כדי שיביא קבלות על הדשא) קצת קשה לקרוא לזה הבלעה.
אולי אני טועה.
בטח ובטח שהשחקן לא גר ליד האיצטדיון, אז גם אם לא תמצא על איזה איסור הוא עובר בעצם המשחק (פתאום נזכרתי גם בפסיעה גסה) עדיין הוא מחלל שבת ביי דפינישן.

ראובן כתב:

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' אפריל 30, 2013 9:23 am 
Sophomore

ואם משדרים ב 5 HD הוא גם מחלל שבת בהיי דפינישן.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' אפריל 30, 2013 9:31 am 
Junior

כדי להגדיר הבלעה די לנו בכך שהתשלום לא נעשה פר משחק ובכך שהעבודה לא מתקיימת אך ורק בשבת. אה, באופן עקרוני מותר לאדם לרוץ בשבת להנאתו, ריצה בשבת אסורה כשהיא לצורך הגעה מהירה ליעד כלשהוא, לא כשהריצה היא לשם הריצה עצמה.
אבל אתה בטוח שהכדורגלן הישראלי באמת יכול לעבור על פסיעה גסה בשבת? מדובר בעונג שבת אמיתי של הליכה איטית בטיול שאחרי הטשולנט.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' אפריל 30, 2013 9:36 am 
Junior

אם כבר אנחנו מתפלפלים, שמתם לב שלזמרת פי.ג׳יי הארווי אפשר לקרוא בקיצור PJRV ושלצ׳ארלי שין אפשר לקרוא בקיצור צ׳ארלי ש?

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' אפריל 30, 2013 9:56 am 
Senior

(אני חושב ש)בהמשך למה ש QPפלו כתב מעלי - הרשו לי לציין בעדינות דתיי היקרים, עד כמה הדיון ההלכתי - עם כל היותו מחויך וקליל - מבטא בעיני, האתיאיסט, את גודל הגיחוך שבהידור ובהקפדה על המצוות (ובעצם גם במצוות עצמן).

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ג' אפריל 30, 2013 10:10 am 
Junior

מבטיח לך שזה מה שחשבתי (אך נמנעתי מלכתוב) כשקראתי חלק מהתגובות בדיון האם לעמוד בצפירה (בסתר), היו שם מנות הידור והקפדה לאקטים סמליים שלא היו מביישים את אחרון הבריסקערס.

(ואיך בכלל העזתי להשוות בין מעשה "התייחדות" עם נופלים, למעשים המזכירים לנו מי ברא אותנו או מי אדון לגורלנו, ומוקירים על כך טובה. (שזו כמובן נקודת המוצא בדיון).

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הצג הודעות החל מה:  מיין לפי  
פרסם נושא חדש הגב לנושא  [ 464 הודעות ]  עבור לעמוד הקודם  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 19  הבא

כל הזמנים הם UTC + 2 שעות [ שעון קיץ ]

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 13 אורחים

אתה לא יכול לכתוב נושאים חדשים בפורום זה
אתה לא יכול להגיב לנושאים קיימים בפורום זה
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך בפורום זה
אתה לא יכול למחוק את הודעותיך בפורום זה
אתה לא יכול לצרף קבצים בפורום זה

חפש:
עבור ל: