סל ניוז

פורום הכדורסל המוביל של ישראל
עכשיו ש' ספטמבר 28, 2024 12:32 pm

כל הזמנים הם UTC + 2 שעות [ שעון קיץ ]

פרסם נושא חדש הגב לנושא  [ 453 הודעות ]  עבור לעמוד הקודם  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 19  הבא

האם אלוקים קיים
כן 17%  17%  [ 7 ]
לא 36%  36%  [ 15 ]
לא יודע ומאד היתי שמח לדעת 7%  7%  [ 3 ]
לא יודע וזה לא רלוונטי או מעניין אותי 38%  38%  [ 16 ]
מה זה אלוקים? 2%  2%  [ 1 ]
סך הכל הצבעות : 42
מחבר הודעה
 נושא ההודעה: Re: דעתכם על אלוקים
הודעהפורסם: ב' ספטמבר 21, 2020 5:55 pm 
Hall of Famer

בלוג: הצג בלוג (6)
עוד לא הבנתם שאתם מוטרלים וממשיכים להאכיל את הטרול...

ומלבד זאת אני סבור שיש להחריב את קרתגו ולבטל את חץ הפוזשן.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' ספטמבר 21, 2020 5:57 pm 
Sophomore

בלוג: הצג בלוג (0)
sheky כתב:
ehud כתב:
מה גורם לכך שהכל נמצא תמיד באינטראקציה מושלמת (כוחות היסוד) ?
מי סידר את זה שיהיו כוחות יסוד?

הפוך גוטה. אתה פה כי יש את הסדר הזה. בכל זמן אחר שלא היה את הסדר הזה או בפלנטות אחרות שאין הסדר הזה (כאמור, לא מבין בזה באמת) האדם לא יכול להתקיים. זה לא שהסדר הזה פה בגללנו אלא שהסדר הזה הוא המאפשר לנו להיות פה. אם לא היה פה את הסדר הזה המין האנושי לא היה יכול להתקיים על הכדור הזה ( כפי שהמין האנושי כמו שהוא היום לא יכול להתקיים על מרבית הכוכבים המוכרים לנו).

אני פה כי יש את הסדר.
ומה קורה אם מישהו מבחוץ היה מסתכל על כל הסדר (לא מישהו שקיים בגלל הסדר, כמוני וכמוך).
מה הוא היה מסיק לגבי הסדר?

נעשה את זה יחד : "אם יש סדר - יש מסדר"

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' ספטמבר 21, 2020 5:57 pm 
Sophomore

ראי שעל הקיר כתב:

חבל שאתה חושב כך אני לא טרול, בטח לא טרול קלאסי.
זה פורום עוף טופיק וזה לגיטימי להביע עמדה שונה.
אשמח אם תצטרך לדיונים וכו'

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' ספטמבר 21, 2020 6:04 pm 
Sophomore

ehud כתב:
ido כתב:
ehud כתב:
ido כתב:
א. אדם שהביע יותר מפעם אחת דעות הומופוביות ומיזוגניות רוויות בשנאה. בין אם אלו עמדותיו האמיתיות בין אם לאו, אין לי עניין להתייחס לאיש שכזה.
ב. אני באמת לא מצליח להבין מה אתה מנסה להביע כאן. ממילא חללית זו לא דוגמא טובה, כי זה משהו שכן יש לנו ניסיון איתו. תחליף חללית בגוש של חומר חוצני לא מוכר - לא, ההנחה הראשונית שלי לא תהיה שבהכרח יצור תבוני תכנן את גוש החומר הזה.
אגב, אתה ממשיך לא לענות על השאלות שלי.
ג. זה לא ראיה. זה לכל היותר נסיבתי.

א. למה אסור להביע התנגדות לזה?
כמו שמותר להביע התנגדות לאכילת בשר ואף לסבור שזה רצח, או לאכילת מלפפונים חמוצים בחומץ, מותר גם להביע התנגדות לנטייה מינית כזו או אחרת.
זה שזה נושא רגיש ומכאיב זה כבר עניין אחר.

ב. גוש חומר זו דוגמה רעה כי הוא לא נראה מתוכנן. בו נניח על משהו שנראה מתוכנן (גוש חומר לא נראה מתוכנן) ואין לנו ניסיון ב (לא יכול לחשוב על משהו כזה :))

ג. תראה בהשרדות העם היהודי "ראיה נסיבתית", ותסיק ממנה מה שצריך.

ido כתב:
שוב - יש את ההסבר של הסינגולריות הכבידתית, תחת מסגרת היחסות הכללית (ונק' סינגולריות זה משהו שנצפה ביקום שלנו). יש את ההסברים של תיאוריית M. יש הסברים תחת הפרדיגמה של כבידה לולאתית. איך שלא תהפוך את זה, אתה תגיע לנק' כלשהי ברצף הזמן שמשהו היה חייב לכאורה להברא יש מאין - בדיוק כמו שאתה מוכן לקבל שהאלוהות היא בורא שאינו נברא. זה אותו דבר. ושוב, בריאה היא לא בהכרח הליך תבוני, מתוכנן או בעל תכלית. זה לא חד-חד-ערכי.

קודם כל, שים לב, כמו שאתה הודית, כל זה בתאוריה עדיין.
דבר שני, נראה ליש שפעם קראתי שיש דווקא טיעון (אני לא יודע אם הוא מדעי או פילוסופי) שאם מנתקים את אלוקים מהסיפור, אין הכרח שיהיה יש מאין, אלא
יכול להיות שמדובר על משהו לולאתי-אינסופי, ככה שכל החומר תמיד היה (כחומר או אנרגיה או מה לא).
דבר שלישי, גם אם נוצר משהו יש מאין (שוב, במנותק מאלוקים), מה הסבירות שקיימת חוקיות שמאפשרת בכלל לדבר הזה להמשיך להתקיים כל הזמן?

קיצר, תודה, אבל אלוקים זו התשובה הכי טובה.

א. קודם כל, מותר לכל אדם לחשוב ולהגיד מה שהוא רוצה, בערך. אתה יכול להיות מיזוגן והומופוב בדיוק כמו שאתה יכול להיות גזען ואנטישמי. לא אמרתי שאסור להביע דעות כאלה, אמרתי שלי אין עניין להתייחס לאדם שמביע אותן.
ב. אתה מדבר כל הזמן על אטומים בתור משהו מורכב שבוודאי תוכנן (כי הוא מורכב). גוש חומר זה דבר מורכב בהמון סדרי גודל מהאטום הבודד. המון.
אתה גם ממשיך להתעקש על זה שלא יודעים איך אטומים נוצרים ולא מבינים אותם, כשזה פשוט לא נכון (על אנרגיה אטומית - תהליכי ביקוע והיתוך שמעת? זה בדיוק זה. על פרוטונים, ניוטרונים, אלקטרונים וכו'? את משוואת המסה-אנרגיה של אינשטיין, מכיר?).
ג. מראיה נסיבתית לא ניתן לבסס מסקנה עובדתית. זו בדיוק המשמעות של המינוח. "כאשר ראיה נסיבתית עומדת לבדה, מטבעה היא נתונה ליותר מפרשנות אחת, ומשכך, הסקת מסקנה חותכת מראיה נסיבתית בודדת מותירה ספק בדיוק המסקנה."
ד. מה זאת אומרת "מה הסבירות שקיימת חוקיות שמאפשרת בכלל לדבר הזה להמשיך להתקיים כל הזמן"? יש מודלים חישוביים מורכבים שמראים במדויק את ההתאמה של ההסברים השונים למצב היקום כיום, לתצפיות שהאנושות אספה וכו'. כל אחד מהם, מבוסס פי אלף מהאמונה באל, שהיא באופן הפשוט והפונדמנטלי ביותר - חסרת ביסוס.
אתה מודע לעובדה שהיקום הוא דינמי ולא סטטי, כן? שהוא ממשיך להתרחב ולנוע כל הזמן.

א. גם למישהו שסובר שאסור לאכול בשר לא תרצה להתייחס אם הוא יגלה תגלית מעניינת?
למה דווקא למישהו שיוצא נגד מעשה מאד ספציפי של האדם אתה יוצא חוצץ?
הוא אדם כל כך גדול - היה פיקד על פלוגה בצבא, איש חינוך שתחתיו גדלים מיטב הקצינים בצה"ל ׁׁ(אלו שקופצים על רימונים של האויב בחזית).
לא ברור לי למה היחס הזה כלפיו רק בגלל שאמר עמדה מעט שונה.

ב. בא נחשוב על משהו שנראה כמו "ציפ חייזרי" (נגדיר את זה ככה) שאין לנו ניסיון בו.
אם תרצה "צ'יפ" כזה האם תחליט שאין תכנון מאחוריו?
לא אמרתי שלא מבינים אטומים. מה שכתבתי זה דבר אחר - כתבתי שלא יודעים איך נוצר חומר הגלם הראשוני (לפני כ 15 מיליארד שנים ) שבעצם מרכיב את הכל.
ואם הוא לא היה קיים, אלא רק האנרגיה שלו, מה הביא את האנרגיה?

ג. הינה שתי ראיות (נסיבתיות) - 1. עם ישראל שרד בגלות. 2. עם ישראל חזר לארצו.
אפשר להוסיף עוד לאחר מכן.

ד. מה שהתכוונתי להגיד, זה דבר כזה, נניח שהיה איזה "נס" (ללא אלוקים) שיצר את החומר, מה גורם לכך שהכל נמצא תמיד באינטראקציה מושלמת (כוחות היסוד) ?
מי סידר את זה שיהיו כוחות יסוד?

א. משעשע. אני משווה מיזוגניה והומופוביה לגזענות ואנטישמיות, ואתה משווה את זה לטבעונות. אתה באמת לא רואה את ההבדל? בכל מקרה, כן. עבורי זה קו אדום. זה לא אומר שאסור לאנשים לחשוב ככה או להגיד דברים כאלה. זכותם. זכותי לא לייחס חשיבות לשום דבר אחר שיוצא להם מהפה.
ב. אני לא אניח שהוא תוכנן ע"י ישות תבונית, ואני גם לא אניח שלא. אני אחקור את הדבר באיזה כלים שעומדים לרשותי ואנסה להגיע למסקנות בקשר לאופיו וטבעו.
ג. יש מספיק הסברים היסטוריים לא-אמוניים לראיות הנסיבתיות שלך. מספיק פרשנויות. אי אפשר לבסס הוכחה על ראיות נסיבתיות (וממילא ההיסק שלך מהראיות האלה הוא קלוש ביותר).
ד. קודם כל, דברים בהחלט לא נמצאים באינטראקציה מושלמת. ממש לא. דוגמא קוסמולוגית אחת לכך היא אסטרואידים שהמסלול שלהם לא קבוע (ולכן הם מתנגשים בעצמים גדולים מהם מדי פעם). דבר שני, אף אחד לא היה צריך לסדר את זה. העצמים והכוחות מגיעים לנק' שיווי משקל כי (1) לשם הם נדחפים (2) ברגע שהגיעו לשיווי משקל, הם לא יצאו ממנו עד שמשהו ידחוף אותם החוצה - יפר את שיווי המשקל. זה פיזיקה ברמה של תיכון.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' ספטמבר 21, 2020 6:05 pm 
Hall of Famer

ehud כתב:
ראי שעל הקיר כתב:

חבל שאתה חושב כך אני לא טרול, בטח לא טרול קלאסי.
זה פורום עוף טופיק וזה לגיטימי להביע עמדה שונה.
אשמח אם תצטרך לדיונים וכו'

אמרתי כבר קודם, אין לי עניין להצטרף לת'רד הטרלה קלאסי שמציג את עצמו כ"רק מניח פה, חומר למחשבה" ובעצם הוא "תהיו כבר כמוני יא בני זונות", של מי שמבחינתו הנחה היא הוכחה, נסיבה היא ראייה, ואמונה היא אקסיומה. הספיק לי עם הטבעוני.
נכנסתי רק לרגע כששאלו למה אני חושב שיש עוד יצורים אינטליגנטים במקומות אחרים ביקום, ולמה זה לא מקביל לאלוהים. עניתי. בזה אמרתי שלום ולהתראות, שהאחרים יאכילו אותך.
יאללה ביי.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' ספטמבר 21, 2020 6:07 pm 
Hall of Famer

הוא לא טרול. חייתי שם עשרות שנים ויש אלפים שחושבים כמוהו. בלי הרבה הוכחות או הגיון, אבל כמוהו

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' ספטמבר 21, 2020 6:16 pm 
Hall of Famer

אין לי ספק שיש אלפים, ויותר מאלפים, שחושבים באותם מונחים ברמה כזו או אחרת. זה לא הופך את הת'רד הזה למשהו אחר ממה שתיארתי.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' ספטמבר 21, 2020 6:28 pm 
Sophomore

נורטון כתב:
הוא לא טרול. חייתי שם עשרות שנים ויש אלפים שחושבים כמוהו. בלי הרבה הוכחות או הגיון, אבל כמוהו

ברשותי ספר שמציג כ 20 פרופסורים, רובם המכריע מתחומי המדעים המדויקים, שחזרו בתשובה בעקבות התבוננות בטבע.
שים לב, מדובר בחוזרים בתשובה בלבד, ורק פרופסורים.
חוץ מהם אני מכיר בסביבות עוד עשרה פרופסורים שחזרו בתשובה והינם אנשים דתיים (אם כי פה לא ידוע לי אם זה היה בגלל התבוננות בטבע או בגלל דברים אחרים).

כמו כן, לא חסרים פרופסורים דתיים (לא חוזרים בתשובה) שיסכימו עם מרבית מה שכתבתי פה.
ואני לא מדבר על ד"ר, רואי חשבון, מהנדסים, מתכנתים ושאר אנשים שיודעים דבר או שניים על היגיון והוכחות . . .

אם כך, הניסיון שלך להציג אותי (או דתיים) ככאלו שמקבלים דברים בלי היגיון, נראה קצת פחות טוב . . .

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' ספטמבר 21, 2020 6:38 pm 
Sophomore

אהוד, אין שום קשר בין מה שכתבת עכשיו למה שנורטון כתב.

עבדתי מספיק שנים עם מהנדסים דתיים. אנשים מבריקים בתחומם, עם יכולת לשאול שאלות נכונות, לנתח דברים באופן לוגי לחלוטין, לגלות סקרנות בריאה.
עד שזה הגיע לדת. כשדיברנו על דת, כל ההיגיון והרציונל עפו מהחלון.
מזה למדתי שאדם יכול להיות רציונלי וענייני לחלוטין בנושאים מסוימים, וההפך הגמור באחרים.

אמונה היא מטבעה לא רציונלית. זה בבסיס שלה.

ובמאמר מוסגר, יש מספיק אנשים שמחזיקים במיני תארי דוקטור ופרופסור, ואינם אינטליגנטים גדולים. אחת כמה וכמה רואי חשבון (מה הקשר בין זה להיגיון ורציונל בכלל? מקצוע טכני במהותו), מתכנתים, מהנדסים (תאמין לי, למדתי עם מהנדסים, עבדתי איתם, אני מלמד אותם).

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' ספטמבר 21, 2020 6:53 pm 
Hall of Famer

ובהינתן העובדה שחזרה בשאלה, בטח מהעולם הסרוג (כלומר, זה שהולך לאקדמיה) הוא בסדר גודל של עשרות אחוזים (תלוי מאיזה רקע) - סביר להניח שהרבה אבל הרבה יותר אקדמאים ומהנדסים חזרו בשאלה מאשר בתשובה.
בכל מקרה, הנה ג׳סטה בשבילך אהוד, כי משהו שכתבת למעלה גרם לי לחשוב שאתה לא מכיר את הספר ״אבי עזרי״ של פרופ׳ נתן אביעזר (שכן, וחבר קרוב של הוריי). לא שמשהו שם משכנע אותי, אבל אולי זה ישכנע אותך, ויהפוך את הדיון הזה לקצת יותר לוגי, ופחות ״הרגשתי״.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' ספטמבר 21, 2020 6:56 pm 
Sophomore

ido כתב:
אהוד, אין שום קשר בין מה שכתבת עכשיו למה שנורטון כתב.

לדעתי יש קשר.
הם אומרים שהבחירה באלוקים, אחרי שמתבוננים בטבע,
היא הדבר הכי רציונלי והגיוני שיש.
לכן הניסיון שלך לרמוז שמדובר במדענים "שאיבדו את הקשר עם הרציונליזם וההיגיון כאשר מדובר באלוקים" הוא לדעתך בלבד.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' ספטמבר 21, 2020 6:58 pm 
Hall of Famer

כשמגיעים למצב בדיון, בו אתה צריך להיתלות באחרים, (וכאמור, יש הרבה אבל הרבה יותר בצד שלנו, מאשר בצד שלך), זה אומר שאתה לא מצליח במיוחד.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' ספטמבר 21, 2020 7:02 pm 
Sophomore

נורטון כתב:
ובהינתן העובדה שחזרה בשאלה, בטח מהעולם הסרוג (כלומר, זה שהולך לאקדמיה) הוא בסדר גודל של עשרות אחוזים (תלוי מאיזה רקע) - סביר להניח שהרבה אבל הרבה יותר אקדמאים ומהנדסים חזרו בשאלה מאשר בתשובה.
בכל מקרה, הנה ג׳סטה בשבילך אהוד, כי משהו שכתבת למעלה גרם לי לחשוב שאתה לא מכיר את הספר ״אבי עזרי״ של פרופ׳ נתן אביעזר (שכן, וחבר קרוב של הוריי). לא שמשהו שם משכנע אותי, אבל אולי זה ישכנע אותך, ויהפוך את הדיון הזה לקצת יותר לוגי, ופחות ״הרגשתי״.

אני מהמר שאין אף דתי שיצא בשאלה תוך שהוא מתבונן בטבע (ז"א, בעקבות ההסתכלות בטבע).
כל הפרופסורים שהצגתי (כך לפי העדות בספר) הגיעו לאלוקים תוך שהם מתבוננים בטבע.

אני מכיר את בספרו של פרופסור נתן אביעזר "בראשית ברא". את הספר שציינת איני מכיר, אבל אבדוק.

נורטון כתב:

כשמגיעים למצב בדיון, בו אתה צריך להיתלות באחרים, (וכאמור, יש הרבה אבל הרבה יותר בצד שלנו, מאשר בצד שלך), זה אומר שאתה לא מצליח במיוחד.

לא ניסיתי להיתלות בהם.
אם היתי מנסה להתלות בהם, היתי שולף מהספר איזה אמירה שלהם שאולי היתה מחזקת את סברתי.
מה שניסיתי לעשות זה בסך הכל להראות שאפשר להיות איש מדע, רציונליסט והגיוני, ודווקא מתוך זה, להאמין.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' ספטמבר 21, 2020 7:14 pm 
Hall of Famer

טעות שלי , שם הספר הוא אכן ״בראשית ברא״. התבלבתי עם ספרו של אליעזר שך

ואני דתי, שיצא בשאלה, בין השאר עקב התבוננות בטבע, בטח באופן יחסי לנכתב בספר הספרים ובתורה שבע״פ

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' ספטמבר 21, 2020 7:16 pm 
Freshman

אני לא פה ולא שם. כלומר אני די מאמין בקיומה של ישות שיצרה את כל מה שאנחנו רואים, אך מצד שני מעולם לא קיבלתי תשובה מניחת דעת מדוע לאותה ישות כ"כ חשוב שלא אחתוך סלט קצוץ מדי בשבת.

מצד שני, אני חייב לציין שיש ליהדות טיעון מעניין אחד, אם כי אני לא יודע כמה הוא נכון ברמה העובדתית, ובהחלט ייתכן שהבורות שלי בנושא שיחקה כאן תפקיד:
במעמד הר סיני נכחו מאות אלפי בני אדם, שהעבירו את הבשורה לילדיהם, נכדיהם, ניניהם וכו'. עונים המבקרים שהכול סיפורים ומעשיות, ושזו לא בעיה גדולה להמציא סיפור בסדר גודל כזה. אך אם באמת לא היה ולא נברא, מדוע הנוצרים והמוסלמים לא טענו טענה דומה? הרי הרבה יותר משכנע למכור להמונים דת (או כל דבר אחר האמת) כאשר אחד הנימוקים הוא התגלות אלוהית בפני קהל גדול, בניגוד להתגלות במעמד של יחיד/יחידים כפי שמתואר בנצרות ובאסלאם.

מצד שלישי, זה עדיין לא מצליח לענות לי על השאלה מדוע שלאלוהים יהיה כ"כ אכפת שאני לא אדליק אור בשבת.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' ספטמבר 21, 2020 7:22 pm 
Hall of Famer

זאת תמיד שאלת השאלות של הדת. זאת שכשרבנים אומרים אותה, הם טופחים על בטנם בהנאה כאילו שאין תשובה.
רק שמאז היה הבנ׳ס גייט, ג׳ונסטאון, כורש ועוד רבים וטובים - וגילינו שכל מה שצריך הוא שכמה שמוקים יגידו שמשהו קרה. לעזאזל, הם אפילו מוכנים להתאבד בשביל זה, אז לגרום לעשרות או מאות לשקר ולומר שהיו עשרות אלפים. לא נראה לי בעיה גדולה.
בקיצור, עוד חרטא מובהקת

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' ספטמבר 21, 2020 7:29 pm 
Sophomore

יש לזה כמה תשובות, וייתכן שאני טועה פה בחלק מהדברים, אבל:
א) במעמד הר סיני, אם נניח שאכן התקיים, לא הייתה התגלות אלוהית למאות אלפי אנשים. ההתגלות האלוהית הייתה בפני משה, ומשה לבדו. הוא העביר את הדברים שנאמרו לו בפסגת ההר לעם שחיכה למרגלותיו. כך שאין פה הבדל גדול.
ב) סיפור הר סיני (ולמעשה כל הבסיסים של הדת היהודית) הועלה על הכתב מאות של שנים אחרי שהמאורעות התרחשו. ממרחק הזמן הזה, קל לקחת מסורות שבע"פ שכנראה עברו אי-אלו שיבושים והרחבות לאורך השנים (באופן טבעי) ולהתאים לכוונת הכותב.
ג) הספרים המכוננים של הנצרות (איגרות השליחים) והאסלאם (הקוראן) הועלו על כתב ממש בסמיכות (דור-שניים) לאחר מותו של הנביא. כלומר, נכתבו על ידי אנשים שהכירו באופן אישי את מייסד הדת, ובזמן שעוד היו לא מעט אנשים אחרים שגם כן הכירו וחוו אותו. בהינתן שכך, לא באמת יכלו "להמציא" אירוע.
ד) מוחמד הצליח יפה מאוד גם ללא התגלות אלוהית המונית. כשהוא מת, רוב השבטים בחצי האי ערב כבר התאסלמו. ישו, למיטב ידיעתי, לא ממש חשב שהוא מקים דת חדשה - זה פאולוס שהשלים את ההתנתקות מהיהדות.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' ספטמבר 21, 2020 7:37 pm 
Freshman

ido כתב:
א) במעמד הר סיני, אם נניח שאכן התקיים, לא הייתה התגלות אלוהית למאות אלפי אנשים. ההתגלות האלוהית הייתה בפני משה, ומשה לבדו. הוא העביר את הדברים שנאמרו לו בפסגת ההר לעם שחיכה למרגלותיו. כך שאין פה הבדל גדול.
ב) סיפור הר סיני (ולמעשה כל הבסיסים של הדת היהודית) הועלה על הכתב מאות של שנים אחרי שהמאורעות התרחשו. ממרחק הזמן הזה, קל לקחת מסורות שבע"פ שכנראה עברו אי-אלו שיבושים והרחבות לאורך השנים (באופן טבעי) ולהתאים לכוונת הכותב.
ג) הספרים המכוננים של הנצרות (איגרות השליחים) והאסלאם (הקוראן) הועלו על כתב ממש בסמיכות (דור-שניים) לאחר מותו של הנביא. כלומר, נכתבו על ידי אנשים שהכירו באופן אישי את מייסד הדת, ובזמן שעוד היו לא מעט אנשים אחרים שגם כן הכירו וחוו אותו. בהינתן שכך, לא באמת יכלו "להמציא" אירוע.
ד) מוחמד הצליח יפה מאוד גם ללא התגלות אלוהית המונית. כשהוא מת, רוב השבטים בחצי האי ערב כבר התאסלמו. ישו, למיטב ידיעתי, לא ממש חשב שהוא מקים דת חדשה - זה פאולוס שהשלים את ההתנתקות מהיהדות.

זה טיעון מעניין האמת.
מעניין לשמוע את עמדת הנגד של הצד הדתי ביחס למועד בו התורה הועלתה על הכתב.
אם כי אני מוכרח לציין שתמיד לא הבנתי מה בדיוק משה קיבל בהר סיני - הרי אם הוא באמת קיבל את התורה, והטענה היא שזו אותה תורה שיש לנו כיום, לא מדובר בספויילר ענק לגבי מה שהולך לקרות בפרקים הבאים?

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' ספטמבר 21, 2020 7:46 pm 
Sophomore

ido כתב:

לגבי א' - יש בתורה יש שני סיפורים לגבי מעמד הר סיני.
באחד מסופר שהעם היה עד לפירוטכניקה של כל המעמד.
בשני כתוב שהעם שמע ישירות את כל ה', גם אם לא קיבל את התורה כולה.

לגבי ב' - זה הנחה שמבוססת על ביקורת המקרא.
לפי האמונה היהודית, התורה ניתנה ונכתבה במדבר.
בכל מקרה, חוץ מביקורת ספרותית ולשונית (שהתורה/תנ"ך מורכבים ממספר מקורות וכו'), אין ראיות לעריכה מאוחרת של הסיפורים.
יותר מזה, מוצאים בסיפורים של יציאת מצרים מאפיינים שהיו אצל המצרים במאה ה 13 לפנה"ס (שזה אחד התאריכים המשוערים ליציאתנו ממצרים).
קשה להאמין שפרטים כאלו עברו במסורת עד שעלו על הכתב בתאריך שבו ביקורת המקרא טוענת שהועלו (בערך המאה ה 7-8 לפנה"ס).
כתבה על זה ספר ד"ר לחקר המזרח שנקראת פנייה גלפז פלר.

יחד עם זה, לצערי זה די קונצנזוס בקרב העולם ה"מדעי" (במקרה הזה במרכאות) שיציאת מצרים לא היתה. לפחות לא באופן שמתוארת בתנך

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' ספטמבר 21, 2020 7:55 pm 
Sophomore

בטן רכה וחביבה כתב:
ido כתב:

זה טיעון מעניין האמת.
מעניין לשמוע את עמדת הנגד של הצד הדתי ביחס למועד בו התורה הועלתה על הכתב.
אם כי אני מוכרח לציין שתמיד לא הבנתי מה בדיוק משה קיבל בהר סיני - הרי אם הוא באמת קיבל את התורה, והטענה היא שזו אותה תורה שיש לנו כיום, לא מדובר בספויילר ענק לגבי מה שהולך לקרות בפרקים הבאים?

האמונה הקלאסית היא שניתנה בהר סיני כל התורה.
יש חלק שמערערים על זה (כולל חז"ל ורבנים) וטוענים שחלקים ממנה נערכו או נתווספו בתקופות מאוחרות יותר (למשל תקופת בית שני).

בכל מקרה לדעת כל הצד האמוני-דתי לפחות החלק העיקרי ורוב התורה נתנו בסיני.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' ספטמבר 21, 2020 8:10 pm 
Sophomore

מקבל את התיקונים שלך.

כמו שאמרת - רוב החוקרים כיום מחזיקים בדעה שהתורה חוברה בתקופה שלאחר שיבת ציון מתוך ארבעה מקורות, כאשר העיקרי ביניהם מתוארך לתקופת הגלות/השיבה, ולגבי שלושת הנוספים הדעות חלוקות.
מה שבטוח הוא שהמקורות שהגיעו לידינו כולם מאוחרים משמעותית מתקופת משה

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' ספטמבר 21, 2020 8:16 pm 
Hall of Famer

בקיצור, לפי האמונה היהודית שאומרת שהתורה ניתנה על הר סיני, ושאני צריך להחליט להאמין בה (למרות ביקורת המקרא) - הרי שהיו עשרות אלפי אנשים שמוכיחים מעל ומעבר לכל ספק את העובדה שהתורה ניתנה משמיים.
אתה באמת לא רואה את הבעייתיות כאן?

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' ספטמבר 21, 2020 8:25 pm 
Sophomore

נורטון כתב:
בקיצור, לפי האמונה היהודית שאומרת שהתורה ניתנה על הר סיני, ושאני צריך להחליט להאמין בה (למרות ביקורת המקרא) - הרי שהיו עשרות אלפי אנשים שמוכיחים מעל ומעבר לכל ספק את העובדה שהתורה ניתנה משמיים.
אתה באמת לא רואה את הבעייתיות כאן?

זה לא בדיוק ככה.
יש שתי שיטות עיקריות להגיע לאמונה ביהדות.
השיטה הראשונה היא top down, וזה מה שהתחלנו לדון פה - להגיע למסקנה שיש בורא לעולם, לאחר מכן, שיש תכלית, לאחר מכן שאם יש תכלית אז איפה שהוא אפשר למצוא איפה התכלית,
ומפה מגיעים לאמונה היהודית .

השיטה השנייה היא bottom up - להתחיל מהיהדות. פה יש כמה דרכים אפשריות:
1. החוויה הדתית - להרגיש משהו מבפנים על ידי תפילות ודיבור עם בורא עולם.
2. קבלת המסורת (מעמד הר סיני וכו') והנבואות.
3. הכלליות (השיטה של הרב קוק זצוק"ל), קרי, לראות ביהודי שהוא היצור הכי כללי בבריאה, ולכן הוא גם הכי קרוב לאמת.
*כללי = כולל בתוכו כמה שיותר.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' ספטמבר 21, 2020 8:32 pm 
Hall of Famer

טוב, ראי צודק. טרול

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: ב' ספטמבר 21, 2020 9:26 pm 
Junior

ehud כתב:

אני פה כי יש את הסדר.
ומה קורה אם מישהו מבחוץ היה מסתכל על כל הסדר (לא מישהו שקיים בגלל הסדר, כמוני וכמוך).
מה הוא היה מסיק לגבי הסדר?

נעשה את זה יחד : "אם יש סדר - יש מסדר"

לא! זה לא היסק ישיר בשום צורה מזה.
אתה יכול לקפוץ כמה צעדים לוגיים ולהגיד שאתה מגיע מא' לי' או זה בשום צורה לא מא' לב'.

הטענה שלי עכשיו היא שמי שזוכה בלוטו למעשה מסדר את הזכיה בעצמו (כנראה בעזרת כוחות על?) כי הרי הוא היה צריך את סדר הכדורים הזה ואם יש סדר - יש מסדר!. לכן המסקנה שלי שכל מי שזוכה בלוטו למעשה יש לו כוח שליטה במכונת הכדורים.
במה זה שונה מהמסקנה שלך?

אני בניגוד להרבה אחרים לא מתיימר לטעון שאין שום כוח עליון בעיקר כי אין לי מושג, כרגע לפי כל מה שנראה לי לא נתקלתי בדברים שגורמים לי לחשוב שיש ולכן נקודות ההנחה שלי בשלב זה בחיי זה שאין. הנקודות שאתה מעלה כאן הן כל כך רחוקות מלהעלות תהיות והקפיצות הלוגיות כל כך גדולות שזה מפליא אותי.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הצג הודעות החל מה:  מיין לפי  
פרסם נושא חדש הגב לנושא  [ 453 הודעות ]  עבור לעמוד הקודם  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 19  הבא

כל הזמנים הם UTC + 2 שעות [ שעון קיץ ]

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Google [Bot], זה כן אני ו 8 אורחים

אתה לא יכול לכתוב נושאים חדשים בפורום זה
אתה לא יכול להגיב לנושאים קיימים בפורום זה
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך בפורום זה
אתה לא יכול למחוק את הודעותיך בפורום זה
אתה לא יכול לצרף קבצים בפורום זה

חפש:
עבור ל: